İzmir Aşığının Gözünden İzmir Rehberi

10 Eylül 1922 günü Atatürk’ün, Kordon’daki Kramer Palas’da Kral Konstantin’in denize nazır hiç rakı içmediğini öğrenince, neden almak istediğini anlayamadığı yerdir burası.  Adına şiirler, şarkılar yazılmıştır. Kızının deniz, denizinin kız, sokaklarının ise hem kız hem deniz koktuğu yerdir. (Cahit KÜLEBİ) İnsanları havadan dolayı rahattır, sevgi doludur, güler yüzlüdür.  Yazları cıvıl cıvıl olur. Gerçek İzmirli kimseyi eleştirmez, yargılamaz. Çünkü tarihi gereği farklılıklar içinde yaşamaya alışkındır. Heryerde çiçekçiler, falcılar, cumbalı evler, sevdalılar bulunur. İzmirliler gerçekten hayattan zevk alan insanlardır. Buraya bir kere gelen bir gün yaşama arzusuyla geri döner.

 izmir_16

Gidilip Görülmesi Gereken Yerler

1) Kıbrıs Şehitleri Alsancak

Kıbrıs Şehitleri; İzmir’in, İstiklal Caddesi’dir. Trafiğe kapalı alanda bir çok dükkan ve restoran bulunur. Kıbrıs Şehitlerinin başlangıcında İzmirliler için meşhur buluşma noktası olan Sevinç Pastanesi bulunur. Tarihi pastane olmasının yanında muhteşem lezzetli pastalarıyla olmazsa olmazlardandır. Kıbrıs Şehitleri limana kadar uzar. Sokağın en sonunda Leman Kültür restoranı bulunur. Ankaradakinden kesinlikle daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim.
Sevinç Pastanesi’nin tam ortasında bulunduğu ve ikiye ayırdığı diğer sokak ise Ali Çetinkaya bulvarıdır. Burada yanyana bir çok kafe bulunur. Buradaki Fırıncala’nın ekmekleri tek kelimeyle Alman ekmekleriyle kapışır. Özellikle patatesli, haşhaşlı ya da cevizli ekmeklerini denemenizi öneriyorum. (edit: 2016 krizine yenik düştü.)

2) Kordon Boyu

Ali Çetinkaya bulvarından denize doğru yürüdüğünüzde sahil boyunca uzanan meşhur Kordon Boyu’na çıkarsınız. Yemyeşil çimlerin arasında koşu yolu, bisiklet yolu ve banklar bulunur. İzmirli gençlerin hepsi yaz kış bu çimlerde özgürce içkilerini içer, müzik aletlerini çalar, köpeklerini gezdirir. Gece o kadar insanın akıbetine uğrayan çimler, her sabah erken saatlerde temizlenir. Bunun için belediyeye teşekkür etmek gerekir.

izmir_11
Kordon boyunca uzanan bar veya restoranlardan birine oturup gün batımını izlemenizi öneririm. Benim önerim sabah kahvaltısı için Tuzu Biberi, Bisquitte, öğle yemeği için Pepe Rosso, Tavacı Recep Usta ya da Alin’s. Akşam birşeyler içmek için ise Sunset Bar’ı denemeniz.

Meksika Sokağında bulunan Edit Cafe’de huzur arayanların ortak noktasıdır. Menüsü kısıtlı ama etkinlikleri çok zengin. Her Salı ve Perşembe günleri ise 19.00- 21.00 saatleri arası atıştırmalıklar ücretsiz.

 izmir_4

Kordonda Askeri binadan içeriye doğru girince ise sizi Gül Sokak karşılar. Burada oturmak başlı başına bir zevktir.

3) İzmir Enternasyonel Fuarı (Kültürpark)

420,000 metrekarelik bu ormanlık alan İzmir Alsancak’ın tam ortasında New York’un Central Parkı gibi boylu boyunca uzanan bir yerdir. Buradaki tenis kortlarını kullanabilir, koşu parkurunda koşabilir, içinde bulunan restoranlarda oturabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

izmir_14

İzmir’i, Atatürk’ün isteğiyle uluslararası bir ekonomi kenti yapmayı başarmıştır. Yakında Gaziemir’e taşınmış olsa da içindeki sanat galerileri, sergiler, oyun alanları huzur vermeye devam edecek. Benden bir öneri; eğer geldiğinizde hava güzel olursa kesinlikle fuardaki çimlerde piknik yapmalısınız.Ya da Fuar içerisinde bulunan Lunaparkta eğlenebilirsiniz.

4) Konak

Konak’a heryerden otobüs, taksi, taksi dolmuşla ya da metroyla ulaşabilirsiniz. Burada gidilmesi gereken yerlerin başında Konak Pier vardır. Denizin ortasına çıkan iskelenin üzerine kurulmuş alışveriş merkezidir. Burasını Paristeki Eyfelin mimarı olan Gustave Eiffel tasarlamıştır. Önce gümrük binası, daha sonra balık hali olarak kullanılmış. En sondaki %100 rest restorana gidip sushi yemenizi öneririm.

 izmir_7

izmir_15

Kemeraltında Kızlarağası Hanında soluklanıp özellikle Mehmet Kölgeli kahvecisinde dibek kahvesi içmelisiniz.

 izmir_1

izmir_18

Ya da acıktıysanız Kızlarağası’nın hemen arkasındaki döner restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Ciğer seviyorsanız yine aynı yerde Edirne tava ciğerini yapan Ciğerimsin’de oturmalısınız. (İsme gel!:))

Tam yanındaki Hisarönü Şambalicisi’nde de kaymaklı şambali yemelisiniz. Balık yemek isterseniz de İzmir’in ilk balık restoranı olan; Kemeraltı Balıkçısı’na oturmalısınız.

Eğer ilginizi çekerse yine Konak’ta bulunan 1912 yılında açılmış Milli Kütüphane’yi görmenizi de öneririm.

Ayrıca Konak Necatibey Bulvarı’nda bulunan ve İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan Saint Polycarp Kilisesini görmek isterseniz gidebilirsiniz. Burası Romalılar tarafından Kadifekale yakınında bulunan stadyumda 86 yaşında şehit edilen St. Polycarp adına, Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ın izni ve Fransa Kralı XIII. Louis’in yardımıyla 1625 yılında inşa edilmiştir.

5) Tarihi Asansör

1907 yılında iş adamı Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından birbirinden çok uzak olan iki semti yakınlaştırmak için yapılmıştır. Kullanımı ücretsizdir. Asansör’ün üst katında bulunan restoranda yada giriş katında bulunan ünlü Dario Moreno Sokağı’nda oturabilirsiniz.

izmir_13
6) Agora Harabeleri

Agora Harabeleri, Roma Hellenistik dönemde kurulmuş, MS 178 yılında yaşanan deprem sonrası Marcus Aurelius tarafından tekrar inşaa edilmiştir. Giriş 5 liradır.

İçerisinden Konak Katlı otopark ve Kadifekale manzarası sunmaktadır. Haftasonu değilse içeride neden yalnız olduğunu düşünebilirsiniz. Korkmayın, çünkü burası da İzmirlilerin nasolsa İzmir’de olduğu için gitmeyi ertelediği tarihi yerlerden biridir.

izmir_8
7) Kadifekale/ İzmir Kalesi

Kadifekale, İzmirin bir yamacında bulunan ve çingeneler tarafından gece kondu olarak inşaa edilmiş yamacıdır. İzmirin heryerinden burayı görebilirsiniz. Oraya çıkarken 20 dakika boyunca koca tepeyi nasıl çirkinleştirdiklerini düşüneceksiniz. Bir de çıkıp aşağıya bakın ve İzmir’e bir daha aşık olun.

 izmir_17

28 yaşına kadar hiç gitmemiştim oraya. Çıkınca neden gitmediğimi anladım. Bir nevi kapalı toplum kültürleri var. Küçük çocuklar dışında orda olduğumuza kimse sevinmedi. Bizi gören çocuklar el sallayıp, fotoğraflarını çekmemizi isteyip, kahkahalar atarken; daha büyükler hello, good morning ve fuck you gibi bildikleri bütün ingilizce kelimeleri tek seferde kullanıp heba ettiler. Aynı kazandıkları parayı biriktirmeyip, aynı gün harcadıkları gibi.

izmir_6

Çocuklar sokaklarda oynuyor, kadınlar çamaşırlarını asmış, şalvar ve baş örtüleriyle ordan oraya koşuyor, erkekler kahvede. Eğer fotoğraf çekmeye ilginiz varsa güzel kareler yakalayacağınıza şüphe yok. Kalenin hemen yanına oyun parkı yapılmış ve adeta bütün sakinlerin buluşma noktası haline gelmiş. Oyun oynayan çocuklar, piknik yapan büyükler; tam bir curcuna.

 izmir_5

Biz Konaktan yürüyerek çıktık. Canımız çıktı. Siz de yürürseniz, hemen kalenin altında bulunan çay evinde soluklanıp birşeyler içebilirsiniz.
Eğer otobüsle gitmek isterseniz Konak- Kadifekale arasında 33 numaralı otobüs işliyor.
http://www.e-sehir.com/turkiye-haritasi/eshot-33-kadifekale-konak-sefer-saatleri.html

Güvenilir mi?

Ara sokaklarda yürürken irkilmedim değil. Çünkü çok açık ki yabancıları orada istemiyorlar. Yol solduğumuz gençlerden bile ‘Siz de çıkın anam, kendi kaleniz sanki’ gibi yanıtlar aldık. Google mapimiz vardı ve bütün yollar Romaya çıkardı biliyoruz. Sormamızdaki amaç biraz da tansiyonu ölçmekti. Ayrıca kalenin girişinde büyük bir polis merkezi bulunuyor. O yüzden korkulacak bir durum yok.

 

8) Bornova Küçükpark ve Forum

Sahip olduğu Ege Üniversitesi sayesinde genç nüfusa sahip olan Bornova, bunun bir sonucu olarak bir çok bar, gece kulübü ve fast food restoranlara da sahip. Bornova metrosundan çıktıktan sonra otobüs kalkış noktasını göreceksiniz. Kalabalığı takip edin ve sol taraftaki ilk sokağa girin. O yol sizi Üniversiteliler puaçacısına götürecektir. Ordan kesinlikle birşeyler alıp Küçükparktaki kafelerden birine oturun. Daha sonra ise tekrar metro yoluna çıkıp kampüsün içinden Bornova Forum ve İkea’ya gidip gezin.

9) Karşıyaka Çarşı

Gezilecek dükkanlar dışında hiç biryerin olmadığı trafiğe kapalı bir çarşıdır. Bu sokağın başlangıcında vapur iskelesi bulunurken, sonunda çeşitli yerlere dolmuş, otobüs ve metro bulunur. Çok kalabalık olduğu için sabah erken saatlerde görülmesini öneririm.

Karşıyakaya gelmişken Zübeyde Hanımın kabrini ziyaret edebilirsiniz.

10) Bostanlı

Bostanlı’ya gidip sahilde yürüyüp, Cemal Gürsel Caddesi’nde birşeyler içip oturabilirsin. Bu sokak deniz kenarında bulunur ve Bostanlı vapur iskelesinin tam karşısındadır. Özellikle gece çok hareketli olmaktadır. Benim önerim içki için Cerveza ve Red Cat. Yemek için ise yine aynı sokaktaki Kumrucu Ömür gerçekten denenmeli.

izmir_12

Veya balık yemek isterseniz burada İzmir’in en güzel balıklarını bulabileceğin restoranlar bulunmakta. Özellikle Mavra, Kalispera benim önerim.

11) Mavişehir

Ne yazıkki buraya metro ya da vapur ulaşımı yok. Arabayla, Bostanlıdan tabanvayla ya da otobüsle ulaşabilirsin. Burada yapılcak tek şey sahildeki restoranlara oturmak (Ki bir iki taneler) ya da Egs Park alışveriş merkezine gidip zaman öldürmek.

 izmir_3

Havaalanından iner inmez 5 liraya Kentkart almalısınız. Bu kartı bütün toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz.

Havaalanına çok geç vardıysanız malesef kullanabileceğin tek vasıta Havaş ve taksi.

http://izmir.gen.tr/havaalani.aspx

Şehrin heryerine giden iki adet tren ağı bulunmakta. Metro ile şehir içinde, İzban ile şehrin uzak noktalarına gidebilirsiniz.
http://izmir.gen.tr/Metro.aspx

Karşıyaka, Bostanlı, Konak, Pasaport, Alsancak, Üçkuyular, Göztepede bulunan vapur ağını kullanabilirsiniz.
http://izmir.gen.tr/vapur.aspx

Otobüs ise diğer ulaşımlara göre kalabalık olmakla beraber heryerde bulabileceğiniz bir seçenek. Aynı zamanda otobüse binmenin bir bonusu olarak, eğer kenkartın çalışmıyorsa, bakiyesi yetersizse bedava yolculuk edebilmen. Nasıl mı? Çünkü biz İzmirliler birbirimize yardım etmeyi çok severiz. Ve ısrar kıyamet karşılığında para vermeye kalksanda, kartını kullandığın kişi asla senin paranı almaz.
http://izmir.gen.tr/otobus.aspx

İzmir denince zeytinyağlılar, ot yemekleri ve balıktan oluşan sağlıklı ve hafif bir mutfak akla gelir. Gerçekten de doğrudur. Biz İzmirliler ağır, yağlı yemekler yemekten haz etmeyiz.
Klasik olarak boyoz ve gevreğimiz, otlarımız, söyüşümüz, kumrumuz vardır. Bol bol balık yeriz.

Boyozun en orjinali için Kıbrıs Şehitlerindeki Dostlar Boyoz Fırını’na gitmelisiniz.

Dr. Mustafa Enver Bey cad. Bulunan Mutfak Girit, Ege mutfağı için denenmelidir.

Bizim gibi sen de balığın hasını yemek istersen Kordondaki Balıkçı Hasan’a gitmelisiniz. Yanında deniz böğrülcesi söylemeyi unutmayın.

Çeşmenin ünlü kumrusunu yemek için kalkıp Çeşme’ye gitmeye son veren Kumrucu Şevki Alsancak Kordon ve Ali Çetinkaya Blv kesişiminde bulunmaktadır.

İzmir’in en ünlü dönerini tatmak isterseniz bir kaç yerde şubesi olan Dönerci Orhan’a gitmelisiniz.

İzmir’e gelip de midye yemeden olmaz. Bunun için Kıbrıs Şehitlerinde bulunan Özsüt’ün arasına girip, Midyeli’yi bulmalısınız.

Çin yemeği için en iyi adres Kıbrıs Şehitlerindeki Chickinn Restoranıdır.

Japon mutfağı için en iyi Swiss Otel’in altında bulunan Sushico’dur.

Swiss Otelin altında bulunan Midpoint de güzel bir alternatiftir. Özellikle pizzaları harikadır.

Swiss otelin üst katlarında bulunan Equinox ve Aquarium manzara eşliğinde romantik bir yemek yeme fırsatı sunar.

Pizza severler için gidilmesi gereken öncelikli mekan Gül Sokaktaki Pizza Venedik’tir. 1979’dan bu yana İzmir severlere elit bir ortam sunmaktadır. Bir de yeni açılan Pizza Locale’i de mutlaka denemelisiniz.

Pide için İzmirlilerin en sevdiği yer Kırçiçeği’dir. Başka yere gidip zaman kaybetmeyin.

İzmir için romantik yemek altarnetifleri ise çok kısıtlı. Ama olmazsa olmaz Dokuz Eylül Rektörlüğünün arkasındaki La Cigale’dir.

Amerikaya gitmediyseniz ve cheesecake seviyorsanız çok şanslısınız. Ahçılığı Amerikada öğrenip İzmire dükkan açan Melo’da hayatınızın cheesecake’ini yiyebilirsiniz.. Benim favorim New york adlı cheesecake. Ahçılığı Paris’de öğrenip İzmir’e dükkan açan Arpege ise yine tatlıcı olarak en iyilerden.

Alsancak Tren Garı’nın hemen karşı sokağına açılan ve Bornova sokağını sevmemizi sağlayan bir diğer mekan ise La Puerta’dır. 5 gezgin arkadaşın açtığı bu cafe bar gerçekten İzmirlilerin çok hoşuna gitti.

Çöp şiş yemek için ise adresiniz Pasaportta bulunan Topçu’nun Yeri olmalıdır. Fiyatlar biraz faiş olmakla beraber İzmire gelen ünlülerin uğrak yeridir.

İzmir Torbalı yolunda İzmir Adnan Menderes havaalanı kavşağı sonrasında bulunan İsabey Bağevi ise İzmirde gidilebilecek en keyifli yerlerden. Hatta sabahtan gidip, bütün gününüzü orada geçirmenizi tavsiye ederim.

Kokoreç gibi İzmir’de meşhur olan birşey daha vardır ki o da söğüştür. Bilmeyenler için söğüş, beyin, dil ve yanak kısımlarından oluşur. Her hangi bir yerde tatmanız gereken tadlardandır.

Çay içmeyi seviyorsanız Alsancakta bulunan Tea Pot’a gidip Çin’den getirilen çaydanlıklarda binbir çeşit çaya doyabilirsiniz. Bu küçük ve şirin mekana tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz.

Eğlence

Kıbrıs Şehitleri’nin sahile doğru uzanan sokakları meşhur barlar sokaklarıdır. Tarihi Yunanlılardan kalma cumbalı evler, bugün barlar, clublar, meyhanelere ev sahipliği yapmaktadır. Sokakların üst taraflarında ‘Sokakta hayat var.’ yazıları asılıdır. Evet İzmirliler için eğlenmenin sloganıdır bu.

Sırasıyla Muzaffer İzgü, Can Yücel, Prof.Dr. Nusret Fişek Caddeleri’dir. İzmir’in olmazsa olmazı tabiki arkadaşlarla yapılan rakı muhabbetleridir. Hemen hemen bütün meyhanelerin bir köşesinde Atatürke ait resimler ve yazılar bulunur.  Muzaffer İzgü’deki Meyhane Pierro, Hancı Meyhane denenmeli, arka bahçelerinde rakı ile günaha girilmelidir.  Daha ucuza kaçılmak isteniyorsa Kıbrıs Şehitlerindeki Tayfa Balık’a gidilmelidir. Ara Sokak Meyhane ise içtiğinizden çok yediklerinizi hatırlayacağınız harika küçük bir meyhanedir.

Yine Muzaffer İzgü’deki Sardunyanın üst katında cuma günleri latin gecesi yapılıyor ve grubun üyeleri arasında Türkiyede yaşayan İngilizler bulunuyor.
Hemen yanında Cafe Del Mundo gidilmesi gereken yerler arasında olmalıdır.
Gece kulübü olarak ise Cumhuriyet Bulvarındaki 1888’i öneriyorum. Veya Container Hall, Hayal Kahvesi, Bornova’daki Ooze Venue, programlarına göre gidilmesi gereken en kaliteli yerler arasında.

Yap

* Bisim adlı lokal belediye bisiklerinden kiralayıp, sahilin herhangi bir bölümünde bisiklet sürmenin ne kadar eğlenceli olabileceğini deneyimle.

http://www.bisim.com.tr/

* Denizi çok seviyorsan sadece vapura atla ve kuşlara simit at, çay iç, denizi solu.

izmir

* Vaktin varsa İzmir’in dışına çık. Mutlaka ve mutlaka Urla otoban çıkışındaki Rahatla’da kahvaltı yap.

http://www.rahatla.at/

* Çeşmeye Alaçatı’ya akşam bir şeyler içmeye git. Dikkat, yerler arnavut kaldırım olduğu için sakın ama sakın topuklu ayakkabı giyme.

* Alsancak gardan trene bin ve Selçuk Şirince’ye şarap içmeye git.

* Şehrin bazı yerlerinde kurulan ve bütün markaları çok ucuza bulabileceğin pazarlara git. Bostanlı’da Çarşamba, Bornova’da Cumartesi günü kurulmaktadır. Benim önerim Bornova’daki pazar. İçinde bulunan kocaman balık pazarını da ziyaret et.

* Çiğli Sasalı’da bulunan doğal yaşam parkına gidip hayvanat bahçemizi gör.

* En taze balıkları yemeye İnciraltı’na git.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir