Şirince Rehberi

21 aralık 2012 Maya takvimine göre kıyametten etkilenmeme  rivayeti ile turizmi tavan yapan Selçuğa bağlı şirin bir köyümüzdür. (Gerçekten günlük konaklama fiyatları 900$’a, nüfus 15,000’e çıkmıştı.) Aslen bir Rum köyüdür. Özellikle 19. yy’da incir üretimi ile ünlüydü. 1923 Türkiye Yunanistan nüfus mübadelesi ile Türklere tahsis edilmiştir. Yani Şirincenin şuanki sakinleri, 1923’te Yunanistandan zorunlu göç ettirilen 500 bin Türkün torunlarıdır. Şirince ismini, dönemin İzmir valisi Kazım Dirik vermiştir. 500-600 kişilik nüfusa sahiptir.

sirince_4
Burası şarapları ile ünlüdür. Bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra, şeftali, incir, elma, ceviz ve kiraz yetiştiriliyor. Turizm ise son yıllardaki en büyük gelir kaynağı haline gelmiştir.

sirince_2

Köy araç trafiğine kapalıdır. Tabi bu demek olmuyor ki traktör ve motorsiklete binilmiyor.

sirince_10

Ulaşım

Kara yolu ile İzmir- Aydın otoyolundan Belevi çıkışını kullanarak ulaşabilirsiniz. İzmir- Şirince arası toplam 83 km, Selçuk- Şirince arası 8 km’dir. Biz İzmir Basmane garından tren ile kişi başı 6 Tl vererek 1 saatte ulaştık. (Öğrenci bileti ise 5tl.) Selçuğa vardığımızda ilk önce Selçuğu turladık. Daha sonra şansımıza her Cumartesi günü kurulan halk pazarından taptaze atıştırmalıklar aldık.  Daha sonra dolmuşla 10 dakikada Şirinceye vardık.

sirince_13

http://www.tcdd.gov.tr/Upload/Files/ContentFiles/2010/bolgesel/bassokeayd.pdf

sirince_6

Neler Yapılır?

Size önerim bizim gibi erken saatlerde gelip köy kahvaltısını denemeniz. Çünkü herşey el yapımı, organik burada. Manzarası yüzünden bizim tercihimiz Mercan Restoran oldu.

sirince_3

Biz kahvaltıdan sonra yürüyüşe başladık ve Hodri Meydan Kulesine kadar tırmandık. 12metre uzunluğundaki bu taş kule, Sevan Nişanyan tarafından imar izni alınmayarak inşaa edilmiş. Nedeni ise daha önce yine imar izni olmadan yaptığı 16 binaya yıkım kararı gelmesine isyan niteliğinde.

 sirince_1

Hemen yol üstünde St John Kilisesi’ni ziyaret ettik. St John Kilisesi, Şirincede ayakta kalan 2 kiliseden büyük olanı. Komik olan kilisenin içerisinde kafe, şaraphane ve hediyelik eşya dükkanın birarada olması. Kilise binasının ise içi bomboş ve ziyaretçilere açık. Fakat kapıda hediyelik satan dükkan dışında güvenlik görevlisi olmadığı için içerisindeki duvarlar, karalama ve yazılarla dolu. Neyseki İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Selçuk Belediyesi ve İzmir Valiliği arasında imzalanan protokol kapsamında kilisenin 2015 yılında restore edileceğini duyunca seviniyorum. Kilisenin hemen önünde minik bir Meryem Ana havuzu bulunuyor. Fotoğraf çekilmez yazısına inat, insanlar önünde kuyruk olmuşcasına fotoğraf çekiliyor.

sirince_12

Daha sonra farklı yollardan köyün diğer tarafına iniyoruz. Yolda keçiler, atlar, süper lüks villalar, pansiyonlar, klasik köy evleri, ev yemekleri restoranları gördüklerimiz arasındaydı. Burada yaşayan köylüler kesinlikle ekstra güler yüzlü ve tatlı insanlar. İçlerinde harika ingilizce konuşanları da yok değil.

 sirince_5

En son ise Şirincenin meşhur meyve şaraplarından tattık. Burada gördüğünüz bütün mekanlar şaraplarını kendi üretiyor. Almasanız da ısrarla kendi dükkanlarına girip kendi şaraplarını tattırmak için büyük mücadele veriyor. Fakat 2,3 şarap evi ziyaretinden sonra tatlı şaraplar başınızda inceden bir ağrıya neden oluyor.

 sirince_8

Ne Almalı?

El yapımı sabun, lif, kıyafet, incik boncuk, şarap, reçel, magnet, zeytinyağı alabilecekleriniz arasında.

sirince_9

Yap

* Hava güzelse köylülerle pazarlık yapıp kişi başı 15-20tl’ye ata bin.

* Selçuğu gez. Selçuğa 9km uzaklıktaki Meryemana Evi, Yedi Uyuyanlar mağarası, Efes harabeleri görülebilir.

* Bol bol fotoğraf çek. Hatta sadece fotoğraf çekmeye bile gelinebilir.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir