Tayland’ın 3.Cinsi; Ladyboylar

Ladyboy ya da yerel dilde Kathoey / katoey; kadınsı gay olarak tabir edilen, 3. Cinse verilen isimdir. Çoğu göğüs, cinsel organ, Adem elması amelliyatları geçirmiş, hormonlarını değiştirmiştir.

ladyboy_3

Dünyada en fazla transseksüel /travesti nüfusa sahip ülke Tayland’dır. Tayland’ın dört bir yanından ladyboylar iyi para kazanabilmek için Pattayaya akın eder. Pattaya’da turistlerden kazınılan para, gerçekten azımsanacak gibi değil.

Bu cinsin oluşumunun nedenini, bilimsel araştırmalar çok fazla soya tüketimi olduğunu söylese de din tamamen farklı bir kanıda. Budizmde, bu cinsin, eski hayatlarındaki kötü yaşamın bir karması olarak, bu hayata bu şekilde geldiğine inanılıyor. Yani budizmin hoşgörüsü sayesinde, olması gerektiği gibi, herkes özgürce cinsel kimliğini yaşayabiliyor. Çocukluklarından beri herkes, olmak istediği kişi olmak için cesaretlendiriliyor. Toplumsal açıdan asla hiçbir korku ya da baskı taşımıyorlar. Belki de o yüzden Tayland ‘Land of Smiles’/ Gülücüklerin Kenti olarak anılıyor.

Toplumda da istedikleri her alanda çalışabiliyorlar. Özellikle kozmatik, güzellik salonları, dükkan ve restoranlarda, turizm ofislerinde, kabarelerde çalışıyorlar. Çokça seks işçisi olarak çalışsalar da çalıştıkları bazı iş kolları var ki gerçekten takdir edilesi. Mesela öğretmenlik, uçuş hostesliği, mankenlik, sunuculuk, şarkıcılık yapabiliyorlar. İçinizden o kalın sesleriyle nasıl bayan sesi çıkardıklarını düşündüğünüze eminim. Ama Thailand’s Got Talent/ Taylandın Yeteneği adlı yarışmada şarkı söyleyen Bell Nuntita, iki farklı ses tonuyla şarkı söyleyerek Youtube’da rekor izlenme sayısına ulaşmıştı.

 Veya Ladyboy müzik grubu olan Venus Flytrap dağılmadan önce yine çok konuşulmuştu.  Taylandın en ünlü aktrislerinden olan Amy Ratchada ise başarılı oyunculuğu ile ekranların aranan ismi olmuştur. Pc Air Tayland havayolu şirketi ise çok kısa bir süre önce bünyesine ladyboy hostesleri dahil etmiştir.

ladyboy_5

Tayland bu 3. Cinsi tolere etmekle kalmıyor aynı zamanda cesaretlendiriyor. Bangkok’daki Suan Dusit Rajabhat Üniversitesinde kişiler sınıfa istedikleri kıyafetlerle katılabiliyor. Yani erkeklerin kadın giysileriyle okula gelmesinde bir problem yok. Dünyada bu tür eğitim özgürlüğü bulunan tek ülke Taylanddır. Liselerde ise bu 3. Tür, en popüler öğrenciler arasında bulunuyor. 2004’teki son uygulama ise Chiang Mai Teknik Okulunda, 3.türler için kız-erkek tuvaletleri yanında başka bir tür tuvalet türü eklenmiş. Bunlar içinde pisuar olmayan normal tuvaletler.

Spor alanında da bir çok başarılar elde etmişler. Mesela 1996’da ‘The Iron Ladies’/ Demir Kızlar adlı voleybol takımı Tayland milli şampiyonu olmuş. 1998’te Thai boks şampiyonu olan ve en ünlü ladyboy  Nong Tum, şuan boks koçluğu yapmaktaymış.

 ladyboy_2

 ladyboy_1

Bunun yanında Tayland bu konuda, ne kadar özgür bir ülke olsa da ladyboylar, hiçbir şekilde kadın kimliği alamıyor ve resmi olarak evlenemiyorlar.

İlginizi çektiyse National Geo’nun hazırladığı belgeseli izleyebilirsiniz.

http://www.nat-geo.tv/ng-kimlik-arayisi-1-bolum-ladyboys/

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir