Bozcaada (Tenedos) Rehberi

Eski bir Yunan Adası olan Bozcaada, Çanakkale’nin 52 km güneyinde yer almaktadır.

Çok rüzgarlıdır ve rüzgar değirmenleri ile elektrik elde edilir. O yüzden yılın her ayı, serin bir hava hakimdir.

Turizmde başlıca sanayi bağcılıktır. Corvus, Çamlıbağ, Talay en popüler şarap evlerindendir.

bozcaada_8

Gittiğimde ilk izlenimim kesinlikle Türkiyedeki diğer yerlerden farklı olduğuydu. Yunan izlerini görebileceğiniz, rengarenk sokaklarında dolaşmaya doyamayacağınız, herşeyin organik , insanların kibar olduğu bir ada, Bozcaada.

Ulaşım

Çanakkale ve Geyikli iskelesine yılın her dönemi düzenli otobüsler bulunuyor. İstanbuldan otobüsle gelenler Geyikli vapur iskelesine kadar otobüsle gelebiliyor. Geyikli iskelesinden de Bozcaadaya arabalı  vapurla veya Çanakkale merkezden deniz otobüsü ile de geçebilirler.

Ancak Güneyden gelenler için ulaşım biraz meşaketli. Mutlaka Ezine’de inmek ve kendi imkanları ile Geyikli İskelesine geçip arabalı vapur kullanmalılar. Eğer bizim gibi ilk dolmuş seferi olan, sabah 8.30’dan erken Ezine’ye varırsanız, taksi tutmak zorundasınız. Bunun için ise imkanlar biraz kısıtlı. Yok ben ilk dolmuşu bekleyeceğim derseniz, Ezinede tüm gün açık olan bir çorbacı var. Otogardan çıkınca sağa dönüp hiç sapmadan Ziraat Bankasına kadar giderseniz, kimseye sormaya gerek kalmadan bulabilirsiniz.

Ezine taksi durağına kayıtlı yaşlı bir taksici ile kavga ediyoruz. İsmi Mehmet. 17 T 6006 plakalı Tofaş taksisi var. Uyuşturucu kullandığı, yolda zigzaglar giderek arabayı kullandığı, hep binmeden anlaştığı fiyattan daha fazlasını istediği kulağımıza gelenler. Biz petrol ofisinde çalışanların yardımı ile Dacia taksisi olan Taner abiyi(05424105729) uyandırıyoruz. Çok kibar ve bizi 40tl’ye götürmeyi teklif ediyor. (Normalde 50tl isteniyor.)

Ada içinde heryere dolmuşlar mevcut. Bunun dışında biraz maliyetli olsa da motorsiklet kiralanıp, adanın keyfi çıkarılabilir. Bisiklet kiralanabilir.

Konaklama

Biz Latife Hanım Konağında kalıyoruz. Konaklama önceden ayarlanmadan gidilse bile bir çok pansiyon bulma şansınız var.

Ela Tenedos ise gitmeden araştırırken çok beğendiğim ancak yer bulamadığım otel.

Ne zaman Gitmeli?

Eğer seçme şansınız varsa Bozcaadaya Eylül aynın ilk haftasına denk gelen ‘Bağ Bozumu Festivali’ ya da Haziran ayının son haftasına denk gelen ‘Şarap Tadım Günleri ‘ zamanında gitmelisiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

1) Tüm Bozcaada Sokakları

Özellikle Rum Mahallesi, rengarenk evler ve restoranlar görülmesi gerekenler arasındadır.

2) Kale

bozcaada_6

3) Rüzgar Gülleri

Rüzgar gülleri, Bozcaada’nın gün batımı klasiğidir. Her haftasonu, özellikle gün batımlarında tıklım tıklım olur.

bozcaada_5

Rüzgar güllerine, arabanız yoksa iskelenin önünden kalkan dolmuşlarla gidebilirsiniz. Dolmuşlar size günün her saati alıp, Ayazma plajı, Ayazma Manastırı, Akvaryum Koyu, şarap bağ evine ve ardından rüzgar güllerine götürüyor.

bozcaada_7

Bu turun kötü tarafı, rüzgar gülleri dışında hiçbir yerde 5 dakikadan fazla kalamıyorsunuz. İyi tarafı ise gün batımına kadar rüzgar güllerinde kalıp, 20tl gibi bir bedel ödüyorsunuz. Tabi herkes gibi dolmuş şöförleri de gün batımını şarap içerek kutluyor ve dönüş yolu biraz korkunç geçiyor.

bozcaada_1

4) Göztepe

Adanın her yeri gören en yüksek noktası. Yürüyerek çıkmayı planladığımızı duyan ada halkı seferber oldu ve bizi geri çevirdi. Merkezden 3km uzaklıkta olduğu ve jeep dışında normal aracın bile tırmanamayacağı diklikte olduğu söylendi.

5) Ayazma

Gidilebilecek, restoran ve plaj şemsiyeleri bulunan sahil Ayazma Plajıdır. Bozcaadadan yaz aylarında düzenli minibüsler bulunur. Ayazmaya giderseniz Vahit’in Yeri, gidilmesi önerilen yerlerden.

Ayazma Manastırı, bu sene yenilenmiş ve biz gittiğimizde henüz açılmamıştı.

Yeme İçme

Rum mahallesinde Ada’m, enginarlı ahtapot, beğendili mezgit, asma yaprağında hellim, kalamar ve daha nice harika mezesiyle gidilebilecek en iyi yerlerden. Porsiyonlar biraz ufak geliyor ama kalkarken karnınız tıka basa dolu oluyor. Bunun dışında akşam yemeği için, Cabalı Meyhane, balık yiyecekseniz ise Battı Balık en iyi seçeneklerden.

bozcaada_9

Simyon, Yakamoz, Lodos, Sandal meze ve zeytinyağlılarıyla ünlü restoranlar.

Bakkal, kokteyleri ile ünlü bir cafe-bar. Kapısında bazen açıktır yazısıyla kafaları karıştıran, duvarlarında kapitalizmi yeren, fiyatlarıyla öpen bir yer. Tek kokteyle 35tl istiyorlar, çıldırmış olmalılar.

bozcaada_2

Eğer konaklamanıza kahvaltı dahil değilse gitmeniz gereken ilk yer, Patiska Bağ evi. Burası şarapları yanında ekmekleri ile de ünlü. Yok o kadar uzağa gidemem derseniz, adada kahvaltı sunan bir kaç alternatif arasından en iyisi Ada cafe ve Lalezar kahvaltı evi. Her ikisinde de mutlaka, gelincik reçeli ve patlıcanlı börek istenmeli.

Salkım restoranda ya da Çınaraltı kafede, sakızlı muhallebi yenmeli.

Adanın bir de reçelleri popüler. En iddialı oldukları ise gelincik, incir ve domates.

Veli dede ise yanyana reçel dükkanı ve fırın olarak açılan bir işletme. Adanın meşhur sakızlı bademli kurabiyesi ve tereyağlı bademli kurabiyesi mutlaka yenmeli, hatta giderken eve götürülmeli.

bozcaada_4

YAP

* Rüzgar sörfü öğren.

* Tekne Turlarına katıl.

* Dalış dersi al.

* Eğlen. Adanın küçük olduğuna bakma. Gece önce Polente’ye git, sonra Fuska Bar’da sahilde eğlenerek geceyi bitir.

* Haftaiçi denk gelirsen Çarşamba pazarına git.

* Yeni gelen düzenlemeye göre artık adada şarabı satın almadan tatmak yasak. Daha önce tatmadıysan, markaların tadım yerlerine gidip tattıktan sonra satın al. 10tl karşılığında istersen 2 kişi aynı kadehten tadıp, en beğendiğini satın al. Sonra eve gittiğinde iğrenç bir şarabı kilometrelerce taşımanın acısını çekme.

bozcaada_3

Önerdiğim şaraplar,

Corvus Blend No:5 Kırmızı, Kuntra Kırmızı ve Teneia Beyaz, Bornova Misket, R Rose Şarap.

Çamlıbağ Ayapetro Beyaz (Bu seneye ürün kalmamış.)

Talay Karasakız Rose.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir