Kelebekler Vadisi

Gitmeden bloglardan okuduğum bütün yorumların aksine, burası benim beklentimi tamamen karşılayan bir koy çıkıyor.

 kelebek-6

Issız bir adaya düşseniz, burada hissedeceğiniz duyguların aynısını hissedeceğinize eminim. Karanlık, sessiz, doğa ile iç içe ve bir o kadar güvenilir bir koy burası. Öyle ki, sabah erken saatlerde yapılan yoga ve meditasyon sınıflarına katılıp, kahvaltıdan sonra güneşlenebilir, akşam üstü vadiye yürüyebilir, akşam bar ya da restoran bölümünde rahatlayabilirsiniz. Gözünüzü yoran işletme ve betondan çok uzak bir yer. Kafanızı yoran tek şey, kahvaltı sonrası başlayan turist teknelerinden inen insanlar. Fakat demir alan son tekne ile kendinizi bir adada yaşayan yerel halktan hissetmeniz an meselesi. Akşam hava kararınca önünüzü görmek için ışık kullanmak zorundasınız. Telefonunuz çekiyor ancak canınızın hiç medeniyet göresi yok. Yemekler leziz ve göz doyurucu. Haftada iki kez (çarşamba ve cumartesi) et veya tavuk çıkıyor. Diğer günler sağlıklı yaşama devam. Fiyatlar harika. Kaldığınız yerin, siz onlara mecbursunuz diye fiyatları sizin aleyhinize kullanmaması çok güzel. Tam bir güven ilişkisi. Kalanlar birbirini tanıyan, tanışıp konuşmaktan çekinmeyen insanlar. Telefonunuzu, kameranızı nerede bırakırsanız bırakın herşey kontrol altında.  Ne yaparsanız yapın kimse dönüp bakmıyor. Kabak koyundaki gibi gruplaşmış insanlar yok. Vadinin en sonunda bulunan ve 20 dakika süren şelaleye yürümek yapılması gerekenler arasında. Yol boyunca cırcır böceklerinin sesiyle yürüyüp, rengarenk kelebekleri fotoğraflayabilirsiniz.

 * +18

Burasının intifa hakkı farklı iki işletmede. Biri teknelerden inince sağda kalıyor. Balıkçı diye geçiyor ancak, kendinizi Taylandda zannetmenizi sağlayacak şekilde dizayn edilmiş bir restoran- bar. Samanlı şemsiyeleri, hamakları, çardakları ile harika bir işletme. Arada damar damar üstüne şarkılar çaldıkları doğru. İçecekler kendin getir, kendin götür. Çalışanları çok genç, bazıları ise yabancı. Diğer işletme ise size konaklamayı da sunan ana mekan.

 kelebek-1

Bungalowlarda ya da çadırlarda kalabilirsiniz. Çadır ücreti arka tarafta 50tl, ön tarafta 70 tl, bungalowlar 90tl. Fiyatlar sezona göre değişiyor. Kendi çadırınızı götürebilirsiniz. Normalde fiyat indirimi yok ancak kişi sayınız fazla ise size küçük bir indirim yapıyorlar. Biz beş kişiydik ve kişi başı 45tl verdik. Ayrıca en yoğun dönemde gittiğimizde dahi, önceden rezervasyon yapmadık.

Ulaşım

Tabanvay

Likya yolunu kullanarak Ölüdeniz’den ulaşım mümkün. Toplam iki saatlik bir yürüyüş sonrası Faralya’ya oradan da aşağıya vadiye inebilirsiniz. Yollar tehlikeli ve dikkat gerektiren yollar. Kırmızı boyalı rotayı veya Likya yolu işaretlerini kaçırmamaya dikkat edin.

Kelebekler Vadisine iniş çıkıştan daha zor.  Bu yüzden Ölüdenizden kalkan botlarla Kelebekler Vadisine gelip, Faralyaya tırmanış daha mantıklı. Biz bu tırmanışı denedik ancak bazı noktalarda iplerle tırmanmanız gerekiyor ve bu ipler gerçekten çok da sağlıklı değil. Eşyanız, çantanız yoksa ve deli cesaretiniz varsa neden olmasın. Ki bakınız: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29539120.asp

Tekne ve botlar

Kelebekler Vadisine en keyifli ulaşım, Ölüdeniz’den kalkan tekneleri kullanmak. Fiyat tek yön kişi başı 10tl.

Buradan Kabak Koyuna geçmek isterseniz, Kelebekler Vadisi- Kabak Koyu arası bazı özel tekeler var. Biz fiyatı faiş tutmayan Ayhan abi ile karşılaştık. Telefon numarası 05368856007.

Dolmuş

Fethiye’den Faralya’ya ya da Kabak Koyuna dolmuşlar bulunuyor. Yaz dönemi saatleri gidiş; Fethiye’den 07.00, 09.00, 11.00, 13.00, 14.00, 16.00, 18.00; Ölüdeniz’den 09:05, 11:05, 13:05, 15:05, 17:05, 18:05, 20:05, 21:05

Dönüş; Faralya’dan  08:30, 10:30, 12:30, 14:30, 16:30, 17:30, 19:30, 20:30

Buradaki son duraktan da aşağıya bir diğer servislere binilebilir. Ücret 5 tl.

kelebek-4

http://yenikelebeklervadisi.org/

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir