Beijing/ Pekin Rehberi

Çinin başkenti olmakla beraber, dünyanın en kalabalık başkenti ve Çinin ikinci büyük şehri olma ünvanlarına sahiptir. Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptıktıktan sonra önemli bir gelişme kaydetmiştir. Beijing, birçok Uzak Asya ülkesindeki isimlendirme geleneğine benzer şekilde kuzey başkenti anlamına gelir.
Sakın bizim gibi hazırlıksız yakalanıp sadece otel adresinizle uçaktan inmeyin. Çünkü burada ingilizce konuşan insan bulmak adeta bir mucize. Adresinizin çincesi, otelinizin telefon numarası, harita görüntüsünü hazır edin.

Ulaşım

Pekin Uluslararası Havaalanı, şehirde uluslararası uçuş yapan tek havaalanıdır. Şehire uzaklığı yaklaşık 26km’dir. Taksiyle şehre ulaşım yaklaşık 150 yuan iken metro ile şehre ulaşım 25 yuandır. Havaalanı shuttle servisleri ise 16 yuandır ve metro gibi 25-30 dakika arası şehire ulaşabilirsiniz. Metrolar çok kalabalıktır ama en ucuz ulaşım aracıdır. 2 yuane şehrin hemen hemen heryerine gidebilirsiniz. En ekonomik yol bana göre havaalanından 359 numaralı otobüs ile en yakın metro istasyonuna gidip, trene binmektir.

Şehir içinde metro ya da bisiklet kullanmak çok pratik.

Buarada dikkat şehir çoğunluğu budist ve taocu olduğu Pekinde bahşiş vermek ayıp sayılır.

cin-11

Konaklama

Biz Lishi Hutong’daki 161 Hotelde kalıyoruz. Toplam yedi gün konaklama için oda başına
1620 CNY yani 610tl ödüyoruz. Biz gerçekten çok memnun kaldık. Odalar küçük olsa da şirin bir ortak yaşam alanına sahip.

Oradayken kazara keşfettiğim Peking Youth Hostelde kalmanızı öneririm.
Pekinde 7 günümüz olduğu için; ilk günü ağırdan alıyoruz.

Görülmesi Önerilen Yerler

1) Forbidden city/ The Palace Museum/ Kayıp Şehir/ Yasak Şehir

Forbidden city, Tiananmen meydanında bulunur. Metro ile tiananmexi veya tiananmendong duraklarında veya 101, 103, 109, 124, 202, 685 numaralı otobüsler ile Gugong durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Giriş 60 yuandır. Nisan ve Ekim ayları arası 8.30-17.00 arası, Kasım ve Mart ayları arası 8.30- 16.30 arası açıktır. Yanlız dikkat pazartesi günleri genelde olduğu gibi Forbidden City de kapalı. Girişte elektronik Türkçe guide bulabilirsiniz.

Çin’in ünlü Yasak şehir/ Forbidden City/ Gu Gong/Purple Forbidden City) adını 500 yıl boyunca halka kapalı tutulmasından almaktadır. Bu süre boyunca dışarı çıkış ve içeri girişler neredeyse imkansızmış. 7 yüzyıl boyunca 24 imparator ve ailesine ev sahipliği yapmıştır. Yasak şehirde çalışan yaklaşık 20 bin erkek görevli, imparatorun cariyeleriyle ilişkiye girmemeleri için hadım edilmekteymiş. İçerisinde 800 bina, 9000 oda bulunur.

Purple Forbidden City adı ise değişik bir hikayeye sahiptir. 15. yüzyılda Pekin başkent olarak ilan edilip yeni şehrin yapımı başlayıncaSaray için en uygun yerin seçimi dönemin alimlerine bırakılmış. Bilim adamlarının hesaplamaları sonunda bugünkü yerin bu dünyanın ekseni, merkezi olduğunu saptamışlar! Ve Sarayın yapım alanı olarak burayı önermişler.Çünkü Çinlilere göre, öbür dünyanın, göklerin ya da evrenin merkezinde Kutup Yıldızı yer alırken, bu dünyanın merkezinde de İmparator yani Tanrı’nın oğlu oturmalıdır. Kutup Yıldızı’nın rengi de mordur. Dolayısıyla; göklerin merkezi Kutup Yıldızı, yerkürenin merkezi ise İmparatorluk Sarayıdır.

2) Jingshan Park

Yasak Şehrin karşısında, Jingshan Parktan Yasak Şehiri panoramik izleyebilirsiniz. Bence gitmeye değer harika bir yer. Parkın içine giriş sadece 2 yuan.

3) Tiananmen Meydanı

Burasının tarihi çok değerli. Çin Halk Cumhuriyetinin kurucusu, Mao Zedong, 1 Ekim 1949’da Tiananmen meydanındaki yaptığı açıklama ile Çin Halk Cumhuriyetini kurmuştur. Bu meydan, kuzeyden güneye 800 metre, doğudan batıya 500 metre, toplamda 440.000 metrekare genişliğe sahip olup pekinin tam göbeğindedir ve dünyanın en büyük şehir meydanıdır.

cin-10

4) Yazlık Saray (Yiheyuan)

Pekinin kuzeybatısında kalan bu saray, hanedanın yazlık ikametgahıdır. Kunming Gölü’nde 2.9 km2 ‘lik bir alan üzerinde yayılmıştır. Deniz yolu ile Yasak Şehre geçiş mümkündür.

5) Çin Seddi

2. Gün Çin Seddine (greatwall) gitmeye karar veriyoruz. Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır. 8.851,8 kilometrelik uzunluğu ile Dünyanın en uzun savunma duvarıdır.  Çin Seddi, 1986 da UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenmiş, 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasına girmiştir. Duvarların yüksekliği genelde 4 ve 6 metre arası değişmektedir. 200 metrede bir gözetleme kulesi ve kale, 9 km’de bir fener kulesi bulunur.

Yapılış amaçları ile ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. bunların bazıları; ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzeyden Çin’e karşı Moğol ve Türk boylarının saldırısına karşı savunmak, uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak, ülkeden kaçışları önlemek, ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek.

Çin seddinin en iyi korunmuş noktalarından birini görmek isterseniz Simatai bölümü tam size göre. Ancak unutmayın ki bölümde teleferik yok ve tırmanarak buraya ulaşabiliyorsunuz.

Biz Mutianyu kısmını seçiyoruz. Badeling’de çok fazla Çinli turist kalabalığı olduğunu öğreniyoruz. Çünkü burası Çinliler için ulaşımı kolay kısım. Biz 80 yuan verip çift yön ulaşım alıyoruz. Tek yön tırmanmak ya da kayarak inmek 60 yuan. Biz 6 numaraya teleferikle çıkıp, yine 6 numaradan kayarak indik. 6 ve 14 arası en güzel manzaraya sahip olduğu için burayı yürümeyi tercih ettik. Çift yön satın alıp, 14e çıkıp 6 dan inme gibi bir şansınız yok. 1 ve 20 arası restore edilen kısmı. Diğer kısımlarda eski çin seddi duvarlarını görebilirsiniz. Çin seddi üzerinde çok sayıda satıcılar var. Su, bira, çikolata gibi ihtiyaçları oradan temin edebilirsiniz. Tabiki yine yoğun bir pazarlık yapmanız gerekmektedir.

Aşağıya inişte yürüyerek, teleferik ya da toboggan sistemini kullanabilirsiniz. Toboggan sistemi uzun bir kaydırakla Çin Seddinden kaymak. Düşüncesi bile eğlenceli. Biz yaptık ve bayıldık.

6) Silk Market

Yonganlı istasyonunda iniyorsunuz.

7) Temple of Heaven

Tiantandongmen istasyonunda inmelisiniz. Görülmeye değer bir tapınak. Mimarisinden ötürü bir çok nişanlı veya evli Çinli çiftin fotoğraf çekimlerinin burada yapıldığını görüyoruz.  Giriş ücreti 20 yuan.

Tam karşısındaki Honh Qiao fake marketi ise Silk marketten çok daha ucuz ve bol çeşite sahip.

8) Hutong

Hutong kısmı şehrin en turistik en canlı kısmıdır. Kişisel olarak burada konaklamanızı öneririm. Biz Peking Cafe’ye bayıldık. Mutlaka durup teras katında oturmalısınız. Altında ise youth hostel bulunmakta.

Shichahai/ Lotus Market ile anılan göl kısmı üç ayrı gölden oluşuyor. (Qian Hai, anlamı Front Sea/ ön denizi; Hou Hai, anlamı Back Sea/ Karadeniz and Xi Hai, anlamı Western Sea/Batı denizi). Göl çevresinde dolaşabilir, göl manzaralı restaronlarda yemek yiyebilir, bisiklet veya kano kiralayabilirsiniz.

 Yine Hutong bölgesinde bulunan dünyanın en ağır ve en büyük tarihi çanı burada bulunmaktadır.

Gece hayatı çok geniş olmasa da, dans etmek için Vogue and Freezer, daha güzel bir yer aranıyorsa Charlie’s Bar tercih edilebilir. Wudaokou ise öğrencilerin tercih ettiği barlar sokağıdır.

9) Wangfujing Alışveriş Bölgesi

Wangfujing , lüks mağazalarında bulunduğu trafiğe kapalı sokaklardan oluşan bir alandır.

10) Diğer

Birds Nest (Kuş Yuvası), Pekin hayvanat bakçesi görülebilir.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir