Nikaragua Rehberi

Orta Amerika’nın en büyük ve en güvenilir ülkesi olan, Nikaragua, şimdiye kadar gördüğüm en bakir doğaya sahip ülkeler arasında. Kamyon arkasında seyahat ederek, taşlı köy yollarından geçerek harika volkanik dağlara, uçsuz bucaksız sahillere ulaşabiliyorsunuz.

Sokaklarında dejavu yaşıyorum. Sanki yıllarca orada yaşamış gibi bir güven içerisindeyim. Gezmeye gelip konaklamaya karar vermiş bir çok gezgin görüyorum. Ülke garip bir şekilde çelişkilerle dolu. Bir yanda inanılmaz fakir insanlar, erken yaşta evlilikler, diğer yanda güvenilir, turistlere misafir gözüyle bakan halk, turistler eğlenebilsin diye açılan harika hosteller, düzenlenen etkinlikler, partiler. Dahası, fiyatlar inanılmaz ucuz! Şöyle diyim, burada bir ay yok paraya kalabilirsiniz.

Benim için ayrı bir önemi var bu ülkenin. Çünkü benim gibi dünyanın bir ucunda yaşayan eşimle Nikaragua’da tanıştık. İki yıldır nerede tanıştığımızı soran herkes; ‘Orası neresi, dude?’ tepkisi verdi. Bu yazımdan sonra artık kimsenin sormayacağını ümit ediyorum.

Ulaşım

Ben Honduras Tegucigalpa’dan transnika otobüslerini kullanarak Nikaragua’ya geçtim.

Choluteca’da inip kontrolden geçiyorsunuz. Yanınıza ellerinde tonlarca para olan insanlar gelip, para çevirmeniz için teklifte bulunuyor. Mutlaka ama mutlaka gittiğiniz ülkenin para değerini önceden öğrenin. Bunun için offline kullanabileceğiniz XE Currency uygulamasını yükleyebilirsiniz. Para çevirmek istemezseniz insanlar sizi çok bunaltmıyor, ama giriş çıkışlarda ya ülke parasına ya da bozuk amerikan dolarına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Şehir içlerini yürüyerek gezebiliyorsunuz. Şehirden uzak volkanik dağlara, lagünlere, sahile ya da her hengi bir bölgeye gitmek için ise otel ve hostellerde çok ucuz turlar ya da ücretsiz servisler bulunuyor.

LEON

Leon Nikaragua’nın en eski kentleri arasındadır. Merkezde müzeler, sanat galerileri, koloni mimarisi ile yapılmış binalar ve harika bir katedrali bulunur. Nikaragua’ya giden çoğu kişi Granada’ya aşık olurken, benim aklımda yer eden tek yer Leon! Tekrar gidip, bir ayımı geçiresim var.

Konaklama

Hayatımda kaldığım en iyi hostellerden biri olan ‘Bigfoot Hostel’de 2 gece konakladım. Bu hostelde konaklamanın bir diğer getirisi, Las Penitas sahilinde bulunan diğer hostellerine ücretsiz servis imkanı sunması. Ben hayatımdaki en güzel gün batımlarından birini orada yaşadım. (Garantili!:)

Ne Yapılır?

Buarada yapılacak en eğlenceli şey, hala etkin bir volkanik dağ olan Cerro Negro’da volcano boarding yapmak. Merkezden yaklaşık 40 dakikalık sürüş sonrası bu dağa ulaşılıyor. Tepeye çıktığınızda muhteşem bir manzarayla başbaşa kalıyorsunuz. Tam huzura erdim derken, indiğiniz yeri görmeyecek diklikte bir yükseklikten el yapımı kızaklarla kayıyorsunuz.

Şimdiye kadar kayanlardan hızı saatte 89km’ye çıkanlar olmuş. Siz kayarken, hostel görevlisi sizin hızınızı ölçüp, fotoğraflarınızı çekiyor. İndiğinizde ise her yeriniz; yüzünüz, gözünüz, ayaklarınız siyah volkan lavlarından simsiyah oluyor. Herkes kaymayı bitirince, bira dağıtılıyor. Ücret; 30$ ama eminim hostel ve tur şirketlerine göre değişiyordur. Atlamadan geçmeyin.

Ayrıntılı bilgi: www.bigfoothostel.com/volcanoboarding.html

nicaragua-16

Diğer bir seçenek, Leon’da klasikleşen horoz dövüşüne gitmek. Ben ‘o ne ya, ben horoz dövüşünü Türkiye’de görürüm.’ diyip gitmemiştim. Ancak arkadaşımın çektiği fotoğrafları görünce ne kaçırdığımı farkettim. Bir Türk için at yarışı neyse, bir Nikaragualı için de horoz dövüşü o demekmiş.

Eğer bir hafta civarı zamanınız varsa mutlaka ama mutlaka Big Foot Hostelin Las Penitas Sahilinde konaklamalısınız. Üstelik şehir içi hostel fiyatlarından çok daha ucuz.

Leon merkezde bulunan ‘Caleoado Sandra’ marketi gezebilirsiniz.

Yine merkezde bulunan ‘Museo Historica De La Revolucion’yı ziyaret edebilirsiniz.

Sarı boyalı, Meksika stili Iglesia de la Recolección kilisesini görebilirsiniz.

Asıl adı ‘Basílica de la Asunción’ olan Leon Kathedrali de görülecek seçenekler arasında. Bu kathedral, Orta Amerika’nın en büyük ve önemli kathedrali olarak geçiyor.

Museo de Arte Fundación Ortiz-Guardián yani Modern Sanat Müzesi, Orta Amerika’nın en iyisi olarak geçiyor.

Bir Anı;

Leon’da konaklarken hostelde birkaç arkadaşla tanıştım. Biri ‘hadi hostelden çıkıp bar aramaya gidelim!’ dedi (Valla ben değilim!). Dışarı çıktık, sokak sokak açık bir yer arıyoruz. Saat tabiki gece yarısı. Gruba Nicaragualı birkaç genç de katıldı. Bize bu saatte açık bir yer bulamayacağımızı ama bir kumarhaneyi bara dönüştürdüklerini söylediler. Oraya gittik. İçeride bir sürü insan masaların yanında salsa yapıyordu. Ben bir ara sırayla müzik çalan bilgisayarın başına geçip, Türkçe parça çalmaya kalktım:) Kısacası harika bir geceydi.

Şimdi ciddiyet;

MANAGUA& GRANADA

Managua, ülkenin başkentidir. Merkezde bulunan Plaza De Revolucion (Devrim Meydanı), park ve yapıların toplandığı alandır. Diğer şehirlere giden otobüsleri kullanmak için Managua’ya gelmek zorundasınız ancak onun dışında gezip görmek için önermiyorum.

Konaklama

Ben Hostel Oasis Granada’da 2 gece konakladım. Bahçesinde hamaklar olan çok keyifli bir hosteldi.

www.nicaraguahostel.com

Ne Yapılır?

Gündüz şehir turu yapabilir, çana çıkabilir. Granada’nın en eski kilisesi olan La Merced Kilisesine gidilebilir.

Gece sıkılmayacağınıza inanıyorum çünkü kafe ve barlarla dolu, trafiğe kapalı bir caddesi bulunuyor.

Akşam Masaya Volkanik Dağına tırmanıp, hala tutuşan alevleri seyredip, yarasalarla dolu mağarayı gezmelisiniz.

Mutlaka Laguna de Masaya’ya gitmelisiniz. Oasis Hostel’in diğer şubesi burada bulunur ve her gün saat 10:00am gidiş, 3:00pm dönüş olmak üzere servisleri bulunur. O kadar huzur verici bir yer ki tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz.

Merkezde bulunan 1539 yılına ait Iglesia de La Merced kilisesi de görülmeye değer.

ISLA OMETEPE

Bu adaya geçerken harika manzaralar sunan Nicaragua Gölünden geçiyorsunuz.

Ometepe isimini Meksika yerlileri olan Azteklilerden alır. ‘İki Tepe’ anlamındadır. Ometepede bulunan iki volkanik dağ manzarası, nereye giderseniz gidin sizi takip eder.

Konaklama

Finca Venecia Otel’de 2 gece konakladım. Odam 13 numara olan göl manzaralı, otelin en harika odasıydı.

http://www.ometepenicaragua.com/hotels/hotelvenecia/index.php

Ne Yapılır?

Yapılacak en güzel şey motorsiklet kiralayıp, harika doğanın tadını çıkarmak, sırf turist gördükleri için arkanızdan koşan çocuklarla fotoğraf çektirmek ve ruhunuzu dinlendirmek.

 Finca El Ojo de Agua (Kaplıca Havuzu)’na gidip, harika bir gün geçirmelisiniz.

‘Parque National Volcan Maderas’/ Maderas Volkanik Dağına çıkıp yürüyüş yapabilirsiniz. Giriş 2$. Eğer ulaşım ve tur rehberi kiralamak isterseniz ben, 25$ ödedim. Yakınlarındaki Santa Cruz Hostel’in bahçesi de çok keyifli, dinlenip bir şeyler yiyebilirsiniz.

http://santacruzometepe.blogspot.com.tr/

Caballito’s Mar’da kanoya binebilir ve yine bir şeyler atıştırabilirsiniz.

nicaragua-2

Ne Yenir?

İspanyol kültüründen etkilenen bir yemek kültürü vardır. Önemli yemekleri;

Gallopinto; fasulye ve kızarmış pirinç yemeği,

Pacadillo; et, soğan, domates ve baharatlarla hazırlanan yemek,

Nacatamales; et, sebze ve baharatlarla hazırlanan yemektir.

Yerel biraları; Victoria ve Tona’dır.

Daha İyi Tanımak İçin;

İzle; Dreaming Nicaragua

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir