Shanghai Rehberi

Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan Shanghai(Şangay), 2000’lerde ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak görülen şehir, bu yönüyle ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak kabul edilir.

Shanghai; Çinlilerin dünyaya açılan kapısı olarak inşaa edilmiştir. 1000e yakın farklı mimaride binanın olduğu tahmin ediliyor. Shanghai bugün yaklaşık 1000 tanesinin bitmiş ve 3000 tanesinin yapım aşamasında olduğu gökdelenleri ile metropole dönüştürülmüştür.

Shanghai ayrıca dünyanın en uzun 3. Metro ağına sahiptir. Bu metro sistemi çok geniş ve çok kolay. Gitmek istediğimiz çoğu yere yaklaşık 3 yuan veriyoruz. Taksi de gerçekten ucuz. Fakat kırmızı taksiler tercih edilmemeli. Taksi sürücüleri taksi sahibi olduğu için genelde kandırmaya çalışıyorlarmış. Tabi bu bloglardan okuduğumuz deneyimlerden ibaret.

Gezmesi gerçekten kolay, yaşaması çok zor bir şehir burası. Havaalanında edindiğim ilk izlenim burasının yeteri kadar kalabalık olmadığı. (Çine göre tabiki) Herşey inanılmaz düzenli. İnsanlar sanki arkalarından kurulmuş gibi sıra sıra ve muntazam bir şekilde ilerliyor.

Havaalanından şehre otobüs, metro veya maglev’i kullanabilirsiniz. Metro 7 yuan iken, magleve 50 Yuan vermek istemiyoruz ve yaklaşık 20 istasyon sonrası South Shanxi Road’daki Blue Mountain isimli hostelimize varıyoruz. Beş gün konaklama için oda başı 1340 CNY yani yaklaşık 500tl ödüyoruz.

Eğer Shanghai,de uzun kalacaksanız Shanghaide yaşayan bir Amerikalının bloğuna göz gezdirmelisiniz.

http://slumsofshaolin.blogspot.com.tr/search/label/Interesting%20Streets

http://www.cityweekend.com.cn/shanghai/

Görülmesi Önerilen Yerler

1) The Bund

Huangpu nehir kıyısına sıralanmış tarihi binalar, Meşhur ticaret merkezi olan bu bölgeyi oluşturur. The Bund, biraz turistik ancak görmekte yarar var. Burada bulunan 52 gökdelen ise geceleri harika bir ışık şovuna dönüştürülüyor.

shangai-5

2) Pudong

Huangpu nehrinin karşı  kıyısındaki Pudong bölgesine geçiyoruz. Ancak yoğun blogger uyarılarına uyarak, karşıya turist kazığı 5 dk’lık The Bund Sightseeing Tunnel’i kullanmıyoruz. Sadece komik ses ve görüntülerin gösterildiği tünele normalin 5 katı para vermenizi ben de önermiyorum. Ama deneyim derseniz siz bilirsiniz.

Karşıda Oriental Pearl Tower, Shanghai Borsası, Shanghai Kulesi ve Dünya Finans Merkezi bulunuyor. Shanghai’ın ünlü finans merkezinin 94, 97 ve 100üncü katlarına çıkmak; ücrete tabi.

468 metre ile dünyannın en yüksek 3. televizyon kulesi de burada bulunmakta.

Hyatt buildingin en üst katındaki Vue Bara gidiyoruz. Harika bir manzarası var. Giriş 100 yuan. Bottle Opener Building manzarasına 150 yuan vereceğimize eğleniriz diye düşündük.

Buradaki Kartel Roofbar da (Xiangyang Market Bölgesinde)  harika alternatifler arasında. Burası expert bölgesi olduğu için çinliden çok turist bulunuyor.

3) Nanjing Road

Burası pahalı alışveriş mağazaları ile dolu ve sadece yaya trafiğine açık bir yol.

4) 50 Moganshan Road bölgesi (50M)

Miami’nin Art District’ine benziyor. Shanghai’nin sanat bölgesi. 2000’de Çinli artist Xue Song’un kullanılmamakta olan endüstriyel alanları kiralaması ile bölge sanat galerisi olarak kullanılmaya başlanıyor. Sonrasında diğer artistler de Xue Song’u takip ediyor.

5) Shanghai People Square Park

People Square Park, çok geniş bir alana yayılmış bir park. Parkın her köşesinde her yaş grubu için bir aktivite düzenlenmiş. Yaşlılar oyun kağıdı oynarken, çocuklar topluca boyama yapıyor.

Biz ise haftasonları düzenlenen bir etkinliği internetten öğrenip bayılıyoruz ve kaçırmıyoruz. Haftasonları burada ebeveynler çocukları için eş adayı arıyorlar. Park inanılmaz kalabalık. Burası gerçek çin kültürünün görülebilceği bir yer.

shangai-2

Bu parkın içinde Shanghai Modern sanat müzesi ve Shanghai Müzesi bulunuyor. Gitmek isterseniz diye bir öneri. Shanghai Müzesi 120bin esere sahip büyük bir müze. Porselenler, seramikler, heykeller, tablolar görecekleriniz arasında.

6) Taobao Fake Market

Beijing East Road’da bulunuyor. İnanılmaz pazarlık yapmanız gerekiyor. Swiss sırt çantalarının maliyeti 50 yuan, babetler 30 yuan, kravatlar 10 yuan, çaylar 10 yuan civarı. Çoğuna 2 kat fazla para veriyoruz, yine de turist fiyatları üzerinden inanılmaz pazarlık yaptığımız için mutluyuz. Buradaki Çinli satıcılar tam bir oyuncu. Siz dükkanlarından çıkana kadar yapmadıkları numara kalmıyor. Bazen çok saygısızlaşıp çirkefliğin dibine vurdukları oluyor.

7) Yuyuan Garden

Old Village denilen eski yerleşimde yer alıyor. Bu bahçe Jia Jin döneminden kalmış, 400 yıllık bir parktır. Ulusal miras olarak kabul edilir. Bu parkın yapımı Feng Shui sisteminin bir örneği olarak yapılmıştır. 10 nolu metro hattını kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Burası 17:00’ye kadar açık. Giriş ücreti 40CNY. Bilgi için: http://yugarden.com.cn

shangai-1

9) French Concession

Şehrin batısında bulunan bir yerleşimdir. İkinci Dünya savaşından sırasında Fransızların Şanghay’ın belli alanlarına yerleştikleri alanlardan. Şuan Shanghai’da yaşayan turistlerin gözde mekanı. Burasının görülmeye değer  iki ana bölümü bulunmakta.

 * Tianzifang; içiçe geçmiş, tuğlayla kaplı daracık sokaklardan oluşuyor. Bu sokaklarda küçük orjinal mağazalar ve kafeler bulunuyor. Ben burayı gerçekten çok sevdim ve iki günümü buraya ayırdım.

* Xintiandi; daha lüks mağazaların bulunduğu bir bölüm. Ortasından geçen yol nedeniyle ikiye bölünmüş.

10) Jade Buddha Temple

Yeşim taşından yapılan 3 tonluk buddha heykeli Burmadan getirilmiş. Biz gitmedik ama bir buddha heykeli daha görmek isterseniz gidebilirsiniz.

11) Century Park

Şehirden çok uzağa gitmeden şehir stresinden uzaklaşmak isteyenler için ideal olan bu parkın tasarımı, İngiliz bir şirkete yaptırılmış. Burada piknik yapabilir, uçurtma uçurabilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. Adres: 1001, Jinxiu Road

Buraya ulaşmak için 2 nolu metroyu kullanmalısınız. Kuzey kapısından giriş yapmak için, Science&Technology Museum durağında, güney kapısından giriş yapmak içinse Century Park durağında inmelisiniz.

12) Diğer

Burada yaşayan arkadaşlarım bizi herkesin bilmediği ve görülmeye değer bir sergiye götürdüler. İsmi Shanghai Propaganda Poster Art Centre. 10.00- 17.00 arası açık ve giriş ücreti 20 yuan. Buraya 2 nolu metroyla Jiangshu Rd. Durağında inerek ulaşabilirsiniz. Bu propaganda müzesi Yang Pei Ming tarafından açılmış ve 1910 -1990 yılları arası yapılan protestoların posterlerinden oluşuyor. Önemli kısım ise bu yıllarda protestonun hükümet tarafından yasaklı olması.

Adres

Rm BOC, Basement, Buld No. 4 868 Huashan Rd

Tel 86-21-62111845

www.shanghaipropogandaart.com

Shanghaideki Popüler Restoranlar

* Garlic (Türk)

Adres: 永嘉路698号, 近安亭路

698 Yongjia Lu,  near Anting Lu

Metro: 1 no’lu hat, Hengshan Road İstasyonu, 1 no’lu çıkış

Tel: +86 135 6486 1208

Çalışma Saatleri: Hafta içi 18:00 – 23:30, Haftasonu: 12:00 – 23:30

Biz buraya bayıldık.

* Black Pepper (Türk)

Adres: 静安区泰兴路89号B幢2楼, 近吴江路

2/F, Building B, 89 Taixing Rd, Wujiang Rd

Metro: 2 no’lu hat, West Nanjing Road İstasyonu, 4 no’lu çıkış

Tel: +86 138 1833 6837

* Lost Heaven Restaurant (Çin)

Adres: 38 Gaoyou Road (South of West Fuxing Rd), Xuhui

+86 21 6433 5126

Gidilmesi gerekenharikabir yer. Fiyatlar uygun ve Shanghailelerin olduğu kadarturistlerin de gözdesi birmekan.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir