Sırtçantalı Maldivler

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. 1.200 adanın sadece 281’inde yaşanabilmektedir. Bunların 86’sı, turistlerin, yüksek fiyatlarla konaklayabilecekleri ada- otel olarak kullanılmaktadır. Konaklama, günlük aktiviteler, ulaşım bu kadar pahalı iken ve ayda 100,000 turist ülkeyi ziyaret ederken, doğal olarak turizm, Maldiv Cumhuriyeti’nin en önemli gelir kaynağı olmuştur.

Ülkede romantik sahil tatilleri ön plandadır. Ülke adeta balayı ülkesi haline gelmiştir. Resortlarda su üzerinde konaklarken, ‘No news, no shoes’ (Haber okumak ve ayakkabı giymek yok) uygulaması ve size özel tahsis edilen buttler (sadece tek kişiye hizmet eden görevli) ile hayatınızın tatilini geçirmeniz çok doğaldır.

Peki ya sırt çantalı bir turistseniz, bütçeniz kısıtlı ve lüks seyahat size göre değilse, hala Maldivlerden zevk alabilir misiniz? Harika okyanusta dalış yapmanın, beyaz kumlarda güneşlenip, hindistan cevizi suyu içmenin maliyeti bu kadar fazla olmamalı değil mi?

Sırt çantalı turistler için Maldiv Cumhuriyeti’ne seyahat, eskiden imkansızdı. 1984’te kabul edilen yasayla, turistlere, resort dışında her hangi bir adada konaklama yasağı getirilmişti.

2009’da, Mohamed Nasheed , ilk kez demokratik yollarla  başkan olarak seçildiğinde yerel turizmi harekete geçirecek birkaç yenilik getirdi. Yabancıların, üzerinde yaşanan adalara girmesi, restoran ve tur şirketlerini kullanması ve ucuz pansiyonlarda konaklamaları serbest bırakıldı.

Fakat, Maldiv Cumhuriyeti katı bir Müslüman ülke olduğu için, resort turizmi dışında gelen turist bayanlara, omuzlarından dizlerine kadar örtülmelerini zorunlu tuttu. (Sahil ve otel içerisi dışında) Resort dışında içki satılmaması, domuz içeren hiçbir yemeğin sunulmaması, pornografik hiçbir ürünün ülkeye alınmaması, toplum içerisinde öpüşülmemesi de bu katı kurallar içerisinde yer aldı. Toplumsal baskılar ise turistlerin, yasaklarına yasaklar ekledi. Çünkü bazı katı Müslüman halk, hala, gelen turistlerin toplum kurallarının ve dinin etkisini azaltacağını düşünüyor.

2009’da kabul edilen bu yasa sonrası, 2010 ve 2015 yılları arası Maldivli girişimciler tarafından iki yüz altmışa yakın butik otel ve pansiyon açıldı. Çoğu Male’e çok yakın bulunan Hulhumale ve Maafushi adalarında toplandı. Özellikle Maamigili’de açılan ucuz oteller sayesinde, insanlar beyaz balinalar ile dalışa, tonlarca para ödemekten kurtuldu. Takımadalarının en uzağında bulunan mercan adalarında ise yavaş yavaş bu işletmelerin yapımı sürüyor.

Ucuz ulaşım için yerellerinde kullandığı yolcu teknelerini kullanabilirsiniz. Male’den mercan adalarının tek tek hepsine giden bu teknelerin ücreti yaklaşık 1- 2$ civarında.

Male’de bulunan süper marketlerde ise almak istediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz. Yemeğinizi kendiniz pişirerek bütçenizi daha da kısmanız mümkün.

Bu yeni uygulamadan haberi olmayan turistler ise gecelik fiyatı milyarlarca lira olan resortlarda konaklamaya devam ediyor. Hala pansiyonlarda kalan çok fazla turist yok. Havaalanından resorta gidip, yerel kültürü hiç tanımadan eve dönen insanların, Maldivler deyince, akıllarına ‘balık pazarları, dışa bağımlı ekonomi, trafik, misafirperverlik’ gibi kavramların gelmeyeceği ise aşikar.

Küresel ısınma yüzünden yüz yıl sonra tamamen su altında kalacağı öngörülen Maldiv Cumhuriyeti adalarına bir an önce gitmek için artık hiçbir engeliniz kalmadı. Sırt çantanızı alıp, yola düşebilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir