Yeni Delhi Rehberi

New Delhi/ Yeni Delhi; Hindistan’ın başkenti ve 3. büyük şehridir. Şehir, ülkenin pirinç ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Ganj Nehri’nin batısında yer alır.

Buraya trenle ulaşmışsanız; indiğiniz yerde Pahar Ganj’ı gösteren tabela ucuz otellerin bulunduğu, turistlerin bir arada konakladığı, yemek yediği ve alışveriş yaptığı yere gider.

Yeni Delhi tren istasyonunun ikinci katında bulunan International Tourist Bureau yani uluslararası turist bürosu; Hindistan’da işleyen tüm trenler için bilgisayar üzerinden rezervasyon yapma imkanını turistlere sunar.

yenidelhi-1

Yeni Delhi’ye Old Delhi tren istasyonundan inerek ulaştıysanız ise bir rikşa veya taksi ile 5 km yolculuk yaparak ve yaklaşık 200RP vererek, Pahar Ganj’a ulaşabilirsiniz.

Yeni Delhi’ye otobüs ile ulaştıysanız, ISBT (Inter State Bus Terminus)’den yine taksi ya da rikşa ile gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Yeni Delhiye çoğu turistin yaptığı gibi uçakla ulaşırsanız bir çok alternatif ile gitmek istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Havaalanından hemen çıkışta 5, 6 tane taxi seçeneğinden birini kullanmak isterseniz prepaid taxi by delhi traffic police’i seçmelisiniz. Daha ucuz ve güvenilir. Biz Phar Ganj’a 400RP ödüyoruz. Havaalanından şehre giden ayrıca ‘airport express’ hizmeti bulunmaktadır. Sadece 2 durakta durur ve şehre gitmek toplamda 40 dk sürer. Bunun ücreti 80RP’dir.

Delhi Havaalanı sizi şaşırtacak kadar temiz. Ancak dışarı çıktığınızda gerçeğin sandığınız gibi olmadığını hemen anlıyorsunuz. Şehir yeşil ancak nüfus çok fazla olduğu için kargaşa ile dolu.

Görülmesi Gereken Yerler

1) Pahar Ganj

Bizim de kaldığımız, turistlerin çoğunun kalmayı tercih ettiği bölgedir. Yeni Delhi tren istasyonunun tam karşısında bulunur. Akşam geç saatlere kadar açık olan dükkanlarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Biz burada hotel New King’de beş gün konaklayıp, oda başı toplam 2000RP ödüyoruz.

2) Janpath

Burası tekstil alışverişi için uygun bir pazardır. Hindistan’ın çeşitli yerlerinden gelen el işleri de burada satılır. Yakınında da Palika Bazaar’a da uğramadan dönmeyin. Janpath’daki Ulusal Müze’de Hindistan tarihine ait pek çok eser bulunur. Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 arasında açıktır.

3) Hint Kapısı/ India Gate

Gidilmesi gereken yerlerin başında; Hint Kapısı (India Gate) bulunuyor. Bu kapı 1. Dünya Savaşında ölen 70000 hint askeri anısına İngilizler tarafindan yaptırılmıştır. Raj Path denen parlemento yolunun sonunda bulunur.

4) Hümayun Türbesi

Moğol hükümdarlarının ikincisi olan Hümayun’un türbesi Delhi’nin güneyindedir. Unesco dünya kültür mirasları listesinde de yer almaktadir. Giris 250RP’dir.

5) Rashtrapati Bhavan

Burası, Hindistan Cumhurbaşkanının köşkü ve  ikametgâhıdır. 1929 yılında yapılmıştır. İçeriye girmek yasak olsa da, şöförler tarafindan en önüne kadar gelip u donusu yapmak serbest. Bu sırada siz de fotoğraf çekebilirsiniz. Buraya Central Secreriat metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.

6) Lotus Temple (Bahai Tapınağı)

Tughlakabad’ta bulunan Bahai dinine ait tapınaktir. Lotus çiçeği şeklinde olduğu için bu adı almıştır. Yüksekliği 70 metre olan tapınağın tamamı beyaz mermerden yapılmıştır. İçeride konuşmak yasaktır.

7) Iskcon Temple

Lotus Tapınagına çok yakın olan enterasan bir tapınaktır. Nehru Place metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

8) Raj Ghat

Burası Mahatma Gandi’nin 1948’de öldürüldükten sonra yakıldığı yerdir. Günümüzde doğal bir parkı andırmaktadır. Buradaki ağaçlardan birçoğunun üzerinde onu diken ünlülerin isimleri görülebilir. Bunlar arasında Kraliçe II. Elizabeth, Eisenhower ve Ho Chi Minh gibi isimler bulunur. Giriş ücretsizdir.

9) Indira Gandi Müzesi

Burası; İndira Gandi’nin yaşadığı ve Sikh koruyucuları tarafından suikaste uğradığı evdir. Daha sonra müze haline getirilmiştir. Burada Gandi’nin kişisel eşyaları, vurulduğu yerdeki ayak izleri bulunmaktadır. En yakın metro istasyonu, Race Course’dur.

10) The Hot Chimney

Gandi doğal parkına 10 dk. Tripadviserdan bulabilirsiniz.

11) Old Delhi

Ana caddesi Chandi Chowk’tur. Her zaman çok kalabalık bir caddedir. Chandi Chowk’un bir ucunda Red Fort (Kızıl Kale) öbür ucunda ise Jama Masjid (Cuma Camisi) karşı karşıya bulunur. Ortalarında ise Jain tapınağı vardır.

12) Red Fort (Kızıl Kale)

İsmini yapıldığı taşların renginden almıştır. 1648 yılında Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Burası klasik bir Hint- Moğol mimarisi ile yapılmıştır. Yapılış tarihi, Moğol imparatorluğunun en güçlü olduğu döneme rastlar. Burada her gece ses ve ışık gösterisi yapılır. Kapının önünde bir çok rehber yanınıza gelip size burayı tanıtmak isteyecektir.  Sunehri Camisi karşısı Red Fort’a giriş 250 Rupidir.

yenidelhi-4

Red Fort’un batısından itibaren yıkıntılar halinde uzanır. Bu duvarın en kuzeyindeki Keşmir Kapısının batısındaki Sabzi Mandi’de buradaki savaşta ölen İngilizlerin anısına yapılmış bir anıt bulunur.

14) Qutab Minar (Kutub Minaresi)

Yeni Delhi’nin 15 km güneyinde bulunur. Yüksekliği 73 metre, taban çapı 15, tepe çapı 2.5 metredir. Minare beş katlıdır.

15) Sikh Tapınağı

Chandi Chowk’un içeri sokaklarında bulunur. İçeriye fotoğraf makinesi sokmak yasaktır.

16) Sunehri Camisi

Yine aynı bölgede bulunan, 1739 yılında Nadir Şahın askerleri, Hintlileri katliama uğratırken kendisinin olayları izlediği yer olarak tarihe geçmiştir.

17) Jama Camisi

Hindistanın en büyük camisidir. 16.yy’dan kalmıştır. Şah Cihan’ın en önemli eserlerinden birisidir. Mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz. 25,000 kişinin namaz kılabileceği bir avlusu, 40 metre yüksekliğinde iki minaresi ve üç büyük giriş kapısı bulunur. Girişte kameranız varsa ücret 300RP. Girişte ayakkabılarınızı, Hindistandaki bütün dini tapınaklarda olduğu gibi çıkarmak ve eğer kolunuz veya bacağınız açıksa girişte verilen uzun entarileri giymek zorundasınız.

18) Jantar Mantar

Burası 1725 yılında yapılmış bir rasathanedir. Burada devasal bir güneş saati, güneş ve ay tutulmalarını hesaplayan alet ve yıldızların yörüngelerini belirleyen alet yan yana bulunur. Connaught Place’e çok yakındır.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir