GEZİ REHBERİ

Nasıl Seyahat Edilir?

Herkes kendi bütçe ve hayat tarzına göre seyahat eder ama ben size seyahat etmeyle ilgili ufak püf noktaları vereceğim. Öncelikle bireysel ya da tur ile gitmek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. İngilizceniz yoksa malesef turlara mecbur kalıyorsunuz. İngilizce konuşabilen ve turu tercih eden, rahata alışmış insanlar da mevcut. Benim için gerçek seyahat biçimi; turistik tur tuzaklarından uzak, ilgilerinize ve isteklerinize göre kendinizin planladığı, heryeri değil en güzel yerleri görmeye yöneliktir. Sosyal medyadan ve bloglardan, daha önceki deneyimlerden kesinlikle yararlanılmalıdır. Ayrıca bana göre gezdiğiniz yeri öğrenmenin, sindirmenin ve yerel olarak yaşamanın en iyi yolu, bireysel gitmektedir. Çünkü tek başına gidişlerde ön araştırmayı okadar çok yapıyorsunuz ki, şehrin her yeri aklınıza kazınıyor.

baggage

Uçak için benim tercihim; kayak.com. Bunun yanında skyscanner.com ve euroticket.com ‘a da bakabilirsiniz. En ucuz uçuşu bulduktan sonra, bulduğunuz hava yolunun websitesine girip mutkaka bir de oradan kontrol edin. Bazen promosyonları bu aracı siteler göstermiyor.

Kalma konusunda ‘Nerede Kalmalı’ adlı yazıma göz gezdirmenizi öneririm.

Gitmeden önce gidilecek bölgeye göre mutlaka aşı yaptırmanız gerekiyor. Deniz ve sahil hudutları bakanlığında gereken aşılar ücretsiz yapılıyor. Uluslararası bir aşı kartı edinmeniz, sadece seyahat için değil, her zaman işinize yarayacaktır.

Gideceğiniz yer için bilgi edinmek isterseniz seyahat kitapçıkları alabilirsiniz ama blogları okumak her zaman daha etkili olacaktır.

Bunların yanında her ülkede kullanılabilen priz converter’ı almanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Ipad kullanıyorsanız reader’dan kitap yükleyebilir kitap taşıma derdinden kurtulabilirsiniz.

Uzun süreler boyunca seyahat edecekseniz, uçuş bagaj sınırı ortalama 20kg. Yanınıza bir sırt çantası alın ve en ağır eşyalarınızı sırtınızda taşıyın.( Ayakkabılar, kitaplar, elektrikli aletler). Uluslararası kural olarak el çantanız yanında, yaklaşık 8 kg carry on dediğimiz bagaj hakkına sahibiz.

Yanınıza mutlaka ve her mevsim; spor ayakkabısı, mayo, ceket, kesici bir alet, küçük bir fener, kötü model bir telefon, uzun saçlıysanız küçük bir saç kurutma makinesi, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, müzik çalar, ekstra pil, şarj aleti, kulak tıkacı, uyuma göz bandı, çatal, bıçak, kaşık, şişe açıcı, ufak bir havlu alın.

Gittiğiniz destinasyon Güney Amerika, Asya, Afrika ise yanınıza düzenli yediğiniz şeylerden götürmenizi öneriyorum. Mesela hayat kurtaran yulaf ezmesi, protein barlar, kuruyemiş benim vazgeçilmezlerim.

Bavullarınıza hatta el çantanıza bile kilit alın. Pasaportunuzu şehir içinde asla taşımayın. Pasaport fotokopisiz dışarıya çıkmayın. Yanınızda çok fazla para taşımayın. Gittiğiniz yerlerde atm’leri kullanarak para edinin.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir