Interrail Rehberi

Interrail Nedir?

Interrail; genelde ülkenizdeki devlet demiryollarından aldığınız bilet ile, Avrupa’ya tren ile yapacağınız yolculuğun adıdır. Muhtemelen yirmili yaşlarınızın başında yapacağınız ve ilk yurtdışı deneyimlerinizden birisi olacağı için hayatınız boyunca tadı damağınızda kalacaktır. Yola çıkmadan aylarca araştırma yapılır, planlar her hafta mütamadiyen değiştirilir, az bütçeye sahip olunduğu için plan üzerinde çok çalışılır ve yolda binlerce yeni hikaye yaşanır. Çünkü deneyim az, ufuk geniştir. Yeni deneyimlere açık olunduğu yaşlardır. Yeni insanlar tanımaya istekli olunur. Aç veya susuz olmak, yolda kalmak, kaybolmak, rezil olmak hiç önemli değildir. Belki yaşarken değil ama döndükten sonra yaşanılan hikayeleri anlatırken ve resimlere bakılırken iyiki yapmışım diyeceğiniz en eğlenceli seyahatlerinizden olacaktır.

Beklentilerinizin ve çok bilinenlerin tersine; sayın genç Türk erkek gezginler, Avrupa’da kızlar üstünüze atlamayacak ya da sizinle her konuşan kıza yan gözle bakarsanız günün sonunda yalnız kalacaksınız. Sayın genç bayan gezginler; yurtdışında tacize veya tecavüze uğramayacak, Hostel filmindeki gibi kurnaz planlara kurban gitmeyeceksiniz.
Şimdi adım adım interrail’i tanıyalım.

bp

Biletler Nereden Alınır?

Interrail Pass biletlerini resmi olarak interrailnet.com’dan alabilirsiniz. Ayrıca TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Global Vizyon, Viking Turizm, Ankara’da bulunan Ray Tur, Uygar Tours, Alemara Turizm ve Simetri Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir. TCDD’nin yaptığı özel bir kampanya ile; InterRail Global Pass biletinizi 01 Ağustos – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında satın alarak seyahatinizi 15 Eylül – 29 Aralık 2014 tarihleri arasında başlatmanız koşulu ile % 15 indirimden yararlanabilirsiniz.

Biletler Ne Zaman Alınmalı?

Yolculuğunuzdan en erken 3 ay önce biletlerinizi ilgili yerden alırken, vize derdi olmayan gezginler, yola çıkmadan bir gün önce bile alabilir.

Kimler Interrail Pass Bileti Alabilir?

-Avrupa’da ikamet ettiğini bir kimlik ya da pasaportla kanıtlayabilecek Avrupa vatandaşları,

– Son 6 aydır ya da daha uzun bir süredir bir Avrupa ülkesinde bulunan Avrupa vatandaşı olmayan kişiler; ikametini resmi belgelerle (vize veya oturma izni) kanıtlamalıdır.

Bileti satın alırken 6 ayın tamamlanmış olması gerekmez, ama Interrail Pass biletinin geçerli olduğu ilk güne kadar 6 aylık sürenin dolmuş olması gerekir.

Interrail Pass Nerede Geçerlidir?

Geçerli olmadığı ülkeler;

Arnavutluk, Kosova, Ukrayna, Estonya, Letonya, Litvanya, Belarus, Moldovya’dır.

30 Avrupa ülkesinde geçerlidir.

Almanya,

Avusturya,

Belçika,

Bosna-Hersek,

Bulgaristan,

Çek Cumhuriyeti,

Danimarka,

Finlandiya,

Fransa,

Hırvatistan,

Hollanda,

İngiltere,

İrlanda Cumhuriyeti,

İspanya,

İsveç,

İsviçre,

İtalya,

Karadağ,

Lüksemburg,

Macaristan,

Makedonya Cumhuriyeti,

Norveç,

Polonya,

Portekiz,

Romanya,

Sırbistan,

Slovakya,

Slovenya,

Türkiye,

Yunanistan

Interrail Pass Bileti Ne Kadar Geçerlidir?

-10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 kez biniş (Flexi)-22 günlük geçerlilik süresi içersinde 10 kez biniş (Flexi)-15 gün sürekli,-22 gün sürekli ve – 1 ay sürekli olmak üzere 5 farklı şekilde uygulanır.Flexi sistemi; InterRail “Global” Pass biletinde 5 ve 10 gün, IntrerRail “Bir Ülke” Pass biletinde 3,4,6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

Rota Nasıl Belirlenir?

İnternette araştırma yaparken birçok çizilmiş klasik rota ile karşılaşacaksınız. En popüler şehirlerden oluşan bu klasik rotanın bir avantajı, en güzel konaklamaya, en canlı şehir hayatına, en eğlenceli gece hayatına ve en güzel restorantlara ulaşmanızın kolay olması. Bir de onca yıllık deneyimlerle klasik hale geldiklerini unutmamalı.

Öncelikle kendinize görmek istediğiniz şeyi sorun. Kültürü mü, en ünlü şehirleri mi, gece hayatını mı, sahil mi, rahatlama mı? Mesela tercihiniz gece hayatı ile ünlü Amsterdam veya İbiza gibi şehirlerse, dikkat etmeniz gereken şey buralarda konaklarken mutlaka cuma, cumartesi yada pazar günlerini denk getirmenizdir. Bir başka örnek; tercihiniz gittiğiniz yerin kültürünü görmekse, en popüler ve nüfus yoğunluğu olan yeri değil, az popüler ve az turistik yerler olmalıdır. Çünkü şehirler kalabalıklaştıkça, kültür çoğalmakta ve asimilasyon fazlalaşmaktadır. Bana göre Avrupada yapılan festivallere göre bir rota çizmeniz, hem eğlenceyi arttırır, hem de gelecek yıllarda anlatacağınız harika hikayelere zemin hazırlar.

Bence Gittiğiniz her şehirde en az 3 gün konaklamanız gerekir. İnanın 2 gece de bile şehri tam sindirememekte ve yorgunluğunuzu tam atamamış olacaksınız. Tren tarifeleri genelde üç ay önceden online yayınlanır. Yanlız dikkat; Haziran ve Aralık başında mutlaka tarife değişiklikleri olur. Tren tarifeleri için her yıl yaz ve kış baskıları yapılan European Rail Timetable – Avrupa Tren Tarifeleri kitabını alırsan çok işine yarar. Ya da biletini TCDD’den alırsan onlar sana interrail kılavuzu veriyorlar.

Rotanı belirlerken sana yardımcı olacak haritalar;

http://www.raildude.com/tr/harita-trenbağlantıları-icin-avrupahttp://railmap.org/

Sadece bazı yoğun hatlarda ve yaz dönemi, rezervasyon yaptırmanız gerekir. Interrail pass hamilleri için bazı trenlerde özel ücretlendirmeler uygulanır. Ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat edebilirsiniz.

Klasik Hatlar;

Orta Avrupa için;

Split> Zagreb(Hırvatistan)> Ljubljana(Slovenya)> Budepeşte(Macaristan)> Belgrat(Sırbistan)> Zabreb> SplitDoğu

Avrupa için;

Prag(Çek)> Warsaw(Polonya)> Bratislava(Slovakya)> Viyana(Avusturya)> Prag Veya, Budapeşte > Bucharest (Romanya) > Constanta (Romanya)> Sofya (Bulgaristan)> Belgrat(Sırbistan)> Budapeşte

İskandinavya için;

Kopenhag> Gotenborg (İsveç)> Oslo (Norveç)> Stockholm (İsveç)> Helsinki (Finlandiya)> Stockholm (İsveç)> Kopenhag

Batı Avrupa için;

Paris> Brüksel(Belçika)> Amsterdam (Netherlands)> Cologne (Almanya)> Berlin> Münih> Zürih(İsviçre)> Milan (İtalya)> Marseilles (Fransa)> Paris

Güney Avrupa için;

Roma> Napoli> Bari> Patras (Yunanistan, gemi ile)> Atina> Thessaloniki/Selanik> İstanbul VeyaLizbon> Porto> Santiago di Compostella> Madrid> Sevilla> Granada> Madrid> Barcelona

Balkanlar için;

Zagreb> Sarajevo (Bosna Hersek)> Podgorica (Karadağ, otobüs ile)> Belgrat (Sırbistan)> Skopje (Makedonya)> Atina (Yunanistan)

Benim Rotam;

Roma> Floransa> Venedik> Viyana> Prag> Amsterdam> Brugge> Brüksel> Lüksemburg> Paris (Toplam 22 gün)

Ne Kadar Gezmeli?

Genelde önerilen bir aylık süredir ama gitmek istediğiniz yerlerin sayısına ve bütçenize göre birer hafta eksiltip artırabilirsiniz. Seyahat çok yorucu bir icraat olduğu için çok uzun yolculuk planları yapmamalısınız. Ya da gideceğiniz yerde kalacağınız süreden daha fazla süreyi yolda harcamamalısınız.Plan yaparken bütün günleri doldurmayaya özen gösterin. Başınıza gelecek ihtimaller doğrultusunda esneklikler bırakmakta fayda var. Biryeri çok beğenebilir, karşılaştığınız insanların önerilerini dinleyip rotanızı değiştirebilir veya çok yorulabilirsiniz.

Vize

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Sınırlarda vize almak için başvuramazsınız.Schengen Ülkeleri olarak anılan 14 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz.

Schengen’e Üye Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç, Hollanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan.Avrupa pasaportuna sahipseniz, Avrupada vize almadan dolaşabilirsiniz. Ancak Avrupa dışından pasaporta sahipseniz, hangi ülkelerin ne vizesi istediğine dikkat etmelisiniz. Schengen sınırları içinde gezmek isterseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Mutlaka çok girişli vize almaya özen göstermelisiniz.

Kimle Gitmeli?

Huysuz, dırdırcı, çok tanımadığın, eli sıkı, her dediğini yaptırmaya çalışan arkadaş profili hemen elenmeli. Grupla gidilmesi, başka kişilere ihtiyaç duyulmayacağı için yeni insanlarla tanışmanın önünü keser. Bunun yanında daha ekonomik ve daha güvenlidir.Tekbaşına gitmek en öğretici seyahat biçimidir. Daha çok insan tanır, istediğin gibi gezer ve kendini daha çok tanıma fırsatı yakalarsın. Ama tek başına seyahat etmek yürek ister. Deli cesareti olmayan kimse yapamaz. Bunun için yanında bir arkadaşla gitmek idealdir.

Yanına Ne Almalı?

Kesinlikle öncelikle gidip büyük bir interrail sırt çantası alınmalıdır. Tekerlekli bavulla dünyayı gezen Uzak Doğulular tabiki var ama bu senin ilk deneyimlerinden olacak ve ileride sırt çantalı fotoğraflarına baktıkça, sırtında taşıdığın hayatını, çektiğin sefilliği hatırlayacaksın. Ben sırt çantama isim bile takmıştım:)

Lütfen yanına çok fazla eşya alıp, seyahatini kabusa çevirme. Çünkü sırt çantasının amacı mobiliteyi arttırmak ve yaşanılacak talihsizliklerde sırt çantanı biryere bırakma derdi olmadan gezmeye devam etmektir. Sırtçantanın çok ağır olması koşulunda, akşamları kendini çok yorgun hissedecek, sürekli sırt ağrısı çekecek, interrail sana tam bir kabus gelecek, çantanı biryere bırakmadan hiçbiryere kımıldayamacak ve elinde sonunda kıyafetlerinden bazılarını için yana yana atmak zorunda kalacaksın.

Yanına alacağın 4 tshirt, 1 uzun kollu, 1 spor ayakkabısı, 1 sandalet, 1 pantalon, 4 çorap, 7 iç çamaşırı ve mayo standartın olmalıdır. Gideceğin yerde yaşanan mevsime göre uzun kollu kıyafetleri artırabilirsin. Bunun yanında yanına mutlaka güneş gözlüğünü, güneş kremini, şarjlarını, ipad/telefon, kameranı, küçük bir havlu, heryerde kullanabileceğin priz adaptörünü, kulak tıkacı, uyurken kullanacağın uyuma bandı, 1 çatal, kaşık, bıçak, tirbüşon ve şişe açacağı olarak kullanabileceğin bir çakı, birkaç tane de bavul ve dolap kilidi almalısın.

Eğer kamp yapmayı seviyorsan ve seyahatini daha ucuza getirmek istiyorsan, yanına çadır ve uyku tulumu almanı öneriyorum. Çadır alırken; iki kişilik çadırın ağırlığının üç kilodan ağır olmaması gerekir. Çadırın yağmur geçirmez ve ısı yalıtımı olması şart. Uyku tulumu satın alırken ağırlığının 1,5 kilogramdan az ve eşya hacminin 10 litreden az olmasına dikkat etmelisin. Suni elyafla doldurulmuş bir uyku tulumunu yağmurda ıslansa bile hemen kurur ve ucuzdur. Kuştüyüyle doldurulmuş uyku tulumu ise eşya hacmi olarak daha küçüktür ve hafiftir.

Birden fazla kredikartı, senin için güvence yaratacaktır. Bunları aynı yerde tutmamaya özen göster. Çalınma durumu olduğunda en azından birini hala kullanabilirsin. Pasaportunun fotokopisini mutlaka yanında taşırken, orjinalini kaldığın hostel/ otelde bırak. Seyahat sigortanı yanına al. Arkadaşlarının telefonlarının ve yurtdışı konsolosluk bilgilerinin yazılı olduğu defteri sürekli yanında taşı.

Şehire Vardık Ya Sonra?

Uçak biletini ayarladınız, vizeyi aldınız, planınızın ana hatları belli. Peki hala havaalanından çıkar çıkmaz kendinizi uzaylı gibi mi hissediyorsunuz?:) Korkmayın; ben size tek tek neler yapmanız gerektiğini söyleyeceğim. Öncelikle iner inmez yanınızda yerel para yoksa ATM’lerden para çekmelisiniz. Günlük limitin ve otel fiyatını hesaplayıp, para çekmene gerek yok çünkü Avrupa tamamen Euro kullanıyor. Önceden konaklamanızı ayarladıysanız işiniz kolay. Çünkü hangi yolla kaldığın yere gideceğini zaten ayarlamışsındır. Gittiğiniz yerden hemen bir harita edinin. Gitmek istediğiniz yerleri haritada işaretleyin, otobüs seferlerini otel/ hostel görevlisine sorun ve işte seyahatiniz başladı bile..:)

Nerede Konaklamalı?

Ben o ara hostellerden korkan, çok kişiyle kalamam mantığında olduğum için hep otellerde konakladım. Ancak önceden otel rezervasyonu yapmadık. Tren garına varınca kimi arkadaşlarım bavulları beklerken, kimi otel bulmaya gidiyordu. Çevre otellerden fiyat alarak en ucuzunda konaklıyorduk. Biz beş kişi olduğumuz için aile odası tutmak, hostele vereceğimiz paradan daha ucuza geliyordu. Şimdiki önerim kesinlikle çok kişi gitmemeniz, dolayısıyla hostellere gidip çok ucuz fiyatlara konaklamanız. Bence asla önceden kalacağınız bütün günler için rezervasyon yapıp, ayağınızı bağlamayın. Sadece ilk günün rezervasyonu yapmanız, gideceğiniz yerin belli olması açısından önemlidir. Sonraki geceler için sonra karar verirsiniz. Unutmayın hayat görüşümüz gereği uzun süreli plan yapmaya karşıyız.:) İstediğiniz yerde, istediğiniz kadar kalma duygusu kadar güzel bir duygu yok. Tam olarak özgür olduğunuzu hissedeceksiniz. Yine de önemli uyarı; eğer çok turistik yerlere haftasonu gitmeyi düşünüyorsanız, rezervasyon şart. Mesela ben interrail yaparken, Amsterdam’da cumartesi günü hiçbir yerde boş oda bulamadığımı bilirim.

Ne Kadar Harcamalı?

Bütçeniz kısıtlıysa ve aşırı harcamalardan kaçmak zorundaysanız, mutlaka günlük harcama limiti koymalısınız. Ben 2007’de yaptığım interrail gezimde toplam 21 gün gezmiş ve günlük 50 Euro limit koymuştum. Paramın arta kalanını alışverişe harcıyabiliyordum.

Haydi bakalım çılgın Türk genci; şimdi sıra sende!:)

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , .

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir