Kendinizi Truman Show’da Hissedeceğiniz Ülke; Hong Kong

Çin’in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Çin Hükümeti Hong Kong’un dış işlerinde Çin’e bağlı, iç işlerinde ve ticarette bağımsız olduğunu duyurmuştur. Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bayrağı altında “Özel İdari Bölge” adı altında yaşamaya başlamıştır.

Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir. Pearl Nehri Deltası’nda bulunur ve 260’tan fazla adaya sahiptir.

Nüfusun hemen hemen hepsi Çinli ve budisttir. Bunun yanında farklı din mensuplarını da barındırır. Km başına nüfus yoğunluğu ile dünyada 27. Sırayı alır. Nüfus yaklaşık 7 milyondur. Km2 ye 3500 kişi düşmektedir. Göç ayda 70000 kişiyi bulunca, göçmenler Çin’e geri gönderilmeye başlanmıştır. En büyük sorun olan içme suyu ise Çin’den borularla sağlanmaktadır. Resmi dili İngilizce ve Çincedir.

Asya’nın Dünya şehri logolu, gökdelenler ve mağazalarıyla Amerika’dan daha kapitalist diyebileceğim bir ada ülkesi.

Nem yoğunluğu nedeniyle gidilmesi önerilen aylar Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım ayları.

Hong Kong; dört ana bölümden oluşuyor; Hong Kong adasi, Lantau adası, Kowloon bölgesi ve de dış semtleri oluşturan New Territories bölgesi. Biz merkezde yani Hong Kong adasında Wang Fat Hostel’de kalıyoruz. Gördüğüm en kötü hostellerden birisi ama yeri çok merkezi. Hong kong’daki bütün evlerde olduğu gibi bizim odamızda 2 metrekareden büyük değil. Dört gün için oda başı 1590HK doları yani yaklaşık 200 Amerikan doları ödüyoruz. Büyük gökdelenlerin, pahalı markaların, alışveriş merkezlerinin olduğu yer Hong Kong adası. Kowloon ise genelde Çinlilerin yaşadığı, nüfus izdihamı yaşanan taraf. Kowloon’un merkezi, Nathan Road yolu diyebiliriz.

Vize

Hong Kong’a Türk pasaportu ile vizesiz girip 90 gün kalabilirsiniz.

Ulaşım

Havaalanından iner inmez Airport Express trenini, city busları tercih ederek çok kolay ve çok hızlı bir şekilde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Biz Hong Kong adası, Causeway Bay’a A11 nolu otobüse 40 hong kong doları verdik. A21 numaralı otobüsle ise Kowlon Parkı tarafına gidebilirsiniz.

Hong Kong adası ve Kowloon arasında  metro ve Star Ferry’i kullanabilirsiniz. Şehir içinde Octupus adı verilen treni, otobüs kartı ile kullanabilirsiniz. Metro, gece 00:30a kadar işlemektedir.

Metro bileti satış ofislerinde pasaportunuzu göstererek Airport Express Travel Pass kartı da alabilirsiniz. Bu kart ile 3 gün boyunca metro ve hafif raylı araçlara istediğiniz kadar binebilirsiniz. Bu 3 günlük turist kartının bedeli 40 HK doları. Dönerken ise bu aldığınız kartı geri vererek %20 depozito ücretini geri alabilirsiniz.

Benim Görüşlerim

Trueman Show adlı filmi izlediniz mi bilmiyorum ama Hong Kong’a geldiğinizde sanki LA stüdyolarından birisinde film çekiyormussunuz hissine kapılıyorsunuz. Binalar okadar yüksek ve ferah alan okadar kısıtlı ki dışarda bile kendinizi kapalı alanda hissediyorsunuz. Nüfus yoğunluğu fazla, kullanılabilecek alan az, dolayısıyla evler, dükkanlar heryer çok küçük.

Burada herkes medeni, kibar, ingilizce konuşabiliyorlar, Çinliler gibi sizi itip kakmıyorlar, toplum kurallarına uyuyorlar.

Üstelik harika bir moda anlayışları var. Sokaktaki hemen hemen herkes ayrı bir tarzda.

Aynı zamanda çok güvenilir bir ülke. Hiç rahatsız olmadan heryere kolayca gidebilirsiniz.

Alışveriş olarak ucuz bir yer değil. Ama elektronik olarak Çinden daha kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Alışverişlerde vergi uygulamayan bir ülke.

 hk_4

Görülmesi Gereken Yerler

HKG Adası

1) The Peak (Victoria Tepesi)

Hong Kong’un harika fotoğraflarını çekebileceğiniz yer; Victoria Peak. Havanın açık olduğu zaman mutlaka gidip harika fotoğraflar çekin. Eğer 2 kişi ve fazlasıysanız taksiyi kullanın. Tramvaydan daha ekonomik ve hızlı. Çünkü saat kaç olursa olsun tramvayda inanılmaz bir kuyruk oluyor ve bu kuyruğu inat edip beklerseniz 2 saatinizi boşa harcamış olursunuz. Tek çıkış 68, gidiş-dönüş 80HK doları. Biz tramvay istasyonun bulunduğu Garden Road’dan, The Peak’e 50HK doları taksi ödedik. İllaha tramvaya binmek isterseniz dönüşte daha az kuyruk oluyor. Dönüşte yürümek isterseniz 15 dakikada şehire ulaşabiliyorsunuz.

2) Hong Kong Park

Hong Kong Park, küçük ama şehrin stresinden uzaklaşmak için yeterli bir park. Parkın girişi ücretsizdir ve her yıl yaklaşık 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. İçeride küçük bir göl yanında  kelebek ve kuş çiftliği bulunuyor.

hk1

3) Time Square Alışveriş Merkezi

Çok büyük ve şehrin göbeğinde ünlü pahalı markaların olduğu bir alışveriş marketi.

hong kong

4) Hollywood Street

Herşeyi bulabileceğiniz bir sokak. Özellikle antika satışı ile ünlüdür. Buradaki dükkanlar gece erken saatlerde kapandığı için çok geçe kalmamalısınız.

5) Wan Chai Street

Gece gündüz kalabalık olan, genelde çinlilerin yaşadığı, ucuz elektronik ve kıyafet marketlerinin olduğu bir sokak. Burasi da Kowloon tarafindaki Çin sokaklarına benziyor. Istanbul Express dönercisinin burada iki şubesi var.

6) Ladies Market (Gece Pazarı)

Saatler geçse bilse pazarın sonunu bulamayabilirsiniz. Üstelik her standta hep aynı ürünleri göreceksiniz. Ladies Market öğlen 12.00 – 23.00 arasında her gün açıktır. Pazara metro ile Prince Edward durağında inerek ve B2 ya da Mong Kok çıkışını kullanarak ulaşabilirsiniz.

7) Ocean Park

Hong Kong adasının hemen güneyinde bulunur. Ocean Park günümüzde dünyada en çok ziyaret edilen ilk 15 park içerisindedir. Roller Coasterlarla doludur. Giriş ücreti 27 HK dolarıdır. Hong Kong Adası Central İstasyonundan 6A, 6X, 70, 75, 90, 97, 260 nolu otobüsler ile Kowloon Bölgesi Tsim Sha Tsui ‘dan ise 973 nolu otobüsler ile Ocean Park’a ulaşabilirsiniz. Bunun dışında City Bus (Route 629), Ocean Park’a devamlı ulaşım sağlayan diğer bir ulaşım aracıdır. City Bus Route 629 Hong Kong Adası’ndaki Admiralty istasyonu arasında her gün 09:00 – 16:00 arasında çalışmaktadır. Otobüs ücreti 10,6 HK dolarıdır. Biz gitmedik.

Barlar sokağı olarak Lockhart Street ve Lan Kwai Fong denilen bölgedeki bir sokak. Yine SOHO adı verilen Staunton Street ve çevresinde canlı barlar bulunuyor. Dünyanın en uzun merdivenleri de bu Soho denilen alanda bulunuyor.

Kowloon Tarafı

Kowloon bölgesi kalınabilecek en uygun yerdir. Kowloon tarafı hergün düzenlenen ışık şovlarıyla ünlü. Tsim Sha Tsuio denen yere giderek 20.00 de yüksek binaların çatısından ışık şovlarını izleyebilirsiniz. Biz pazartesi bu ışık şovu göremedik. Kowloon gece de gündüz kadar yoğun ve kalabalık. Saat geceyarısına yaklaşırken bile insan kalabalığından başınız dönüyor.

Görülmesi Gereken Yerler

1) Night Market

Temple Street’deki gece pazarı, ucuz kaliteli mallarla dolu. Biraz daha ilerisi Elektronik diye geçen alanda ise fiyatlar normal fiyatlara yakındı.

2) Man Mo Tapınağı

Hong Kong’da bulunan en eski tapınaktır. Koloni döneminde Taoistler tarafından inşa edilmiştir.  124 Hollywood Road’da bulunmaktadır. Victoria Tepesi’ne çıkarken görebilirsiniz.

3) Kowloon Park

Eskiden İngiliz askeri bölgesi olarak kullanılan bir alanın 1970 yılında parka dönüştürüldüğü yerdir. Park için 300 milyon dolar harcanmıştır.

4) Nathan Rd

Star Ferry’den inince sağ tarafta Kowloon’un ünlü kalabalık sokağı Nathan Road bulunmaktadır. “The Golden Mile” (Altın Mil) adıyla da anılan dükkanlarla dolu olan bu cadde toplam 3.6 kmdir.

Hemen paralelindeki Ashley Road’da Kebap House adında Türk restoranı var. Sadece kebap, köfte ve dürüm bulunuyor ve Hindistanlılar işletiyor. Heryerde şubesi olan İstanbul Expresse göre fiyatlar çok uygun. Buradaki ise Lock Roadda bulunuyor. Klasik kebap yerine Yunan euros’a benziyordu ama gayet lezzetliydi.

 

5) Avenue of Stars

Hong Kong Victoria Körfezi kenarında bulunan bir yürüyüş yoludur. Hollywood’da bulunan Walk of Fame’den esinlenilmiştir. Ünlü Hong Kong’lu isimlerin el izleri ve imzalarının yere yapılan izlerinden ibarettir.

6) Yuen Po Kuş Pazarı

7) Flower Market (Çiçek Pazarı)

Diğer

1) Stanley Beach

Çeşitli marketlerin de bulunduğu Stanley kasabasına büyük hayallerle gitmeyin. Sahil gerçekten sonradan yapılmış gibi duruyordu. Sadece küçük bir sahil kasabası. Denize girip, güneşlenmek ve biraz da alışveriş yapmak için ideal. Dönüşte otobüs ve minibus olarak çeşitli seçenekleriniz var. Normal otobüs 8$, express otobüs 10,60$.

2) Lantau Adası

Son günümüzü meşhur ünlü budhayı görmeye ayırıyoruz. Dünyanın en uzun oturan budhası burada. Metro ile 23$ a geliyoruz.

hong kong

Tung Chung ile Ngong Ping arasındaki 5700 metrelik teleferik hattı Lantau adasının ormanlarını, okyanus doldurularak inşa edilen Hong Kong havaalanı adasını ve büyük Buda heykelini yukarıdan görebilmeyi sağlıyor. Tung Chung metro istasyonundan bir kaç dakika yürüyerek Ngong Ping 360 istasyonuna ulaşıyorsunuz. Biz gittiğimizde şansımıza cable car bakım günündeydi. Biz de tek şans 23 nolu otobüsü kullandık. 17,5$ ödedik. Dönüş yolunda bu adadaki balıkçı kasabasını görmek ilginçti.

Metro çıkışında ‘Citygate Outlets’ bulunuyor. Ünlü Amerikan markalarını çok ucuza bulabiliyorsunuz.

hong kong2

3) Hong Kong Disneyland

4) Madame Tussauds Museum

5) Hong Kong Uzay Müzesi

6) Jade Market (Yeşim taşı pazarı)

Hong Kongda Ne Yenir?

Dünya mutfağını kolayca bulabileceğiniz, sokak yemeklerini yiyebiliyorsanız alasını bulabileceğiniz bir yer Hong Kong. Dim sum, siu mei, körili balık köftesi, yumurta tartı, deniz ürünleri ve snake king restoranlarda sıkça karşınıza çıkacak Hong Kong lezzetlerinden.

Queen Road East’deki büyük iş merkezinin alt katında İngiliz Pret’te çok sağlıklı ve ucuz menüler ve sandiviçler yiyebilirsiniz.

Yap

* Bu arada restoranlarda hesaba genellikle servis ücreti dahil edilmez. Bahşiş vermenizde yarar var.

Yapma

* Hong Kong’da 2007 yılından beri kapalı alanda sigara içilmemektedir. Aynı uygulama 2009 yılından itibaren bar ve kulüpler için de getirilmiştir.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir