Huzur Dolu Tanrıların Adası; Bali

“When I follow my heart, I wake up in Bali”

Sörf sahilleri, tanrılarına sunulan adakları, muhteşem kokulu frangipani ağaçları, otantik şemsiyeleri, gökyüzüne uzanan hindistan cevizi palmiyeleri, uçsuz bucaksız pirinç tarlaları ile ünlü, Endonezya’nın Bali adası, benim için Asya kıtasının en özellerinden. Dünyanın her köşesinden bir çok insan Bali’yi çoktan keşfedip yerleşmiş olsa da, Bali’de hala  istediğiniz her an doğayla başbaşa kalıp, huzuru yakalayabiliyorsunuz. Her bütçeye göre harika konaklama seçenekleri, tur ve ulaşım kolaylığı, sıcacık insanları da benzersiz doğa ve tropikal iklimi tamamlıyor. Hinduizm’in getirdiği saygı ve sakinlik tüm adayı sarmış. Yaşanan her yerde bulunan ibadet köşeleri ve tapınaklar çiçeklerle süsleniyor, tütsülerle kutsanıyor. Masaj ile tedaviye inandıkları için her yer sizi on liraya Nirvana’ya çıkaracak masaj salonlarıyla dolu.

tirta empul tapınağı2

Bali adası, Endonezya’nın en çok turistik çeken ve Müslüman olmayan kısmı. Hinduizm gereği birden çok tanrıya inanan bu insanlar, her gün çoğu zaman iki kere, tanrılarına teşekkür etmek ve istedikleri şeylerin gerçekleşmesi için adak adıyorlar. Bali’de gittiğiniz her yerde bulunan binlerce tapınak, heykel ve adak  adaya, ‘Tanrıların Adası’ ünvanını veriyor . Hinduizm’de insanlar beraber dua edip, beraber  kutlama yaptıkları için Bali’de her yerde her an kalabalık bir topluluk görüyorsunuz. Bacaklarınızı kapatacak örtünüz varsa sizi de aralarına çağırmaktan çekinmiyorlar.

Ulaşım

Endonezya’ya gelen turistlerin büyük çoğunluğu gibi siz de Bali Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’na indiyseniz, ulaşımın tekel olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bali’nin genelinde en güvenilir ulaşım aracı olarak bilinen ‘Blue Bird’ taksiler bile burada faiş fiyatlara kapı açıyor, taksi sürücüleri taksimetre açmak istemiyor. Genel olarak fiyatlar, Kuta’dan Ubud’a 150,000idr ( Eğer kalabalıksanız ve sürücülü minibüs kiralamak isterseniz de bunun bedeli de toplam günlük 300,000-600,000idr.), Kuta’dan Sanur’a 100,000idr, Kuta’dan Seminyak’a 60,000idr olarak değişiyor.

Pirinç tarlaları

Bana sorarsanız, motorsiklet ehliyetiniz varsa, günlük 50,000idr’ye hemen bir tane motorsiklet kiralamanızı öneriyorum. Fakat motorsiklet deneyiminiz olması burada çok önemli çünkü gerçekten çok kalabalık bir trafik sizi bekliyor. Trafiğe rağmen insanların bağırıp, sinirlenmemeleri  yine Hinduizm dininin, sevgi ve şiddetten kaçınma yasalarından geliyor.

 

Kuta

İki sene önce gittiğimde Bali Adası ve özellikle Kuta sahili çöplerle dolu olsa da, hükümetin turist çekme politikası ile başlayan temizliği sonrası herşey çok daha güzel görünüyor. Kuta; sörf öğrenmek ya da sahilde öylece uzanıp, yanınıza masaj yapmak için gelen bayanlara ikna olmak için en iyi yer. Ucuzluğu sayesinde tüm dünyadan sörfçülerin tercih ettiği Bali’de, tüm sörf malzemeleri ve sörf aksesuar markaları da çok ucuz.

kuta

Bali genel olarak sakin ve güvenilir bir yer olmasına karşı, 2002 de Kuta merkezde bir bombalama olayı yaşanmış. Gece kulübünden içeriye eğlenen insanların üzerine atılan bomba ile çoğu Avustralyalı olmak üzere 230 kişi hayatını kaybetmiş. O gece kulübünün olduğu yerde ise şuanda ölenlerin adlarının yazılı olduğu bir anıt bulunuyor.

Kuta’da ilk gittiğimde Kayun Hostelde kalıp, 1000RP ödüyorum. Burası gerçekten hostel standartlarının üstünde olduğu için tavsiye ediyorum. İkinci gidişimde ailecek gittiğimiz ve kalabalık olduğumuz için Matahari Bungalow’da konaklıyoruz. Çok ucuz ve merkezi olduğu için yine öneriyorum.

k

Seminyak

Kuta’nın kuzeyinde bulunan, hipster akımına uğraması sonrası pahalılaşsa da en iyi kafe ve restoran seçeneklere sahip olması açısından benim için Bali’nin en iyi yeri. Seminyak, Bali’ye yerleşen turistlerin çoğunun ikametgahı haline gelmiş.  Sahil boyunca rengarenk şemsiyeli barlar bulunuyor.

seminyak bali şemsiyeleri

Akşam hemen hemen hepsinde canlı müzikler oluyor. La Plancha, benim en sevdiğim bar. Yine Seminyak sahilindeki kulüpler, sabahtan akşama kadar insan çekiyor. Bunlardan özellikle Patato Head Beach Club ve Ku De Ta’yı öneriyorum.

Seminyak patato head beach club

Restoran olarak; Sea Circus, Motel Mexicola size önerebileceklerimden.

Sea Circus Cafe Seminyak2

Seminyak’ın kuzeyinde Beraban’da bulunan Tanah Lot Tapınağı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

tanalot

Ubud

Hindistan cevizi ağaçları ile çevrili pirinç tarlalarının arasındaki büyüleyici Ubud, sanatın da merkezi. Maymun ormanı, kecak dansı seyredebileceğiniz Ubud Sarayı gidilmesi gereken yerlerden. Ubud Palace’daki Legong gösterisi, her gece 19.30’da başlayıp bir buçuk saat sürüyor. Girişte 80,000idr ödüyoruz. Tamamını izlerseniz sıkılma şansınız yüksek.

kecak

Legong dansı gibi ünlü olan bir dans da Kecak dansı içinde gidebileceğiniz en popüler yer Agung Rai Museum of Art/ Agung Rai Müzesi. Giriş 50,000Rp. Burada Kecak ve Legong dans kursu almanız da mümkün.

Monkey Forest Sanctuary / Maymun Ormanı; Ubud merkezde bulunuyor. Maymunlarla dolu harika bir orman. İlk defa bu kadar çok maymunu birarada görüyorum. Girişte 30,000 Rupi ödüyoruz. Girmeden de muz satıcılarından muz satın alıyoruz. İçeride muzları çantanızdan çıkarırken çok dikkatli olmalısınız çünkü sizi gören bütün maymunlar üzerinize saldırıyor. Duyduğuma gore çiçekli böcekli terliklere, kolyelere de saldırıyorlarmış. Zaten kapıda gözlük ve şapka takılmaması konusunda uyarıyorlar. Kimi zaman içindeki yiyecekler yüzünden insanların çantalarını da kaçırdıkları olmuş. Aman dikkat diyorum. Hepsi aynı anda bağırdığında gerçekten korkuyorum. Gerçekten çok vahşiler. Maymun ormanına çok yakın tam merkezi sokakta ördek yemek isterseniz Jalan Hanoman’daki “Bebek Bengil”i deneyin.

maymun ormanı

 

Daha sonra kısa bir yolculukla su tapınağı Tirta Empul’da yıkanılmalı. Tirta Empul Tapınağı’nda yıkanan insanlar, suyla günahlarından kurtulduğuna inanıyor. Girişte 15,000 RP ödüyoruz. Normalde tüm tapınaklara girişte olduğu gibi Tirta Empul/ Kutsal Su Tapınağı’nda da bacaklarımıza sarong bağlıyoruz ama burada bir de saçımızı da toplamamız isteniyor. Nedeni hakkında en küçük bir bilgim yok.

tirta empul

Tegalalang pirinç tarlaları, doğanın güzelliği ile büyüleneceğiniz sonraki destinasyonunuz olmalı. Tegalalang sonrası buraya çok yakın olan Kampung Cafede öğle yemeği yiyoruz. Burayı Bali kitapçığındaki highlights’lardan buluyoruz. Yemekler gerçekten muazzam!

tegelalang

Tegalalang pirinç tarlaları

Kintamani; Goa Gajah/ Elephant Cave Temple; UNESCO Dünya Miras listesi arasında bulunan fil tapınağı. 9.yüzyılda yapılmış. İçeride yine kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılan kutsal suyla dolu havuzlar ve heykeller bulunuyor.

Ubud çevresinde bulunan kahve üretim çifliklerini gezip, ünlü luwak kahvesini tatmak da Bali’de deneyimleyeceğiniz bir seçenek. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak geçen luwak kahvesi, misk kedisinin kahveyi yiyip, dışkıladıktan sonra kavrularak yapılan bir kahve türü. Tadı benim için espressodan farksız. Ubud’taki en iyi restoran Sari Organik, pirinç tarlaları manzarasıyla lezzetli organik yemekler için ideal.

luwak hayvanı

Ubud’dan yapılabilecekler arasında Telaga Waja Nehrinde rafting yapmak,  Campuhan Ridge’in yemyeşil yürüyüş yolunda yürümek, ünlü The Yoga Barn’da dünyaca ünlü yoga öğrentmenlerinin verdiği yoga sınıflarına katılmak, sinir noktalarını uyararak yapılan tedavi yani refleksoloji ile şifa bulma bulunuyor.

Campuhan Ridge

Ubud için önerebileceğim en özel konaklama seçeneği, Villa Kalisat. Çünkü bir işletme açan turistlerin, günlük ihtiyaçları için çalıştırdıkları yerellerle beraber yaşadıklarını bu otelden öğreniyorum. Otele Hinduizm gereği yapılmış büyük bir tapınak sonrası ulaşılıyor. Herşey el yapımı, herşey organik. Yemek yerken ormandan maymunlar masanıza gelip birşeyler alıp ormana kaçıyor. Bizim için muhteşem bir deneyimdi. İkinci kez gitttiğimde ise Tunjung Mas Bungalows’da konaklıyorum. Gidemesem de Ubud’ta konaklanacak diğer ünlü otel, Hanging Gardens.

Campuhan Ridge yürüyüş yolu

Ulun Danu Tapınağı, Buyan Gölü kıyısında bulunan bu tapınak, Ubud’tan bir buçuk- iki saat sürüş mesafesinde bulunuyor. Adanın kuzeyine kadar gitmişken, Gitgit Şelalelesi görülebilir.

Batur Dağı; Ubuddan direk giderseniz 1 buçuk saat sürüyor. (32km) Saat 3 ten sonra gidilmesi önerilmiyor. Biz sadece 3 ten sonra gidersek nolur diye denemek için saat 5 civarı gittik:) sislerden dağı göremedik:) etrafındaki Batur gölünün resmini çekip geri döndük. Batur volkano dağı en son 1994’te patlamış. Hala siyah sönmüş lavları görebiliyorsunuz. Batur gölü, Bali adasının en büyük gölü. Batur dağına tırmanabilir, doğal sıcak sularda yüzebilirsiniz.

Yine aynı yol üzerinde birkaç önemli tapınağa uğruyoruz. Birincisi Pura Desa Lan Puseh, diğeri ve daha görkemlisi Obyek Wisata Gunung Kawi. İkisi de Tegallalang bölgesinde bulunuyor. Ben ikincisini görmenizi öneriyorum. Hele girişte bulunan kadın erkek ayrı yüzme havuzu; yerel halkın eğlencesini görebilmeniz için çok güzel bir deneyim.

Batur Gölü’nün çevresinde bulunan Trunyan Mezarlıkları ise hayatta bir kere görebileceğiniz bir deneyimi, kutsal sayılan bir ağacın çevresine bırakılan ölü insanları barındırıyor. Ölüler, bu ağaç sayesinde kokmuyor. Burada Hinduların dinlerine olan bağlılığını tekrar anlıyorsunuz. Ubud’tan iki buçuk saat süren Batur volkanik dağı ve gölü manzarası da Bali’nin en iyi manzaralarından.

Son Akşamımızda Tripadvisor’dan excellent ödülü alan Ubud ana yolundaki Nomad Restorana gidiyoruz. İnanın makarnası bile harikaydı. İddia ediyorum yediğim en güzel yemeklerden birini burada yedim. Mutlaka gidin.

Akşam yemeği sonrası önerilen birkaç bara uğruyoruz. Hanoman sokaktaki Siam Sally’de canlı müzik için duruyoruz. Müzik gerçekten güzel ama müzik arasını inanılmaz çok uzatınca mekan değiştirmek zorunda kalıyoruz. Melting Pot’a uğruyoruz ama içeride kimse olmadığı için girmiyoruz. Laughing Buddha Bar’a giriyoruz. Hergün değişik müzik çalıyormuş ve biz cumartesi gecesi salsaya denk geldik. Tek kelimeyle harika bir deneyimdi. Dünyanın heryerinden gelen salsa severlerin aynı pistte çılgın gibi dans ettiğini düşünün!! Çok etkilendim, kesinlikle dansa ilginiz varsa buraya kesin gelmelisiniz.

Jimbaran

Kuta’nın güneyinde bulunan yerleşim, yolunuz düşerse sahile atılmış masalarında yemek yiyebileceğiniz bir yerleşim. Okyanusun ortasına yapılmış ünlü bar The Rock da burada bulunuyor. Konaklama için en iyi adres, havuzun içinde kahvaltı yapabileceğiniz The Ayana Resort.

hinduizm

Uluwatu

Uluwatu Tapınağı, Bali adasının en güzey ucunda, uçurumun kıyısına inşaa edilmiş maymun cenneti bir tapınak. Gün batımında dans gösterileri yapılıyor.

uluwatu

Uluwatu bölgesinde Eat,pray, love filmindeki Patang Patang Beach’e gidiyoruz. Kayalıklarla dolu olduğu için yüzme çok önerilmiyor. Ancak sörf tutkunlarının uğrak yeri burası.

patong patong

Sanur

Bali adasının güneydoğusunda bulunan yerleşim, genellikle yaşlı Avustralyalıların gittiği dinlenme mekanı. Eğer dinlenmek ya da bir organizasyon yapmak isterseniz burası tam yeri olmalı. Çünkü denize sıfır villalar bile çok ucuza kiralanabiliyor. Ubud ve Sanur arasında bulunan, Sanurdan 45 dakika, Ubud’tan 35 dakika sürüş mesafesinde olan Tegenungan Şelalesi de eğlenceli bir gün geçirmeniz garantisi vaad ediyor.

tegenungan şelalesi

Gili Adaları

Gili Air, Meno, Tarawangan üçlemesinden oluşan, turkuaz sulara sahip sırtçantalı destinasyonunda bulunan adalar grubu. Gili Adaları yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

gili air

Her yerde olduğu gibi Bali’de de iyi niyetinizden faydalanmaya çalışan, sizi sömürülecek turist olarak gören insanlar bulunuyor. Karşılaştığım en büyük sorun polisler. Trafikte sizi durdurup, her hangi bir bahane ile ceza yazacağını söyleyip rüşvet istiyorlar. O yüzden özellikle gece motorsiklet kullanmamaya, kullanacaksanız da her kurala dikkat etmenizde yarar var. İkincisi küçük marketlerde bazen fiş vermeyip, fazla para teklif ediyorlar. Aldığınız ürünlerin fiyatlarına dikkat edip, fiş istemeyi unutmayın. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, Bali’de her yerde alkol alınmaması gerektiği. Sahte alkol kullanımı nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısı kayda değer.

Bali’ye iki kere gidip, bir ayımı geçirdiğim her gün birbirinden ölümsüz anılarla doluydu. Karşılaştığım her insandan, yaşadığım her olaydan yeni bir şey öğrendim.

İklim

Ülke ekvator çizgisinin üzerinde olduğu için her daim ılıman. Yılın diğer ayları yağışlı olacağından gidilmesi önerilen aylar Nisan- Eylül arasıdır.

Vize

Türk pasaport hamilleri 2016 yılı itibari ile vizeden muaflar. Sınırdan para ödemeden direk geçiliyor. Fakat duyduğum kadarıyla Bali dışında Endonezya’nın farklı bölgelerindeki havaalanlarında rüşvet isteyebiliyorlarmış.

Ne Yemeli?

Asyanın genelinde yaygın olan pirinç buranın da başlıca yiyeceği. Yemeklerin yanında ekmek yerine pirinç veriliyor. Hindistan cevizi, soya sosu yemeklerde ve tatlılarda sık sık kullanılıyor. Her yerde bulabileceğiniz bazı yerel tadlar şöyle, “Ayem goreng” kızarmış tavuk, “nasi goreng” kızarmış pilav, “nasi campur” karışık pilav, “chicken satay” fıstık ezmesi ile sunulan şiş tavuk, “babi gulig” kızarmış domuz, “bebek betutu” ise ördek. Yine yerel meyvelerden rambutan, salak, durianı deneyebilirsin.

satay

Tarihi

Endonezya tarihi ülkedeki doğal kaynakları elde etmek isteyen yabancı güçlerin etkisinde kalıyor. 13.’yy da Müslüman tüccarlar bölgeye İslamı getiriyorlar. Avrupalı güçler ise Coğrafi keşifler ile “Baharat Adası” adı verilen Maluku’yu elde edip bölgedeki ticareti tekelleri altına almak için birbirleriyle savaşıyorlar. Endonezya İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte üç buçuk asır süren Hollanda sömürgeliğinden kurtularak, 1949da bağımsızlığını elde ediyor. Biz ise Endonezyayı resmi olarak 1950de tanıyoruz. Yüzyıllarca katliamlarına uğradıkları Hollandalılardan eserlerinin çoğunu yıktıkları için, Japon halkından ise 2. Dünya savaşında ülkelerini istila ettikleri için pek haz etmiyorlar. Endonezya tarihi bağımsızlıklıktan sonra ise doğal afetler, rüşvet, bölünme, Suharto sonrası demokratikleşme süreci ve hızlı ekonomik değişikliklerle çalkantılı geçiyor.

 hindistan cevizi

Yap

* Paranı restoran, bar ya da markette mutlaka bozdur. Çünkü Bali genelinde büyük paraları bozacak hiç bir yer olmadığı için yolda kalabilirsin. Ya da küçük bozdurma ofislerine gidersen, el marifeti ile sana az para verdiklerinde ne demek istediğimi anlarsın.

* Motorsiklet kirala ve Bali’nin güzelliklerini tek başına keşfet, yollarda kaybol. Mutlaka her sokakta bulunan mahalle bakkallarından gaz alabilirsin. Tabi yine çok ucuz.

* Alışveriş yapmadan once çok fazla fiyat araştırması yap. Pazarlıksız hiç birşey alma.

* Eğer götürme maliyetine katlanırsan ev eşyası al. Türkiyede ve Avrupadaki etnik mobilyaların çoğunun Endonezya üretimi olduğunu bilmiyordum, orada öğrendim. Hepsi harika.

* Bali masajı deneyimini mutlaka yaşa. Dünyada bulabileceğin en ucuz ve harika masajlar arasında.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir