Round The World / Tek Biletle Dünya Turu

Yıllardır çok da sevmediğiniz işinizden istifa edip dünya turu yapmak istiyorsunuz değil mi? Dünya turu yapmanız için herkes seferber oldu. Şimdi sıra sizde! Şöyle Londra’dan başlasanız, Marakeş, Dubai ya da Mısır’da Arap kültürünü tanısanız, çölde safari yapsanız, Miami ve Hawai’inin sahilerinde dinlenseniz, Güney Amerika’da aylarca ispanyolca dersi alsanız, dönmeden Avustralya’da aborjin arayışına çıksanız, doğayla buluşsanız, Güney Asya’da Bali’yi görseniz, Beijing’te Çin Seddi’ne tırmanıp evinize dönseniz hoş olmaz mı? Hem de inanamayacağınız fiyatlara! Neden mi bahsediyorum? Round The World biletinden.

dunyaturu_2

Round The World, seyahat severlerin dünyayı çok ucuza gezmelerine yarayan bir bilet. SkyTeam, Star Alliance, Oneworld ve diğer bazı havayolu şirketinin önceden yapmış olduğu anlaşmaya göre 3000-5000$ arası bir ücret ödeyerek, seçtiğiniz her hangi bir kıtadaki her hangi bir ülkeye uçak bileti alabiliyorsunuz. Fiyatlar gittiğiniz ülkelere göre değil, ne kadar mil uzağa gittiğinize göre belirleniyor. Üstelik bu dünya turu bileti sistemi toplam 185 ülkede 1000’den fazla şehiri kapsıyor. Ekonomi, business ve first class olarak da uçağınızın sınıfını seçme olanağına  da sahipsiniz.

İyi yanı ilk biletten sonrasını açık bilet olarak alınabilmesi ve her noktaya uçakla gitmek zorunda olmayışınız. Mesela Moskovaya gittiniz, Sibirya trenini kullanmak istediniz. Vardığınız her hangi bir yerden (eğer bu kapsam içindeyse) tekrar uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Bunun alternatifi olarak Continent Pass adı verilen bileti almak isterseniz ise yine daha ucuza sadece tek bir kıta içerisinde uçabiliyorsunuz.

Eğer nereye gittiğiniz önemli değilse 3 ve 15 durak arası yine bir çok kıtayı içeren farklı paketler de mevcut.

Bu sistemin sürekli aynı yöne gitmek, başladığınız noktaya geri dönmek, belli bir kıtada limitli sayıda uçmak, aldığın paketi bir yıl içinde bitirmek gibi şartları bulunuyor. Mesela Pasifik ya da Atlantiği sadece bir kez zorunlu olarak geçmeniz gerekiyor. Diğer kötü tarafı inanılmaz bir emek gerektirmesi. Mesela direk uçuşun olmadığı yerlerde kullandığınız aktarmalar uçuş limitinizi azaltıyor. Maksimum limit 39,000 mil ve 16 destinasyonla sınırlanmış.

Nereleri Kapsıyor?

* Avrupa, Orta Doğu (Cezayir, Ermenistan, Azerbeycan, Mısır, Gürcistan, Libya, Moldova, Fas, Rusya, Sudan, Tunus ve Yemen dahil)

* Afrika

* Asya (Hindistan, Kazakistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan dahil)

* Avustralya, Yeni Zelanda, Güneybatı Pasifik

* Kuzey Amerika (Karayip Adaları, Orta Amerika dahil)

* Güney Amerika

dunyaturu_1

Ne Zaman Gitmeli?

Dünya turu için doğru zamanı arıyorsanız üzgünüm bulamayacaksınız. Ancak listenizi yaparken en çok görmek istediğiniz yerler ve yapmak istedikleriniz üzerinde yoğunlaşın. Mesela Himalayalar’a tırmanmak istiyorsanız muson mevsiminin geçmesini beklemelisiniz. Ya da Batı Avustralya’da beyaz köpek balıklarıyla yüzmek isterseniz Nisan- Temmuz ayları orada bulunmalısınız.

Kafası karışanlara,

Evet karar verdiniz, plan yaptınız, ancak çok kararsınız. Şimdi size yardımcı olmak için bir kaç örnek vereceğim.

Ucuza kaçmak isterseniz herkesin yaptığı klasik rotalar var.

Londra – Bangkok – Singapur – Sidney – LA

İlham vermesi için ve fiyatlar konusunda yardımcı olmak için kendi resmi sitelerinde verdikleri bir kaç örnek ise şöyle,

Tokyo – Amsterdam – Londra – Paris – Venedik – Roma – Madrid – Cancún – Havana – Los Angeles – Honolulu – Tokyo sadece 3.995 EURO

Londra – Pekin – Osaka – Honolulu – Guatemala – Lima – Londra sadece 2.350 EURO

Amsterdam – Miami – Cancun – Honolulu – Bali – Amsterdam sadece 2.995 EURO (2015 fiyatları)

Detaylı Bilgi:

http://www.roundtheworldflights.com/

https://rtw.oneworld.com/rtw/

http://www.skyteam.com/en/Flights-and-Destinations/Round-the-World-Planner/

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir