Foça Rehberi

Foça, (Eski Foça’dan bahsediyorum çünkü Yeni Foça’da gezilecek bir yer yok.), kiminin her haftasonu gittiği, kiminin ise yapılacak bir şey olmadığı için birden fazla kez gitmeyi düşünmediği İzmir ilçesidir. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında civar denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, sözcük günümüze Foça olarak gelmiştir. Homeros’un bahsettiği Siren Kayalıkları burada yer almaktadır.

foca_4

Bana kalırsa rengarenk panjurlu taş evleri ile küçük bir sahil kasabasından çok daha öte inanılmaz huzurlu bir yer. Her şey aynı yerde bulunduğu için ulaşım kolay. Ancak küçüklüğü yüzünden sezon dışında gidildiyse; yapılacaklar listesinin sonuna 3, 4 saatte geliniyor.

Ulaşım

Özel araç ile yaklaşık 70km ve 1 saatten kısa tutar.
Aracı olmayanlar ise İzmir otogardan foça otobüslerini kullanabilirler. Otobüs yolculuğu yaklaşık 90 dakika sürüyor.

Ya da izban ile 45 dk süren yolculuk sonunda Hatundere istasyonunda inerek, 744 nolu otobüslere binerek Foçaya ulaşabilirler. Otobüs Hatundere’den yaklaşık yarım saat sürüyor. Kentkart ile aktarma yapabiliyorsunuz. Yani 90 dakika içindeki 2. Ulaşımınız bedavaya geliyor. Kartınız yoksa 6,5tl ödüyorsunuz.

Konaklama

Booking.com’da bulduğum en ekonomik ve güzel otel İyon pansiyon. 2015 Mayıs tarihi ile 95tl’ye kadar oda bulabiliyorsunuz. Yeri ise sokak arasında olmasına rağmen, önü tamamen açık ve denize çok yakın. Onun dışında, tam sezonda gitmiyorsanız onlarca pansiyon ve otel bulunduğu için tek tek gezip daha ucuzunu bulacağınızın garantisini verebilirim. Eğer para kısıtınız yoksa önerebileceğim tek yer; Lola38 adlı otel. Maalesef konaklamıyorsanız, dışarıdan restoran kısmını kullanamıyosunuz.

foca_1

Görülecek Yerler

* Liman; küçük deniz diye adlandırılan yerde bulunuyor. Küçük denizci tekeleri bulunuyor. Etrafında bir çok kafe ve bar kurulmuş.

O kadar rüzgarlı ki burası, yel değirmenleri olduğuna şaşmamalı. Yıkık halde olanları ise Eski Foça’nın tam girişinde bulunuyor. Tabiki biz de manzarayı görmek için tırmanıyoruz.

 foca_8

 * Tarihe doymadım diyenler için; Athena Tapınağı, Antik Tiyatro, Kybele Açıkhava Tapınağı, Heredot duvarı, Dış kale, Şeytan Hamamı ve Osmanlı Mezarlığı seçenekler arasında.

Ne Yemeli?

Öncelikle tabiki balık yemeli. Yer olarak tam sahilde olmasa da, huzur arıyorsanız, Fokai Restoranını çok beğendim.

Foçaya özel dibek kahvesi, tadılması önerilen tatlar arasında yer alıyor. Bu kahve yakınlardaki Kozbeyli köyünde üretiliyormuş. Ama Foçanın içinde de bu kahveyi satan küçük dükkanlar bulabilirsiniz. Benim favorim hala İzmir Kemeraltındaki dibek kahvesi.

foca_9
Sakızlı dondurma mutlaka ama mutlaka denenmesi gerekenlerden. Özellikle önünde uzun kuyruklar bulunan Nazım Usta Dondurmacısı bu işi en iyi yapan yer. 26 yıldır aynı yerde dondurma satan Nazım Usta, Giritli sakız dondurması satsa da, Makedonyalı imiş. 1977’de Kırklareli’ne göç ettiğinde hiç Türkçe bilmiyormuş. Foçaya ise tesadüfen gelip yerleşmiş. Genelde yılın 6 ila 8 ayı hizmet vermekteymiş. Sezonda çabuk tükendiği için bulunmayan Blue Sky ve Borovinka dondurmalarını bulursanız kaçırmamalısınız. Blue Sky; İtalyan kahvesinden, Borovinka ise yaban mersininden yapılıyormuş. Benim önerim karadutlu. Glukozsuz, gıda boyasız dondurmaları ile İtalyan dondurmaları ile kapışacak güzellikteki tek dondurma diyebilirim.

foca_5

Kavala cafe, oturmanızı önerdiğim en elit kafe. Biz burada kahvaltı yaptık ve sunum biraz az olsa da tam sahilde oturduğunuz için huzurunuzun tavan yaptığı yer.

foca_10

YAP

* Hava müsaitse denize gir. Ancak kum sahiller bekleme. Denize girerken deniz kestanelerine dikkat et.

* Tekne gezisi yap.

Tagged , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir