Mykonos Rehberi

Mykonos, sahilleri ve gece hayatı ile ünlü Yunan adasıdır. Beyaz taşlı sokakları, beyaz duvarlı ve renkli panjurlu evleri, labirent sokakları ile tam bir huzur adasıdır. (Buarada çok sıcak yerlerde kapı ve pencerelerin maviye boyanmasının nedeni, akreplerin gelmesini önlemekmiş. Akrepler renk körü olduğundan maviyi kırmızı olarak görüp, ateş zanneder ve kaçarmış.)

mykonos-2

Rüzgarı ve rüzgar değirmenleri ile ünlüdür. Güneş gittiği an acayip bir rüzgar sizi aptala döndürebilir. Herkes bu adayı Bodrum ile kıyaslar ancak Bodrumun Mykonosun yanından geçemeyeceği bir gerçektir. Neden böyle diyorum? Çünkü benim için bir yerin güzel olmasında başlıca etken, yerel insanların huzuru, medeniyeti, özgürlüğün her çeşidine saygısıdır. Medeniyet dediysem akıllı telefonlardan, elektrikten, uydudan bahsetmiyorum. Misal benim için en medeni toplumlardan birisi Balideki Endonezyalılar.

  mykonos-1

Aynı zamanda cinsel açıdan hiçbir kısıtlama olmadan herkesin çılgınlar gibi eğlendiği partilere ev sahipliği yapar.

 mykonos-3

Delos adasına en yakın adadır. Delos adası, üzerinde yaşam bulunmayan ancak antik Delos birliğinin kurulduğu ve Apollon ve Artemisin doğum yeri olan adadır.

mykonos-4

Mykonos’un merkezi Khora kasabasıdır. Mykonosun merkezinde labirent gibi içiçe geçmiş sokakları bulunur. Bunun amacı rüzgarın içeri girmesini önlemekmiş. Bir diğer hikaye ise çok eskiden korsan saldırılarında, halkın bu labirent sokaklarda daha çabuk kaybolup saklanmasını kolaylaştırmakmış.

mykonos-5

Little Venice yani Küçük Venedik, evlerin Venediğe benzemesinden dolayı bu adı almış. Bu kısımdaki barlar kesinlikle gün batımı için idealdir. Özellikle Katerina’s Cocktail Bar dünyaca ünlüdür.

mykonos-6

Adanın maskotu Pelikan Petro heran heryerde karşınıza çıkabilir. Çünkü ilk pelikanın ölmesi sonucu, turizm için adaya getirilen 3 farklı pelikan bulunmaktadır. Bu pelikan ne çabuk geldi buraya kadar diye düşünmeyin.

mykonos-8

Mykonos konaklama ve daha fazlası için:

http://www.mykonosgreece.com/

mykonos-7

Ulaşım

Mykonosa Atlas jet ve Bora jet ile direk uçuşlar bulunmaktadır.

Pire’den feribotla da ulaşabilirsiniz.

Mykonos’da farklı sahiller bulunur. Paradise beach ve Super Paradise Beach bunlardan sadece ikisi. Her ikisi de öğlen başlayıp, ertesi sabaha kadar süren çılgın partileriyle meşhurdur. Ancak Super Paradise Beach çıplaklar sahilidir. Süper Paradise Beach’e gitmeye cesaret edemesek de Paradise Beach’in harika partilerine katılma şansımız oldu.

mykonos-9

Kalafatis plajı, Elia plajı gidebileceğiniz seçenekler arasında bulunuyor. Elia beach yine çıplaklar plajıdır. Psarou Beach ise adanın en nezih ve en pahalı plajıdır. Burdaki en iyi beach clubın Nammos olduğunu çokça okudum.

Yine Paraga Beach, hem eğlenmenin hem de güzel plajların adresi.

mykonos-10

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir