Santorini Rehberi

Santorini (Thera/Thira), Güney Egede bulunan ve Yunanistana 200 km uzaklıktaki Cyclades grubu adalarından birisidir. Adanın toplamı 73 km2’dir. Caldera körfezi bir yanardağ krateridir ve ada volkanik patlama sonucu oluşmuştur. 1537 yılında kısa süre için Osmanlı topraklarına arasına girse de, sonuç malumunuz.

santorini-1

Santorini maviye doyacağınız, balayı turizminin revaçta olduğu harika bir adadır. Romantik gün batımları ile ünlüdür. Fotoğraf çekmeye meraklıysanız harika kareler yakalayacağınız, dünyanın en güzel adaları arasında bulunan bir adadır.

santorini-2

Uzaktan adaya ilk yaklaştığınızda büyük bir dağın yamaçlarına kar yağmış zannedebilirsiniz.

Santorini, mimari olarak üç çeşit farklı kubbeye sahip beyaz badanalı evlerden oluşur ve hiçbiri diğerinin manzarasını engellemeyecek şekilde düzenlenmiştir.

santorini-3

Ulaşım

Santoriniye en çok İstanbul ya da İzmir limanlarından gemi ile ulaşılsa da adada ayrıca havaalanı da bulunuyor. Türkiyeden direk uçuşlar bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi:

http://www.santoriniairportguide.com/

Veya Kos, Pire veya Rodosdan feribotla geçebilir, ada içinde araba ya da ATV kiralayabilirsiniz. Rodostan Santorini feribotla 8 saat sürüyor.

Adaya Cruise gemisiyle ulaştıysanız, küçük botlarla karşıya geçiyorsunuz çünkü büyük gemilerin limana yanaşması yasak.

santorini-4

Kıyıya gelince asıl merkez olan Thira/Fira, yukarıda bulunduğu için, ya eşşek/katıra binerek ya yürüyerek ya da teleferiği kullanmanız gerekiyor. 600 basamaktan oluşan, yaklaşık 300 metre yüksekliğindeki taş merdivenleri yürümek hiç akıl karı değil bana güvenin. Hele de adaya yazın ortasında gittiyseniz. Yine de kendinize güveniyorsanız ve yüreyecekseniz, dikkat etmeniz gereken nokta eşek ve katırlara çok yaklaşmadan yürümeniz ve karşı karşıya gelirseniz onlara yol vermeniz. Eşek sırtında çıkanlardan ilginç hikayeler de dinlemedim değil. Genelde eşeklere önderlik eden bir rehber ya da çoban olmadığı için, eşeklerin farklı bir yere gittiği ya da üstündeki turistle kayıp düştüğü olmaktaymış. Bu durumda teleferik en sağlıklı araç olarak gözükebilir ancak yaz aylarında saatler süren sırayı beklemeyi göze almanız gerek.

Ayrıntılı bilgi:

http://nomikos.org.gr/index.htm

Yukarıya ulaştığınızda Agaou Mina Kilisesi, Thera Müzesi, Megaro Ghisi Müzesini gezebilirsiniz.

santorini-5

Ayrıca yapmanız gereken şeylerden biri kesinlikle, adanın en kuzeyinde bulunan Oia (İya) köyüne gitmek. Çünkü Santoriniyi Santorini yapan köy burası. Mavi kubbeleri ve begonvilleri ile Santorini fotoğraflarından hatırlayacağınız yer. Oia’ya otobüsle, yarım saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi:

http://ktel-santorini.gr/ktel/index.php/en/services-eng/timetable-summer-eng

Santorinide fazla kalacaksanız ve gemi ile bütün adayı kapsayan turlara katılmak isterseniz;

Ayrıntılı bilgi:

http://www.santorini-sea-excursions.com/index.php

Oia köyünde Angelina Julie ve Brad Pitt’in evi de bulunmaktaymış. Hatta buradan ev alınırsa ya da bu köyden biriyle evlenilirse Yunan hükümeti oturma izninizi hemen veriyormuş.

santorini-6

Akrotiri Antik Kenti, tarihe meraklıysanız gidebileceğiniz yerlerden. 3500 yıllık tarihi bulunan bu antik kent, merkeze 12km uzaklıkta bulunuyor. Thira’dan Akrotiri otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Thira’dan yine otobüsle sahillere gitmek bir diğer seçenek. Sahiller meşhur Caldera körfezinin tam zıt yönünde bulunur. Volkanik yapıdan dolayı kırmızı ya da siyah olan sahilleri kesinlikle gördüğünüz sahillerin en ilginci arasında yer alacak. Ancak benim gibi cruise ile gittiyseniz dönüş saat problemi yaşayabilirsiniz. Dediğim gibi benim önerim kesinlikle bu adalara birer hafta ayırmak. Kamari, Red Beach, White Beach, Perivolos ya da Perissa sahilleri gidebileceğiniz adanın en popüler sahilleri arasında. Perissa ve Perivolos sahillerinde ayrıca beach barlar da mevcut. Perissa sahili yolunda gerçek Yunan köy yaşantısını görmeniz için duraklayabileceğiniz köyler bulunuyor.

Konaklama

Beş yıldızlı otel bulamasanız da Beş yıldızlı otel fiyatlarını aratmayacak butik otelleri bulabilirsiniz. Konaklama için adanın en pahalı yeri Oia Köyüdür. Muhteşem deniz manzarası ve havuzlu otellerinin günlük konaklamaları 500 euroya kadar çıkar.

Daha uygun konaklama seçenekleri için merkeze 15km uzaklıkta bulunan Frostefani köyüne bakabilirsiniz. Ancak muhteşem Caldera manzarası beklemeyin.

Yeme İçme

Yunan yemekleri ve deniz ürünleri yanında Santorini adası antep fıstığı ve şarapları ile ünlüdür.

 santorini-7

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir