Antalya Rehberi

Antalya’ya gitmeye karar verdiniz. Muhtemelen planınız, Antalya’nın bir ilçesine gidip denizin ve güneşin tadını çıkarmak. Bana sorarsanız en az bir gün de Antalya’nın içinde kalıp gerçekten farklı bir şehri deneyimlemeniz. Toros Dağları’nın eteklerinde uzanan muhteşem bir şehirle karşılaşacaksınız.

Antalya turistler sayesinde inanılmaz modernleşmiş bir şehir.  Halk, herşeye ve herkese hoşgörü gösterir olmuş. Antalya insanı, özellikle ilçelerde inanılmaz iyi niyetli ve yardımsever. Sokak hayvanları insanlardan korkup, kaçmıyor. Turistleri meşgul tutma bahanesiyle konserler, canlı müzikler, eğlencelerle dolu. Tamamen yaşayan bir şehir. Şehrin merkezinden denize girmek ise işin kaymağı.

antalya_6

Kötü haber ise; Antalya’dan Kemer’e sıralanan oteller, doğa harikalarının imara açılması ve yürütülemeyen turizm politikası nedeni ile, 2015 yılı itibari ile turist sayısı büyük ölçüde azalmış. Nüfusunun ise yakında Bursayı geçeceği öngörülmekteymiş.

Ulaşım

Antalya’da devasal bir havaalanı var. Buradan çıkışta iç hatlar geliş terminalinin önünden kalkan 600 numaralı otobüslerle; şehir merkezine ve otogara, 800 numaralı otobüslerle sadece şehir merkezine gidebilirsiniz. Antalya ilçelerine otobüsle gitmek istiyorsanız, Antalya otogara gitmek zorundasınız. Bu da yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede.

Antalya’nın kesinlikle havaalanından şehre giden bir raylı sisteme ihtiyacı var.

Şehir içinde taksiler, otobüsler, tramvay ile istediğiniz her hangi bir yere ulaşım gerçekten çok kolay.

Konaklama

Antalya’ya gidip Kaleiçi dışında bir yerde konaklamak kesinlikle ziyan olur. Burası capcanlı, turistik, park ve denizin ortasında büyülü bir yer. Turistlik diye çok pahalı sanmayın. Her bütçeye uygun pansiyon, otel ve guesthouse’lar bulunmakta.

Yeme İçme

Tüm Antalya için yenmesi gereken öncelikli şey balık. Normal bir levrek bile o kadar lezizki size anlatamam.

Bunun dışında Karakovan balı, pekmez, çam balı ve kekik çayı Antalya’nın meşhur tatları.

Kent Etli Ekmek, Antalya içi en iyi pide yapan yer.

antalya_7

Nereye Gitmeli?

1) Kale içi

Günlerinizi Kaleiçi dışına çıkmayarak geçirebilirsiniz. Kafeler, barlar, binbir çeşit restoranlar, teraslar, harika bir park ve sahile ev sahipliği yapıyor. Buradaki Karaalioğlu Parkı, Hıdırlık Kulesi, Atatürk Evi, Nigar Hatun Türbesi, Hadrian Kapısı, 700 yıllık hamam, Saat Kulesi görülmesi gereken yerler.

Mermerli restoranın harika plajını kişi başı 12,5tl’ye kullanabiliyorsunuz.

Adres: Selçuk Mh/ Muratpaşa

Geceleri Hesapçı Sokak’a gidip eğlenmelisiniz.

Eğer Mermerli Restorana gitmediyseniz, Teras Restoran manzara ile bir şeyler yiyebileceğiniz en güzel yerler arasında.

antalya_9

2) Liman

Buradan devamlı olarak kalkan onlarca tekneden birine binip, tekne gezisi yapmanızı öneriyorum.  1 saatlik civar gezisi için, 20 eurodan açılan kapı, kişi başı 5tl’ye kadar düşüyor. Antalyaya yaklaşık 10 km uzaklıktaki Düden şelalesine de bu teknelerle gidebiliyorsunuz. Fakat fiyat kişi başı 50tl gibi bir bedel ödemek zorundasınız.

antalya_8

3) Mark Antalya

Yemek yemeye turist fiyatları vermekten ve sıcaktan bıktıysanız, benim gibi alışveriş merkezine gidip rahatlamalısınız. Limandan 10tl taksi ile gidebilirsiniz ya da yürüyerek 20 dakika sürüyor.

4) Lara

Kaleiçine 10 km uzaklıkta bulunan meşhur plajdır.

5) Müzeler

http://www.antalyamuzesi.gov.tr/tr

ANTALYA MERKEZ DIŞINDA;

1) KAŞ

Türkiyede, Yunan Adalarına en çok benzettiğim yer Kaş. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Otel bölgesi olan Çukurbağ yarımadasında (Peninsula) mavi bayraklı kıyılar bulunuyor.

Sahil için diğer seçenekler, Büyük ve Küçük Çakıl Plajları. Küçük Çakıl, tam merkezde, Derya Beach’den arta kalan alanda, neredeyse 2 metrekare bir sahil.

antalya_3

Antiphellos , merkezden yürüyerek ulaşabileceğiniz bir antik kent.

Xanthos Antik Kenti ise 1988 yılında Dünya Kültür Mirası Listesine eklenen, Kaş- Fethiye arasında bulunan görülmesi gereken bir kent.

Detaylı bilgi:

http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44429/xanthos-letoon-antalya—mugla.html

Demre, Kaş’ın bir ilçesi olup, yine Likya döneminden kalan Myra Antik Kentini barındırır.

Eğer 1 hafta kadar Kaşta kalacaksanız, dalış, tırmanış, paraşütle atlayış gibi atraksiyonlar yapabilirsiniz. Ya da vizeniz ve pasaportunuz varsa Yunan Meis Adasına geçiş 75tl ücretli.

Konaklama

Daha önce kaldığım Barbarossa Oteli ve Club Çapa’yı da öneriyorum. Club Çapa biraz daha sakin ve butik bir otel. Barbarossa’nın ise yemeklerinin lezzeti hala damağımda. Bunlar dışında bütçe kısıtlamanız yoksa Lukka Otel’de kalabilirsiniz. Peninsulaya giden dolmuşlar her yarım saatte bir var. Akşam ise en geç dolmuş 23:00’te. Yani gece hayatına akmak istiyorsanız taksi tutmak zorunda kalabilirsiniz. Merkezde de bir çok pansiyon ve otel bulunuyor.

antalya_5

Yeme İçme

Genelde fiyatlar turist fiyatları. Kalkan kadar olmasa da Kaş’da da 2 kişi öğlen ya da akşam yemeği 80tl’den başlıyor. Merkezdeki Calamari Restoran, Tzatziki Meyhane ve Bella Vita Restoran hem lezzet, hem güler yüzlülük bakımından geçer not aldı.

Ucuza kaçmanın yolu, Peninsula dolmuşlarının kalktığı köşedeki Türk ev yemekleri restoranlarında yemek. Ben 2000 Kebap restoranına gittim ve 2 kişi 25 tl ödedim. Çalışanlar çok iyi niyetliydi ve yemekler gayet lezizdi. Buarada isminin kebap restoranı olduğuna bakmayın. Tutunabilmek için ilçelerdeki çoğu restoran her şeyi pişirir olmuş.

Alışveriş

Cuma günleri kurulan Cuma Halk pazarına denk gelirseniz kesinlikle gitmelisiniz. Pazardan içeri girer girmez mis gibi doğal meyve kokuları sizi karşılıyor. Sebze meyveler, marketlerde bulabileceklerinizden çok daha ucuz ve taze.

Perşembe ve Cuma akşamları ise merkezde akşam pazarı kuruluyor. Biraz küçük olsa da vakit geçirmek için ideal.

Bunun dışında Uzun Çarşı, mutlaka görülmesi gereken, Kaş’ın meşhur çarşısı.

2) KAPUTAJ PLAJI

Kaş ve Kalkan arasında, Mavi delik adı verilen doğa harikasını barındıran, Türkiye’nin en iyi plajları arasında yerini almış bir plaj. Maalesef burayı da imara açtıkları doğruymuş.

antalya_1

3) KALKAN

İlçeye girer girmez, yabancı turist fazlalığından başınız dönecek. Çoğu yaz kış Kalkan’da konaklamaktaymış. Çoğu İngiliz olan bu turistlerin, Kalkan’ı çok sorunsuz ve mutlu bir yer yaptıklarını söyleyebilirim. Bütün restoranların yiyecek ve içecek menüsü turistlerin sevdiği şekilde hazırlanmış. Maalesef bu menü dışında yemek bulmak neredeyse imkansız. Her yerde önce kokteyl menüsü veriliyor. Bunun dışında yerleşik Türkler, ingilizcelerini baya ilerletmiş ve güler yüzleriyle turist çekmeye çalışıyorlar.

Marina kısmında Trio Restoranı öneririm.

antalya_4

4) PATARA SAHİLİ

Deniz kaplumbağalarının evi, koskocaman bir sahil burası. Çok huzurlu. Antik kentin içinden geçip ulaşılıyor.

antalya_2

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

5) KEKOVA

Burada deprem sonucu su altında kalmış batık antik kent bulunuyor. Buraya altı cam olan teknelerle gerçekleştirilen turlara katılabilirsiniz. Maalesef burada dalış yasak.

6) ÇIRALI VE OLYMPOS

Tarihi Likya yolunda bulunan ve henüz tam olarak keşfedilmemiş (umuyorum öyle kalır.) iki koy Çıralı ve Olimpos. Biraz yukarılarında tek tük oteller bulunsa da bana sorarsanız, buraya yolunuz düşerse kesinlikle ama kesinlikle kamp yapmalısınız.

7) MANAVGAT ŞELALESİ

8) PERGE, ASPENDOS

Antalya’dan Alanya’ya giden yol üzerinde, Perge 20, Aspendos 60 kilometre ileride bulunuyor.

YAP

* Antalya Opera ve balesine git.

http://www.antalyasenfoni.gov.tr/

* Likya yolu dağ yürüyüşüne katıl.

* Festivallere denk gelirsen mutlaka gitmeye çalış.

Festivaller

* Mayıs- Ekim: Yeşilyayla Güreş Festivali

* Mayıs: Olimpos Gençlik Festivali

* Temmuz: Antalya Blues ve Jazz Festivali

* Ekim:  Antalya Altın Portakal Film Festivali

http://www.altinportakal.org.tr/

* Kasım- Aralık: Uluslararası Piyano Festivali

http://piyanofestivali.com/

https://www.facebook.com/piyanofestivali/info?tab=page_info

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , .

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir