Gezgin Olmanın Günlük Hayata Etkileri

Çevrenizde aylarca evinden uzakta dünyayı dolaşmış, yeni yerler keşfetmiş insanlar mutlaka vardır. Dünyayı dolaşırlarken çok eğlendikleri aşikar, peki ya döndükten sonra günlük hayatları kaldığı yerden devam ediyor mu dersiniz? İşte cevapları;

gezgin-1

1) Daha İyi Bir İnsan Olurlar

Gezginler, dünya seyahatinde bir çok şey yaşarlar, hayatta daha iyi ve daha kötü koşullarda yaşayan insanlarla tanışırlar, azla yetinmeyi  öğrenirler, mutluluğun anla alakası olduğunu anlarlar. Eve döndüklerinde günlük hayatta bakıp ancak göremedikleri şeyleri tekrar keşfederler. Çevresinde olup biten, daha önce katlanamadıkları şeylere, hoşgörüyü öğrenirler. Herkese ve herşeye saygı duymaya başlarlar.

Eski hayatlarında var olan katı kuralların hepsini çöpe atarlar. Her yerde kalabilir, her şeyi yiyebilirler, fobilerinden kurtulur ve her ortama uyum sağlarlar.

2) Kendilerini Daha İyi Tanırlar

Gezginler seyahat sonrası, kendini kabul edip sevmeyi öğrenirler. Başkası gibi olmaya çalışmayı kesinlikle reddederler. Doğallıktan ve samimiyetten yana olurlar. Kendilerini olduğu gibi kabul etmeyen insanları hayatlarından çıkarırlar.

Bunun yanında istemedikleri bir yerde kalamayacakları gibi sevmedikleri işte de çalışamazlar. Döndüklerinde çok büyük ihtimal hayallerinin işini yaratmak için çalışmalara başlarlar. Daha önce yıllarını verip, kazandıkları en iyi okulların sertifikalarını gerektiğinde çöpe atarlar. Seyahat sonrası, hayatta kalmak için değil, mutlu olmak için çalışırlar.

3) Uluslararası Bir Aşçı Olup Çıkarlar

Dünyada bir çok yere seyahat etmenin en keyifli yanlarından bir tanesi de dünya mutfağını öğrenmektir. ‘Pazar akşamı paella yapayım’, ‘sangria benden sorulur’, ‘meksika burrito en sevdiğim yemek’, ‘Dün harika bir ajiaco pişirdim’ gibi cümleler kurmaya başlarlar.

4) Cimrileşirler

Bir insan hayattaki tutkularını keşfettiği zaman, diğer herşeye ekstra para harcamaktan çekinir. Önceden kıyafete verdikleri paraları aptalca yatırımlar olarak görürler. Sırf bir sonraki seyahatini finanse edebilmek için küçük hesaplar yaparlar ve çevreleri tarafından ‘bu da iyice cimrileşti’ diye anılırlar.

5) Homo Economicus Olurlar

Homo Economicus yani, kendisi için mantıklı ve en çok fayda saglayacağı kararları alan, fayda maksimizasyonu yapan bireyler haline gelirler. Bir şeyi en ucuz nerden alabilirim, nasıl ekonomi yapabilirim onların peşine düşerler. Özellikle seyahat konusunda, en ucuz uçak bileti, en ucuz konaklama, indirimli etkinlik bileti gibi kavramlar onlardan sorulur.

Daha çok mal edinme hırsı ile çalışıp, o borcu kapatmak için sistemin kölesi olmayı reddederler. Mutluluğun sahip olunan şeylerle değil, insanlarla alakalı olduğunu bilirler.

6) İdealist Olurlar

Daha önce toplumun her hangi bir sorunu ile ilgilenmeyen insanlar, dünya seyahatinden sonra aktivist ve idealist olurlar. Hayat politikaları; ‘Bir sivrisineğin çok küçük olduğunu ve hayatta hiç birşeye etki edemeyeceğini düşünüyorsanız, onunla uyumayı deneyin.’ olur.

Gezginler seyahatleri sonrası ‘toplum gönüllüsü’ne dönüşürler. Gerçek hayatın almak ve vermek arasında yaşandığını anlarlar.

7) Daha Melankoli Olurlar

Daha önce yaşadıkları ‘normal’  hayatı beğenmemeye başlayıp, kendi ‘normal’lerini  yaratmaya çalışırlar. Kimi zaman bu ikilem arasında sıkışırlar ve zorlanırlar.

Seyahat ederken buldukları huzurlarına sıkı sıkıya bağlanırlar. Ancak eve dönüşte karşılaştıkları olumsuzluklar karşısında geçmişi özlemeden yapamazlar. Gözleri hep yolda olur.

8) Kendilerini Dünya Vatandaşı Gibi Hissederler

Seyahat sonrası kazandıkları her milletten arkadaşları sayesinde, telefonla başka dillerde konuşmalar yapan, diğer milletlerden arkadaşlarını kendi evinde misafir eden, milliyetçiliğin önemsizliğine inanan insanlara dönüşürler. Ülke sınırlarının aslında ne kadar önemsiz olduğuna inanmaya başlarlar. Her milletin kendi öz değerini kabul ederler.  Ne kötü koşullarda yaşayan ülke vatandaşlarını aşağılarlar, ne de daha iyi koşullarda yaşayanlara hayranlık duyarlar.

Kısacası seyahat bir insana çok şey katar. Bir şeyleri geride bırakıp, aylarca seyahat etmek, hayatın tüm sorumluluğunu üstüne almak ise bir insanı tamamen başka birine dönüştürür. Dünyadaki her bireyin seyahat edebildiği ütopyada şüphesiz ki herşey daha güzel olacaktır.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir