Carrie Bradshaw Gibi Güzel ve Eskimeyen; New York!

Hepimizin Amerikan filmlerinden, mevsimlerin en güzelinin, en güzel aşkların yaşandığı, nüfusa ve gökdelenlere rağmen insanların huzurlu bir şekilde yaşadığı bir yer olarak bildiğimiz şehir burası. Rüyaların gerçek olduğu, on binlerce farklı insanın birbirine saygı duyarak yaşadığı, dünyanın merkezi kabul edebileceğimiz şehir. Orada aylarca, yıllarca yaşasanız da her gün yeni birşeyler keşfedebilirsiniz.  Kaostan, karmaşadan mı sıkıldınız? İş veya okul çıkışı, binaların oluşturduğu sıkıntıdan kurtulmak için şehrin tam ortasında bulunan parklara gidip dinlenebilirsiniz. Özellikle Central Park’ta bina görmeden huzuru yakalabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Central Park, dışarıdaki binaları görmeyeceğiniz şekilde dizayn edilmiştir. Binlerce gökdelendenin bara  dönüştürülen çatısına çıkıp, yine kendinizi şehir stresinden kurtarabilirsiniz. Bu aslında tamamen Amerikan sisteminin, insan psikolojini nasıl kullandığı ile alakalıdır. Kaosu yaratan şeyi, kaostan kurtulmak için kullanır ve başarılı da olur.

Orada yaşarsanız görüyorsunuz ki, insanlar gerçekten kendilerini çok yalnız hissediyor. Hayatının aşkını 35 yaşına kadar bulamamış bir New Yorklu ile muhabbet ettiğimde, hayatını şimdiden yalnız ölecekmiş gibi planladığını öğrendim. Amerikan hükümeti de açıkça bunun farkında. Her gün parklarda, grup yogalar, bedava konserler düzenlerler. Parka giderseniz, fonda mutlaka saksafon, piyano, klarnet vs çalar.  Oh be Amerika derseniz. Altında yatan nedeni bilmezseniz, muhtemelen siz de Amerika’nın halkına en çok değer verdiği ülke olduğunu düşüneceksiniz.

Amerikan eğitim sistemi şu öğreti ile başlar: ‘sen milyarlarca galaksinin içinde küçük bir noktasın. Herşeyi çok ciddiye alma ve beklentini büyük tutma.’

Herşeye rağmen, ben bir New York aşığıyım. New York’u sevmeyenlere ise tek sorum; ‘Broadway’da müzikale gidip gitmediği’ olacaktır. Sanata doymak, yeni deneyimler edinmek, sokaklarında gezinmek bile huzuru bulmam için yeterli.  Her sokakta keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikası, tarihi bir bina veya yetenekli insanlar bulabilirsiniz. Eski ve yeninin büyüleyici kombini başınızı döndürecektir.

Ne Zaman Gidilir?

Sanırım Noelin yaşanacağı en güzel şehirdir. Bunun dışında ilkbaharda kiraz ağaçları, sonbaharda sararmış yapraklı ağaçlar ile harika günler geçirmenize ve profesyonel fotoğrafçı olmanıza gerek kalmadan çok başarılı fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacaktır.

Gitmeden önce Ny Ziyaretçi Merkezinin sitesinden etkinlikleri öğrenebilirsiniz.

www.nycgo.com

İpuçları

Eğer etkinlikleri seviyorsanız ve hazır Newyork’a kadar gittim bütün müzeleri görmek isterim derseniz, müze ve etkinlik biletlerini toptan alarak kara geçebilirsiniz. Detaylı bilgi:

https://www.newyorkpass.com

Bana sorarsanız müzelerin tek tek hangi gün ücretsiz olduğunu listeleyin ve programınızı ona göre yapın. Pazartesileri genelde hemen hemen her müze kapalı oluyor. Pazar günleri ise yarım gün çalışılıyor.

Unutulan eşya;

Toplu taşımada unuttuğunuz eşyalar için, +12127124500, takside unuttuğunuz eşyalar için, +12126928294 numaralı telefonu aramalısınız.

Vize

Evet, ABD Türkiye vatandaşlarından vize istiyor ama bu işin güzel tarafı 10 senelik vize almak gerçekten çok kolay.

http://www.mfa.gov.tr/amerika-birlesik-devletleri-seyahat-edecek-turk-vatandaslarinin-dikkatine.tr.mfa

Konaklama

Tabiki paranız ve imkanınız varsa kalmanız gereken tek yer Manhattan olmalı. Neden Manhattan diyorum? Çünkü herşeyin tam ortasında olmak hiçbir şeyi kaçırmamanızı sağlar. Geç saatte yürüyerek de olsa otelinize gidebilirsiniz. Sabah uyanır uyanmaz Central Parkla yüzyüze gelir ve mutlu olursunuz. American Dream Hostel, HI NYC Hostel, New York Budget Inn, Broadway Hotel, The Jane Hotel’i önerebilirim. www.airbnb.com adresini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Önceden kontrol ederseniz, fiyatlar, hostel fiyatlarından bile ucuza geliyor.

Ben nerede mi kaldım? Akadaşımın evinde, 2 kere airbnb apartmanını kiraladım,Quenns’de aile yanında, bir kere de Quenns’de otelde kaldım. Gerçekten çok ucuzdu.

Ulaşım

Newyork’da John F. Kennedy(JFK), La Guardia ve Newark Liberty olmak üzere 3 adet havaalanı bulunur.

Havaalanında havaalanı servislerini veya özel şirketlerin servislerini kullanarak şehre gidebilirsiniz. Benim de kullandığım ve çok ucuza gelen Supershuttle hizmetini öneriyorum. www.nyairportservise.com

www.supershuttle.com

John F. Kennedy Havaalanı, (JFK) güney Quenns’de bulunur. JFK havaalanından ise air tren ile Jamaika istasyonuna gidip oradan metroya geçiş yapabilirsiniz. 4 nolu perondan kalkan otobüsleri kullanmak ise en ucuz ulaşımdır.

Metro için 3 adet farklı kart imkanı var. Unlimited ride card (limitsiz 7 gün/ 30 gün), fun pass (tek kullanımlık) ve Pay per ride card(11 kullanımlık). 2 saat içinde yapılan yolculuklar aktarma dahilinde ücretsiz yapılmaktadır.

Şehir içinde mutlaka yürüyüş mesafelerini yürüyün ve yeni yerler keşfedin. Metro, istediğiniz her yere gidiyor ve gerçekten çok kolay. Bunun dışında otobüs ve taksiler de her zaman her yerde bulacağınız sıklıkta.

MANHATTAN

Newyork’ta 2 aydan fazla yaşadığım için size tek tek en güzel yerleri ve bilinmeyen yerlerin ipuçlarını vereceğim. Manhattan’da yukarıdan başlayıp, aşağıya kadar görmenizi istediğim şeyleri sıra ile yazacağım. Alternatiflere ise en aşağıda değineceğim.

1) Central Park

Newyork gezisini tabiki şehrin en güzel yeri olan Central Park’tan başlatacağım. Eğer zamanınız varsa buraya tam bir gününüzü bile ayırabilirsiniz. Bu park 1869 yılında taş bir kale olarak inşaa edilmiştir. Ticari binalar için uygun görülmeyen Manhattan adası, şehrin park ihtiyacını gidermek için düşünülmüş. Buradaki bataklığı parka dönüştürmek için 20,000 işçi yaklaşık 300,000 ağaç dikerek parkı bu günkü haline getirmişler.

At arabaları ile tarihi yaşatan, her mevsiminde ayrı renk olan ağaçları ile, kışın buz pateni, yazın romantik kayak turları yapılan gölü barındıran, parktan öte tam bir cennettir.

www.centralparknyc.org

Burada bulunan Boat House’a gidip birşeyler yiyin. Newyork steaki öneririm. Daha sonra yine aynı yerden kiralayacağınız kayıklarla mutlaka kayık turu yapın.

http://www.thecentralparkboathouse.com/

Parkın içinde John Lennon’un öldürüldüğü Strawberry Fields’e de mutlaka gitmelisiniz. Burada bulunan sokak çalgıcıları size, 7/24 oradalarmış hissi verecektir.  8th avenue ve 72th st arasında bulunur.

Central Park içinde ayrıca hayvanat bahçesi, Conservatory Garden, Shakespeare Garden ve parkın en yüksek noktası olan Belvedere Kalesini görebilirsiniz.

2) American Museum of Naturel History

Central Park’ın sol tarafında bulunan, Amerika Doğa Tarihi Müzesidir.

3) Metropolitan Museum of Art

Central Park’ın sağ tarafında bulunan sanat müzesidir. Dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Bazıları 5000 yıl öncesine dayanan 2milyondan fazla eseri barındırır. Buranın çatı katında bulunan Cantor Roof Garden’a çıkıp mutlaka ama mutlaka harika Central Park manzarası ile birşeyler için. Ancak dikkat, haftaiçi erken kapandığı için, ziyaret saatlerini önceden mutlaka belirleyin.

http://www.metmuseum.org/visit/plan-your-visit/dining-at-the-museum/roof-garden-cafe-and-martini-bar

4) 5th Avenue

Dünyaca ünlü markaların dükkanları ile dolu alışveriş caddesidir. Hepsine bakmanıza imkan yok çünkü 5. Cadde aşağıya kadar inen devasal bir cadde.  Gidip görmek de yarar var. Window Shopping nasıl yapılır gösterin onlara:)

5) St. Patrick’s Cathedral

Ülkenin en büyük, Katolik katedralidir. Gökdelenlerin arasında sessiz ve ihtişamlı duruşu tamamen büyüleyicidir. Bu büyüyü yaşamak için her hangi bir dine ait olmanız gerekmez. Çekinmeden içeriye adımlarınızı atabilirsiniz. Gitmeden önce planlarsanız, günde birkaç kez tekrarlanan, ücretsiz piyano konserini kaçırmamış olursunuz.

 * Bu Fotoğraf bana ait değildir.

6) Paley Park

5th Avenue ve 53rd St arasında kalan küçücük bir parktır. Yapay şelale sistemi ile insanları rahatlamada birebirdir.

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

7) Rockefeller Center

Tepesinde bulunan ‘Top of the Rock’; Gözlemevi ile Newyork’u yukarıdan görmek isteyen turistler için, Empire State’e rakip olmuştur.

Avenue of Americas ve west 48th-50th st. kesişiminde bulunur. Yıl boyunca sabah erken saatlerde dünyaca ünlü şarkıcılar burada ücretsiz konserler verir. Ben de buraya sabah 4.30’da kalkıp çok kez konsere geldim.

www.topoftherockny.com

8) Theather District

Broadway

Dünyaca ünlü müzikalleri izlemek kesinlikle ölmeden önce yapılması gereken etkinlikler arasında yer almalı. Koltuklar aylar önce tükeniyor ancak ayakta izlemek de bir o kadar keyifli ve ucuz.

9) Grand Central Terminal

1913’te şehrin en modern tren istasyonu olarak açılmıştır. Newyork’tan trenle bir yere gitmek isterseniz mutlaka buraya gelmek zorundasınız. İnanılmaz bir mimariye, bir yerlere yetişmek için koşuşturan insanlara ve onları izlemeye gelen turistlere ev sahipliği yapar.

www.grandcentralterminal.com

10) Bryant Park

Central Parktan sonra en sevdiğim 2. Park burası. Her yıl müzik resitelleri, toplu yoga, egzersiz etkinlikleri, dans şovları düzenlenmektedir. Gökdelenlerin arasında yer alması burayı daha ilginç kılmaktadır. Ücretsiz banklarda saatlerce oturabilirsiniz. Burada yanyana bulunan, Bryant Park Grill ve Bryant Park Cafe arasından en hesaplısı Bryant Park Cafedir.Ortalama fiyatları ve leziz yemekleri ile uğramanız gereken yerlerden birisidir. Akşamları iş çıkışı Bryant Park Grill’de inanılmaz bir kalabalık olur. Herkes kokteyl tarzında içkilerini yudumlarken, ses uğultusu başınızı ağrıtabilir.

11) Love Sculpture (Aşk Yazısı)

6th Ave ve 46th St. arasında bulunur.

12) Times Square

Newyork’un kalbi neresi derseniz, kesinlikle Times Square’dir. 42th caddede bulunur. Burası zamanın durduğu yerdir. Sabah akşam durmadan yanıp sönen reklam panoları, insan kalabalığı ile başınızın döneceği garantidir. Size önerim, benim yaptığım gibi en az bir saatinizi sadece Times Square merdivenlerine oturarak sirkulasyonu izlemeniz ve  fotoğraf çekmeniz. İnanın kalkarken herşey daha çok anlam kazanıcak.

Çevre tamamen turistiktir. Herşey normalin iki üç katı fiyattadır. Siz siz olun buradan ne hediyelik alın ne de oturup bir şeyler yiyin.

Times Square’de yeni açılan CitizenM Oteli kafesi ise oturup bir şeyler içmek veya bir şeyler okumak için ideal.

Adres: 218 W 50th St

Madame Tussauds meraklısıysanız, Times Square a çok yakındır.

13) New York Public Library

Newyork’un tarihi halk kütüphanesidir. 5th Avenue ve 42nd st. kesişiminde yer alır. Pazartesiden cumartesiyehergün  11:00 ve 14:00’de, Pazar günleri ise sadece 14:00’de ücretsiz turlar yapılır.

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

14) Empire State Building

102 katlı olan binanın yapımı 1931’de tamamlanmıştır. Her yıl tüm dünyadan milyonlarca turist çekmektedir.

Buraya her gün ingilizce kursu için geldim ve artık birinci ayın sonunda Empire State giriyor olmak sıradanlaşmıştı.  Böyle söyleyince çok havalı olmadı mı?:) Bana sorarsanız turist olarak gelip dünya kadar para bayılmanın bir anlamı yok. Onun yerine civar gökdelenlerin bara dönüştürülen çatılarından birine çıkıp manzara eşliğinde birşeyler içmelisiniz. Fotoğraflarınızda bu sefer Empire State manzarasıyla. 230 fifth rooftop ve nicesi görmeniz gereken teras barlardan.

15) Korea Town

Empire State binasının hemen yanındaki 31 ve 32th St. Kore Mahallesi olarak geçer ve Kore yemekleri sunar.

16) Madison Square Park

Madison Square Park, içinde Amerikanın ünlü hamburgercisi olan Shake Shack’ı bulundurur. Park içinde yıl boyunca etkinlikler düzenlenir.

17) Flatiron Building

Madison Square ve Union Square arasında, 5th Avenue ve 23rd st. kesişiminde bulunan, görmemenizin imkansız olduğu üçgen binadır. Orijinal adı Fuller Binasıdır. İsminin anlamı düz demirdir ve adını yapılırken güçlü bir temel oluşturması için çelik bir iskelet kullanılmasından alır. Önüne koyulan sandalyelere oturup harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

18) Union Square

Union Square Parkta bir çok meyve sebze satıcısı bulunur.

Madison Square Park’ın altında, Washington Square Park’ın yukarısında kalır.

http://www.madisonsquarepark.org/

19) The High Line

Union Square’in haritada sol tarafında bulunan The High Line, 10th Avenue ve 17th St kesişiminde bulunur ve görebileceğiniz  ilginç yapılardan biridir. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda, eski metro hattının parka dönüştürülmesiyle oluşmuştur. Öncelikle köprünün üstünden geçen tren hattının, işlevsizleşmesi ile 1980’de kapanmış ve Newyork severler tarafından halk için parka dönüştürülmüş. Görülmeye değerdir ve bir örneği aynı zamanda Paris’te bulunur.

http://www.thehighline.org/

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

20) Greenwich Village

Square’den, Washington Square Park’a gelmeden ziyaret edebileceğiniz bir diğer özel bölge Greenwich Village’dir. Newyork Üniversitesi burada bulunur. Newyorklular burayı Village yani köy olarak tanımlar. 31 Ekim Halloween Cadılar Bayramında burada geçit töreni düzenlenir ve 2 milyona yakın kişi burada toplanır.

21) Washington Square Park

Washington Parkta ise arch yani kemer bulunur. Bu kemer ilk ABD başkanının göreve başlamısının 100. Yılı anısına yapılmıştır.

22) SOHO

23) Little İtaly

Broom St. ve Canal St. arasında kalan, İtalyan mahallesidir. Çeşitli filmlere konu olmuş, genelde pizza sunan italyan kafelerinin camlarında The Godfather fotoğraflarını görebilirsiniz.

24) China Town

Hemen İtalyan mahallesinin yan tarafında olmasına rağmen, Çindeymişsiniz hissi veren Çin Mahallesidir.

25) World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi)

Burası sadece Amerika’nın değil, dünyanın finans merkezidir. İlginizi çekerse 9/11 Memorial Museum (11 Eylül Anıt ve Müzesi)

26) Wall Street

Federal Hall ve Ny Stock Exchange(Borsa) binalarını görebilirsiniz. Adını 17.yy’da Hollandalıların, bu bölgeye saldırmalarını engellemek için yapılan duvardan almaktadır.

27) Battery Park

Buradan Ellis Adası, Özgürlük Anıtı ve Staten Adası’na feribotlarla ulaşabilirsiniz. Staten Adası feribotları 25 dakika sürer ve ücretsizdir.

28) Özgürlük Anıtı

1984’te Dünya Kültür Miras Listesine alınan, 4 temmuz 1776 Amerika’nın bağımsızlığını simgeleyen heykeldir. Bu kadın heykeli ayaklarındaki zincirleri kırmış, anayasayı tutan ve adalet meşalesini yakar olarak görülmektedir.

Fransa’nın hediyesi olan Amerika simgesine gidiş feribotla yapılır ve giriş ücreti, feribot ücretine dahildir. Biletleri Battery Parkta bulunan gişelerden alabileceğiniz gibi aşağıdaki adresten online da alabilirsiniz.

http://www.statuecruises.com/

www.nps.gov/stli

Ancak Özgürlük Anıtının taç kısmına çıkmak için aylar önceden rezervasyon yapılmalıdır.

29) Harlem

Manhattan’ın kuzey kısmında bulunan, 20th yüzyılda yazarlar ve bilginler bir akım başlattıklarında Afro- Amerikalılar bölgeye toplandı ve orada yaşamaya başladı.Kölelik her ne kadar yasaklanmış olsa da siyahi ırk, beyazlar tarafından ayrıştırıldıkları için, çözümü kuzeye taşınıp uzaklaşmakta buldular. Apollo Theater burada görülmesi gereken yerler arasındadır.

BROOKLYN

1636’da Hollandalılar yerleşmiştir ve 1898’e kadar bağımsız bir şehirdi. Daha sonra Newyork ile birleşmiş ve göçmenlerin akınına uğramıştır. Middagh St ve Colombia Heights arası tarihi Brooklyn evlerini görebilirsiniz. Bu evler tuğla ile yapılmış eski evlerdir.

1) Brooklyn Köprüsü

Yapımı 1883’te tamamlanmıştır ve yapımında 200 işçi hayatını kaybetmiştir. Manhattan ve Brooklyn’i birbirine bağlar.

Köprüyü baştan sona yürüyüp fotoğraf çekmenizi öneririm. Her ne kadar yayalara, arabalardan ayrı bir kat tahsis edilmiş olsa da köprü üzerinde hızlıca süren bisikletlilere dikkat etmelisiniz.

Köprünün hemen başında River Cafe ve Ice cream factory bulunmaktadır.

2) Brooklyn Heights Promenade

Ücretsiz Brooklyn Promenade Parkında manzarayı izleyerek saatler geçirebilirsiniz. Bunun dışında Botanic Garden, Brooklyn Müzesi ve kütüphanesi görülebilecekler arasında.

3) Williamsburg

Burası gençlerin ve modern sanatın hakim olduğu bir yerleşimdir. Her yerde sanatsal bir duvar resmi ya da kafe ile karşılaşıyorsunuz. Five Leaves, Marlow and Sons; bir şeyler yemek isterseniz en iyi adres.

QUENNS

Açıkçası Quenns’de bazı teras barları ve ucuz konaklama dışında görmeniz gereken bir yer bulunmamaktadır.

YAP

* Festivallere katıl

Şubat: Yeni yıl geçit töreni, Fashion Show (Moda haftası)

Haziran: Gay Pride (Eşcinsel yürüyüşü), Jazz Festivali

Ekim: Cadılar Bayramı

Kasım: Ny Maratonu, Big Apple Film Festivali

Aralık: Noel

* Bahşiş vermeyi sakın unutma. Taksilere bile taksi vermen gerekebilir çünkü burası emeğe saygı duyan bir şehir.

* Eğer haftalarca veya aylarca Newyorkta isen maliyeti azaltmak ve farklı yerler görmek için kamp yap.Bronx’un kuzeybatısında  Van Cortlandt Park veya güney Brooklyn’de bulunan Marine Park, şehre yakın alternatifler arasında.

* Newyork Pub Crawl’a katıl.  Pub crawl ne demek bilmeyenler için, bu bar ve gece kulübü turu oluyor. Anlaştığınız fiyat üzerinden bir gecede 2,3 bar ve gece kulübüne giderek, ücretsiz içebiliyorsunuz. Bunu organize eden bir çok firma var. Bunlardan bazıları;

www.pubcrawlnewyork.com/

http://www.viator.com/tours/New-York-City/New-York-Pub-Crawl/d687-5196PUB

* Newyork helikopter turu yap. Fiyatlar yaklaşık 100-150$ arası. En ucuz alternatif 12dk;

http://www.viator.com/tours/New-York-City/Manhattan-Sky-Tour-New-York-Helicopter-Flight/d687-5024MANSKY

* Cruise party’e katıl. Sallanan bir cruise ile içki içip dans etmeye çalışmak ve Özgürlük Anıtının çevresinde turlamak gerçekten farklı bir deneyim.

YAPMA

* How I met your mother’ın çekildiği kafe olan McGee Cafeye gitme. Ben gittim. Aldığım yanıt, gerçek dizinin LA’da çekildiği, burasının ise turist çekmek için yapıldığıydı.

Newyork’u Daha İyi Tanımak İçin Filmler;

* Sex And The City

* Manhattan

* Home Alone (Evde Tek Başına)

* The Longest Week (En uzun hafta)

* Leon

* You’ve Got Mail (Mesajınız var)

* Mr. Robot

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir