Blablacar Nedir?

Blabalacar, kendi tabirleri ile ‘Boş koltuğu olan sürücülerle aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturan’ araç paylaşım sitesi. Toplam 19 ülkede 20 milyon üyesi bulunuyor.

Kurulma hikayesi ise tamamen bir ‘öğrenci kafası’. Stanford üniversitesinde öğrenci olan Frédéric Mazzella bir Noel tatilinde Fransa’da yaşayan ailesinin yanına gitmek istiyor ancak tüm tren ve otobüslerin dolu olduğunu farkediyor. Araçlarında tek başına seyahat eden sürücüleri görünce de bu sistemi kurmaya karar veriyor.

Avrupa’da uzun süredir çok düzgün işleyen bir sistem. Amerika’da ise ‘lyft’ adında benzer bir sistem kullanılıyor. Bu arabaların önüne tanınmak için pembe bir bıyık figürü takılıyor. Bu sistemin Avrupada ve Amerikada işlemesi gayet olağan. Türkiye için ise birkaç handikapı var. Kafanızdaki soruları temizlemeye ve bu handikapları ortadan kaldırmaya yönelik birkaç madde;

1) Ya Böbreğimi Çalarlarsa?

‘Türkiye’de can tehlikede. Yolda bile tecavüz, dayak, cinayet gırla. Sen bir de gidip tanımadığın adamın aracına biniyorsun’ diyenlerdenseniz  sakin olun. Herşeyde olduğu gibi korkusuz gezginler sizin için bu sistemi sizden önce deneyip öneriyorlar.

Sisteme girişte bir çok güvenlik kontrolü var. Sisteme üye olurken, kişinin sosyal hesaplarından bağlanması, telefon ve mail adresini onaylaması zorunlu.

Yine bana sorarsanız, binmeyi düşündüğünüz araç için yapılan yorumlara mutlaka dikkat edin.

2) Türk Aklı Her Yerde

Yeni bir sistem olur da Türkler bunu para kazanmak için kendi lehine çevirmez mi? Kaldı ki blablacar ile ilk deneyimimde kullandığım araç sürücüsü aslında gerçek seyahatler yapmadığını, bir nevi korsan taksicilik yaptığını belirtti. Kurallara uyduğu, insanlara saygılı davrandığı için benim için bir sorun yok. Alan memnun, satan memnun, kafaya takacak bir problem değil.

3) Şimdi Bu Adam Bana Asılırsa?

Asılma işi heryerde her zaman karşınıza çıkan bir sorun olabilir. Kaldı ki sistemi kullanmadan önce üyelik hesabınızı oluştururken, her bilginiz gibi telefon numaranızı da gizleyebilirsiniz.

Ama illaha ben erkeklere güvenmiyorum, kadınlarla yolculuk yapmak istiyorum derseniz blablacar’ın ‘Yalnızca Hanımlar’ olarak açtığı, Türkiye’ye özel arama butonunu da kullanabilirsiniz.

4) Son Dakika Seyahatim İptal Oldu!

Sistemin bu konuda bir yaptırımı yok. Ya da araca binmeden yatırdığınız bir depozito söz konusu değil. Sürücüler daha kolay oldukları düşüncesi ile bayan yolcuları tercih ediyor. Bir araca dörtten fazla yolcu talep geldiğinde, sürücüler öncelikle erkek yolcuları ayıklıyor. (Tamamen kişisel bir durum)

Bir de bu sistemi iş haline getirenler için, bir bölgedeki  yolculuk yapmak isteyen kişi/kişiler yolculuğu iptal ettiğinde, sürücü diğer şehre gidemediği için, diğer yolculuğu da iptal etmek zorunda kalıyor.

5) Facebook Hesabım Yok!

Maalesef ‘sosyal’ değilseniz, bazı şeylerden mahrum kalmalısınız! Facebook hesabı olmayıp, bu sistemi kullanmak isteyen çok kişi var ama yapacak bir şey yok.

6) Uçağa Binsem Daha Az Öderim!

Bu sistemin eleştirilen bir diğer noktası ise fiyatların benzin maliyetinden çok daha fazla olması. Asıl amaç maliyeti bölüşüp, yeni insanlar tanımak iken, Türkiye’de bu iş para kazanma kapısı olarak görülüyor. Bana sorarsanız, sonuçta hala otobüs ile seyahat etmekten ucuz ise neden olmasın.

Denedim, gördüm, öneriyorum.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir