Kamp Tatili

Lüks tatil zihniyetinden bir türlü vazgeçemeyen ablamı, geçen hafta Fethiye’ye götürdüm. O kadar çok dil döktüm ki, son ana kadar planı bozacak ve gelmeyecek diye düşünüyordum. Şimdiye kadar kamp yapmayı bırakın, güvenli alanından hiç çıkmamış biriydi. Peki ne oldu da tatil, ‘Hayatımda hiç bu kadar eğlenmemiştim.’ sözleri ile sonlandı?

Kamp tatili, otel yıldızlarından uzak, gökyüzü yıldızlarına yakın, gerçek bir deneyim. Sıcak su gelmiyor diye arayabileceğiniz bir lobi, 1000 çeşitli yemek büfesinden yemek seçeceğiniz bir restoran, size havlu taşıyan görevliler yok! Her işinizi kendiniz yapmak zorundasınız. ‘Odam havuza bakmıyor!’ diye şımarıklık da yapamazsınız. Çünkü ister deniz, ister orman, ister şelale manzarasına sahip olmanız tamamen size kalmış.

Hala ikna olmadıysanız, siz beni ikna etmeye çalışın! Şimdiye kadar yaptığınız otel tatillerinden sonra sınırsız bir öze dönüş, mutluluk, boş vermişlik hissettiniz mi? Bir kere bile mi? Üstelik oda başına günlük 250tl verince Nirvanaya da ulaşamadınız!

kamptatili-1

O zaman size birkaç kamp tüyosu;

İhtiyacınız Olan En Temel İhtiyaçlar

1) Çadır

Kamp çadırı alırken, dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar var. Eğer seyahat ediyorsanız ya da yürüyorsanız, sizin için en önemli şey çadırın ağırlığı olmalı. 2,5 kilo üzerinde olan hiçbir çadırı önermiyorum. Bunun yanında fermuarlı iki kapısı ya da penceresinin olması, su geçirmemesi, boyutlarının boyunuza uygun olması da en önemli noktalar.

2) Mat ya da Şişme Yatak

İnce mat alırsanız, taşlar sırtınıza batarken kulaklarımı çınlatırsınız. Şişme yataklar ise genelde 3 kilo civarı olduğu için, arabanız yoksa önermiyorum.

3) Aydınlatma

Aydınlatma gücünü seçerken, kapkaranlık bir ormandan ses duyduğunuzu hayal edin. Kafa feneri ya da 360 derece ışık veren aydınlatmalar tercihiniz olmalı.

4) Yemek Pişireceseniz, Kap Kacak

5) İlk yardım çantası, her türlü hastalığa karşı ilaç

6) Çakı

7) Çakmak, Kibrit

Bunlara Dikkat!

Çadırı mümkünse gölge bir yere ve rüzgarın ters yönüne yerleştirmeniz gerekiyor. Gölge, sabah güneşin kavurucu sıcağına mağruz kalmamanız için. Rüzgarın ters yönünü kullanmanız ise, olası sert bir rüzgarda, çadırın uçmasını engellemek için.

Türkiye çadır turizmi açısından ilerlemeye başladı. Bu da demek oluyor ki artık Türkiye’nin her yerinde çadır kamp alanı bulmak mümkün. Bu da size ortak kullanım alanları, mutfak, tuvalet olarak geri dönüyor. Bu kamp alanlarında kendi çadırlarınızla konaklama ücretleri kişi başı 30-50tl civarında.

İnatla yanımda kenarımda kimseyi görmek istemiyorum diyor ve kamp alanlarına gitmek istemiyorsanız, benim görevim burasının Türkiye olduğunu hatırlatmak. Ne güzel bir böbreğiniz var, kıymetini bilmek gerek.

Türkiyedeki En İyi Kamp Alanları

Kime göre, neye göre diyebilirsiniz. Maalesef  Türkiye’de çok fazla kamp deneyimim yok. Ama her sitede karşılaştığım birkaç en iyi şöyle;

1) Akyaka Orman Kampı, Muğla

2) Yedigöller, Bolu

3) Akbük, Muğla

4) Artvin

5) Kelebekler Vadisi

6) Gökova, Muğla

7) Köyceğiz, Muğla

8) Aladağlar, Niğde

9) Dalyan

10) Çıralı, Antalya

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir