Agra Rehberi

Saat 5:30 de uyanıp 6:00da yola çıkıyoruz. Delhi tren istasyonunun Kuzey kapısına gitmek yarım saatimizi buluyor. Biletleri internetten alınca daha ucuza alıyoruz. Delhi- Agra biletimizi 12$ civarı ödüyoruz. Tren istasyonu yine tam filmlerdeki gibi iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık.

Agra, küçük bir kuzey Hindistan şehri. Bizce daha çok Nepale benziyor. Havaalanında 100RP’e KK isimli turist sever bir motor taksici ile anlaşıyoruz. Bize 900RP’e tüm gün tur teklif ediyor. Turistlerin yazdığı anı defterini gösterince ikna olup anlaşıyoruz.

Delhi’deki Red Fort ve Cuma Camisi gibi Taj Mahal, Agra Kalesini de dönemin imparatoru Şah Cihan yaptırmıştır. 1761’de şehir Jat’ların eline geçtiği zaman birçok anıtın yıkılması, Taj Mahal’in bile zarar görmüş olmasına rağmen şehir hala görkemini korumaktadır.

Konaklama

Hotel Crystal Retreat’te bir gün konaklıyoruz. Fazla birşey beklemediğinizde memnun ayrılacağınız bir otel. 1230RP yani 47tl ödüyoruz.

Görülmesi Gereken Yerler

1) Taj Mahal (Sarayların Tacı)

Taj Mahal; ölümsüz aşkın dünyadaki en büyük sembollerinden birisi olarak kabul ediliyor. Şah Cihan; en sevdiği 3. eşi Mümtaz Mahal, on dördüncü çocuğunun doğumu sırasında ölünce onun anısına yaptırıyor. 1631’de yapımı başlanan eserin tamamlanması tam 22 yıl sürüyor.

Burası okadar büyülü ki size anlatamam. Herkes heyecanlı, en güzel kıyafetlerini giyip gelmişler. İnanın binanın enerjisi çok yüksek. Kesinlikle aşk şehri Paris diyen herkes burayı gelip görmeli. Taj Mahalın içinde hintlilere 10RP olan bileti 750RP’e alıyoruz. Bilet gün içerisinde sadece bir kez kullanılabiliniyor. Turist olduğunuzu görünce önünüze bir sürü resmi turizm rehberi olduğunu savunan hintli atılıyor. 750RP ile açılan kapı 2 kişi 300RP’e kadar iniyor. Rehberin anlattıklarından büyüleniyorum. Esas mimar İranlı Ahmed Lahauri Efendi olmasının yanında, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden İsmail Efendi ve İsa Muhammed Efendi gibi birçok mimar görev almıştır. Taj Mahal simetrik olarak yapılmış ve her yönden görünüşü aynıymış. Taj Mahal’in dört bir yanındaki minarelerin uzunluğu 41 metre imiş. Taj Mahalin kapısına Kuran-ı Kerim’den Yasin suresinin tamamı işlenmiş. Her gün sabah 06:00’da açılan, akşam saat 19:00’de ziyarete kapanan anıt, dolunay zamanlarında dört gün süreyle gece yarısına kadar açık tutulurmuş.  Bu arada önemli bir hatırlatma, Taj Mahal Cuma günleri kapalıdır.

Önce Taj Mahal’ın sol tarafındaki cami yapılıyor. Çünkü çalışan çoğu müslüman olan binlerce işçinin günde 5 vakit ibadeti gerekiyormuş. Sonra Mümtaz Mahal’ın mezarının üstüne Taj Mahal çıkılıyor. En son da Taj Mahalın sağ tarafındaki cami konuk evi olarak inşa ediliyor. Kullanılan mermerlerin renkli kısımlarındaki özel taşların her biri farklı ülkelerden getirtiliyor.

Gün boyunca Taj Mahal’i farkli renkleriyle deneyimlemek efsane degil. Duvar renkleri, güneşin konumuna göre değişiyor.

Taj Mahalın yanında nehrin karşısındaki boş arazide ise Şah Cihan, kendi mezari için 2. bir Taj Mahal yaptırmayı tasarlamış. 2.sinin birebir aynısı fakat siyah olacakmış. Ancak Şah cihanın oğlu Âlemgir, babası 70 milyon rupees gibi faiş paralar harcadığı için 2. Sinin yapımına karşı çıkmış ve babası Şah Cihanı hapse atmış. Şah Cihan ölünce de karısının yanında Tac Mahal’e defnedilmiş.

2) Agra Fort

Agra fort, Taj Mahal’den sonra gidebileceğiniz 2. Eser. Yamuna Nehrinin kıyısına kurulmuş, labirent şeklindeki bir yapı. Kale, önceleri askeri amaçlı olarak, Şah Cihan döneminde ise saray olarak kullanılmıştır. Şah Cihan, yaşamının son günlerinde büyük oğlu Âlemgir tarafından buraya hapsedilmiş ve penceresi Taj Mahal’e bakan bir odada ölmüştür.

3) Itimad-ud Daulah (Baby Taj Mahal)

Görmenizi önerdiğim bir yapı. Küçük ama muhteşem bir mimariye sahip.

4) Mehtab Bagh

Mehtabi Baghta güneşin batışını Taj Mahal manzarısıyla izleyebilirsiniz. Taj Mahalın karşısında kurulmuş botanik bir parktir. Giriş ücreti 100RP’dir.

Öğle yemeğinde, Kwik restorantta Calzone yiyoruz. Hotel Amar’ın ve Hdfc bankın yanında, Shamshabad Sokakta.

5) Sadar Bazar

2. Gün Sadar Bazar olarak geçen sadece hintlilerin gittiği ucuz pazara gidiyoruz. Dün Taj Mahalde anlaştığımız rehberin götürdüğü dükkanda 5000Rp olan mermer mumluğu 600RP e alıyorum. Almak istediğiniz Hint ürünleri için buraya gelmelisiniz. Öğlen, park girişindeki Park Restorana geliyoruz. Sarımsaklı Hindistan ekmeği ve fırında sebze yiyorum. İnanın herşey çok lezzetliydi.

6) Fetihpur Sikri

Biz gidemesek de gitmek isteyenler icin, Agraya 40km mesafedeki bu şehir 1570/1586 yılları arasi Moğol hükümdarlığının başkentiydi.

Kalan saatlerimizi Taj Mahali gören bir rooftop’da geçirmek istiyoruz ve birkaç yer gezdikten sonra Saniye Place’e giriyoruz. Kingfisher eşliğinde(Hindistanın efese benzeyen muhteşem birası) maymunların o çatıdan bu çatıya atlamalarını izlemek gerçekten inanılmazdı.

Yap;

* Yamuna Nehrinin yanında çamaşır yıkayan halkı gör, kuruttukları rengaren çamaşırların fotoğraflarını çek.

agra-4

Tagged , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir