Birkaç Haftada Avustralya Kıtası Turu

Avustralya’yı Avustralya yapan şey; uçsuz bucaksız çölleri, aborjinleri, her gün görmeye alışık olmadığımız doğası ve vahşi hayatı. Avustralya’yı görmeye karar verdiğinizde, koskocaman kıtayı dolaşmak için birkaç alternatifiniz bulunuyor. Bunlardan biri relocation yani araç yeri değiştirme sistemi. Bu sistemle hiç ücret ödemeden aracı bir yerden alıp diğer yere götürebiliyorsunuz. Ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem; en güneyden en kuzeye giden yaklaşık 2000 dolar civarındaki cruise gemileri veya The Ghan trenini kullanmak. Ya da daha kolaya kaçıp uçak ile seyahat edebilir, maceracı ruha sahipseniz karavan kiralayabilirsiniz. Adanın doğu sahilleri en kalabalık ve ulaşımın en kolay olduğu kesimi olsa da batısında seyahat etmek için büyük bir efor gerekiyor. Avustralya’ya birkaç hafta ayırarak görülebilecek en güzel yerler şöyle;

 

1) Sydney

Çoğu turist gibi muhtemelen sizin de Avustralya’daki ilk durağınız Sydney olacak. Sydney turkuaz sahilleri, yemyeşil parkları, bitmeyen festivalleri, konserleri, müzikalleri, yer altı viski barları, haftasonu marketleri ile canlı sosyal hayata sahip Dünyaca ünlü bir şehir. Neşeli insanları ile büyük şehir hayatının, dünyanın diğer yerlerinden farklı olarak stressiz de olabileceğini kanıtlarcasına sakin. Şehrin içine en az üç gün ayrılmasını ve şehrin hemen dışındaki güzelliklerin de es geçilmemesini öneriyorum.

Şehir içinde; genel olarak Circular Quay, Sydney köprüsü, Opera Binası, en eski yerleşim The Rocks, Bondi – Manly Sahilleri, Whatsons Bay görülebilir. Ayrıntılı Sydney yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

Sydney Bondi Sahili

Şehir dışında; Dünyanın en beyaz kumlarına sahip Hyams sahilinin olduğu Jervis Bay, şarap çiftlerinin olduğu Hunter Valley, trenle gidilebilen ünlü dağlar Blue Mountains, çölün okyanusla buluştuğu Stockton sahili, Royal Milli Parkı görülebilir.

Blue Mountains; Sydney’e 2,30 saat sürüş mesafesinde yani yaklaşık 100km. Avustralya da turistler için görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Dünya miras listesi arasında yer alıyor. 1788 yılında sömürgecilerin eline geçen bu bölgede, artık Aborijin nüfusa rastlanmıyor. Wentworth şelalesini görmenizi, 3 sisters adlı dağların çevresinde 2 saat süren yürüyüş yolunu takip etmenizi, ingar fire trail’de kamp yapmanızı tavsiye ediyorum. Bunun dışında kamp yapmak için başka seçenekler de var; hepsi için ‘gocamping’ adlı application/ uygulamayı indirebilirsiniz. Eğer kamp yapmak istemezseniz, Katoomba’nın içinde kalabilirsiniz. Çok sayıda otel ve hostellerden birini seçebilir, kasabanın içindeki çeşitli restoranlarda istediğiniz mutfağı bulabilirsiniz. Bölgedeki en ünlü kaya oluşumu Three Sisters (üç kız kardeş)’tır. Peki ismi nereden geliyor? Aborijin efsanesine göre, Katoomba kabilesine mensup üç kız kardeş, komşu kabileden üç oğlana aşık olur ancak kabile yasaları gereği evlenmelerine izin verilmez. Bunun üzerine iki kabile arasında savaş başlar. Katoomba kabilesinin büyücüsü, kız kardeşleri korumak için onları geçici olarak taşa çevirir, fakat büyücü savaşta hayatını kaybedince, kız kardeşleri tekrar insana çeviremeden ölür. Burada bulunan skyway teleferiği, manzarayı yukardan görmek için ideal. Ya da Katoomba Scenic Rail ile dünyanın en dik demiryolunu deneyimlemek isterseniz bunun bedeli tek yön 14$. Ya da bizim yaptığımız gibi ben yorulmadım deyip, yürüyüşe devam edebilirsiniz.

au-3

 

Jervis koyu, Sydney’in 200 km güneyinde yer alıyor. Bembeyaz sahilleri ile görülmeye değer. Hatta Jervis Bay’de bulunan Hyams Sahili dünyanın en beyaz kumu ünvanını almış. Huskisson’dan yunus görme turlarına da gidilebilir. En doğal ve en güzel vahşi yaşamı bulacağınız yer ise kesinlikle Greenpatch olacaktır. Burada kamp yapmak isterseniz (ki yapmalısınız), kamp ücreti kış aylarında kişi başı 5$. Sıcak su, Shoalhaven’a kıyasla daha kirli lavabolar, daha rüzgarlı bir hava ama kesinlikle daha yoğun bir wildlife bulabilirsiniz. Öyleki akşamları ışığı söndürüp tekrar açtığınızda yanınızda oturan possomlara, kanguruya benzeyen ama tek farkı gece uyumamaları ile ünlü; wallabi’lere, gündüz yanınızdan hiç korkmadan geçen kangurulara 1 2 günde alışmaya hazır olun. Benim asla unutamayacağım hikayem ise sabah erken saatlerde insan ayak sesine benzeyen ayak sesiyle uyanmam ve çadırdan çıktığımda kanguru ile karşılaşmam oldu.

Jervis Bay

2) Melbourne

Avustralya’nın Avrupa şehri denen Melbourne ve çevresi için en az üç gün ayrılmasını öneriyorum. Ünlü Chapel sokağında dolaşıp, tramvaya binip, Mornington yarımadasında dalış yapabilir, renkli Brigton soyunma kabinlerinin önünde fotoğraf çekilebilir, Warrantina lavanta bahçesini ziyaret edebilir, Yarra Vadisinde şarap bağlarını gezebilir, şehre en yakın sahil olan St. Kilda sahilinde denize girebilirsiniz. Melbourne’dan kalkan arabalı vapurla Tazmanya’ya geçmek de başka bir alternatif.

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

3) Great Ocean Yolu

Melbourne ve Adelaide arasında bulunan bu yol, yaklaşık 250 kilometre. En az iki gün ayırıp, manzaranın tadına doymanızı öneriyorum.

4) Adelaide

Fleurieu Yarımadasında dolaşabilir, şarap bağlarının bulunduğu Barossa Vadisi’nde balon turlarına katılabilir, şarap tadımı yapabilirsiniz. Adelaide’den birkaç saat sürüş mesafesinde bulunan pespembe Bumbunga Gölü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

5) Kanguru Adası

Adelaide Cape Jervis’den kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz  bu adaya en az iki gün ayırmalısınız. Cape Willoughby’daki deniz feneri görülebilir, Seal Bay’de fokları izleyebilir,  Little Sahara çölünde kum kayağı yapabilir, pelikan besleyebilir, yunuslarla yüzebilir, Flinders Chase Milli Parkı’nda kualaya sarılabilir, Dudley Yarımadasında şarap tadımı yapabilirsiniz.

6) Büyük Set Resifi

Avustralya’nın dünyaca bilinen yüzü Büyük Set Resifi, kuzey doğu Avustralya’nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi’nde yer alıyor. Great Set Resifi içinWhitsunday Adası, Hamilton Adası ya da Airlie’de konaklanabilir. Ya da tekne kiralayarak setin hemen üstünde de uyuyabilirsiniz. Set resifinde dalış yapmanın sezonu Nisan ayında başlasa da çarpınca kalp krizine neden olabilen denizanası nüfusu takip edilmelidir.

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

7) Brisbane & Gold Coast

Queensland Eyaleti sınırlarında bulunan Brisbane ve Gold Coast sahilleri benzersiz sahil deneyimi sunarken, Surfer Paradise’a sadece 40 kilometre mesafede bulunan Tamborine Dağı ve Milli Parkı da görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Gold Coast yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Gold Coast

8) Cable Sahili

Çöl ve okyanusun buluştuğu, develere binip bambaşka bir dünyaya gideceğiniz bu sahil, Avustralya Kıtasının kuzeybatısında bulunuyor.

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

9) Darwin

Avustralya’nın en kuzeyinde bulunan, dolayısıyla en sıcak yeri Darwin’de yapılacak en önemli şey okyanusa batan denizi izlemek. Şehre bir saat uzaklıktaki Litchfield Milli Parkı da görülmesi gereken parklardan.

10) Perth

Adanın batısında bulunan şehirin en önemli turizm kaynağı, şehir merkezinden 1300 kilometre uzaklıktaki Ningaloo Resifi. Dünya kültür miras listesiinde bulunan bu resifte, kaplumbağalar, balinalar ya da köpek balıklarıyla yüzebilirsiniz.

11) Outback

Kıtanın çölle kaplı, öldürücü hayvanların evi olan iç kesimine Outback deniyor. Avustralya’nın tam ortasında bulunan Alice Spring kasabası, aborjinlere de ev sahipliği yapan, Avustralya’nın en ünlü kasabası. Çölün ortasındaki aborjinler için kutsal sayılan, UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde bulunan Uluru Kayası burada bulunuyor.

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

Avustralya genel bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Uzak kıta Avustralya yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir