Belize Rehberi

Belize, Orta Amerika ülkesi olmasına rağmen Karayip yaşam tarzının hakim olduğu bir ülke. 1973’e kadar, British Honduras olarak anılıyor ve bağımsızlıktan sonra Belize adını alıyor. Meksika ve Guatemala arasında bulunuyor. Sömürge tarihi dolayısıyla yerel olarak ingilizce konuşuluyor. İspanyolca konuşan koca Orta Amerika’da bir anda ingilizce konuşmaya dönmeniz sizi çok şaşırtıyor.

Ayrıca ülkede Amerikan doları kullanılıyor. (Belize doları almanıza gerek yok.) Bayrağında insan figürü olan dünyadaki tek ülke. (Nedense bu bilgi pek işinize yaramayacak gibi hissediyorum:) )

Aslında Belize, Blue Hole ile tanınmış bir ülke. Sen niye Blue Hole’a gidip dalış yapmadın diye sorarsanız; cevabı 300$ gibi bir fiyatı duyunca hiç kalkışmamam.

Eski başkent olan Belize City’de, siyahilerin çokluğu ile oluşan tehlike nedeni ile kalmıyorum. Direk Caye Caulker’e geçiyorum. Caye Caulker, sokaklarının beyaz kumlarla kaplı, insanların rahat olduğu, heryerde Bob Marley müziklerinin çaldığı, rengarenk ve küçücük bir ada.

Vize

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan bir ülke. Fakat 7,5$ çıkış harcı ödüyorsunuz.

Haritalar

http://ambergriscaye.com/maps/

Ulaşım

Meksika sınırından bineceğiniz otobüs ile Belize City’e 10$ karşılığında gidebilirsiniz. Belize City’den Meksika’ya gitmek isterseniz ise Ado ekspress otobüsleri için BC Otobüs Terminaline gitmeniz gerekiyor. Orange Walk, Corozal, Tulum, Playa del Carmen ve Cancún; Belize’den Meksika’ya geçerken en yoğun sefer yapan otobüs hatları.

Ben, Meksika’dan San Pedro adasına geçip oradan botla Caye Caulker’e deniz yoluyla geçtim. San Pedro deniz taksilerinin olduğu liman çevresini yarım saatte gezebiliyorsunuz. Adada golf arabaları kullanılıyor. Nerden bulmuşlar hiçbir fikrim yok. Gezerken sahilde bulunan ‘Daddy Rock Night Club’, içinde işlenen cinayetler ve kullanılan uyuşturucularla ünlenmiş.

belize-6

Bot taksiler için ayrıntılı bilgi;

http://ccwatertaxi.com/

www.sanpedrowatertaxi.com/

http://www.belizewatertaxi.com/

Ülke içinde genel olarak chicken bus denilen eski Amerikan otobüsleri işliyor. Belizean ve ADO otobüsleri ise Belize City Otobüs Terminalinden kalkıyor. Bu terminal halk içinde Novelo’s diye biliniyor. Guatemala’ya express otobüsleri kullanmak isterseniz ise Belize City’deki Marine Terminaline gitmeniz gerekiyor. Express otobüsler sadece ana terminallerde dururken, regular/ normal olanlar yolcu nerde isterse orada duruyor.

Havayolu ile gelecekler için ise şehir servislerini kullanarak şehre ulaşmak mümkün.

http://www.belizeshuttlesandtransfers.com/Belize-City-Shuttles.php

Havaalanından şehre taksi fiyatları 25-30$ civarı tutuyor.

Dikkat!

Diğer Orta Amerika ülkelerinden çok daha tehlikeli bir ülke burası. Çok az tutarlar için turistler öldürülüyor. Tabi ben Belize City’e gitmediğim için durumdan pek haberdar değildim.

Polis: 90 ve 911

Konaklama

Caye Caulker liman yolunun en sonunda bulunan Hotel Tropical Paradise’da iki gün kaldım. Çok huzurluydu.

Ne Yapılır?

Adada inanılmaz sahiller, pırıl pırıl bir deniz yoktu maalesef. Ama dalış ya da snorkel yapılacak güzel bir yer. Adaya giden çoğu turist gibi ben de tüm günümü snorkel turuna ayırıyorum. Suyun altı o kadar zengin ki, dalış yapmanıza gerek kalmadan, sadece snorkel ile bir çok küçük balık ve köpek balığı görebiliyorsunuz. Hini ninaaaa! Korkmayın ufacık yılan balığına benzeyen köpek balıklarından bunlar. (Cibiliyetsiz!:) Su altı kameram yok diye üzülürseniz, adada kiralayan bir çok yer de mevcut.

Ada, hortum nedeni ile iki parçaya ayrılmış ve buraya The Split deniyor. Adanın en eğlenceli kısmı olan buradaki Lizard Beach Bar’a gidip partilere katılmalısınız.

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

Ne Yenir?

Adanın özel bir yemek kültürü yok. Ama pirinç, fasulye ve hindistan cevizini çok fazla tüketiyorlar. Deniz ürünleri de çok sık rastlayacaklarınızdan.

Caye Caulker’de Habaneros, Bambooze Beach Bar, Rose’s Grill Bar denediklerimden. Hepsi birbirinden lezizdi.

 * Bambooze

Yerel biraları Belikin harika ama siz yine de kokteyllere bir şans verin.

 Yap!

  • Belize’e çok zaman ayırdıysan, Maya piramitlerini gör. (Altun Ha, Lamanai, Xunantunich)

  • Milli Parklara göz at. (Cockscomb Basin Jaguar Reserve, Community Baboon Sanctuary, Five Blues Lake National Park, Bacab Adventure & Eco Park, Guanacaste National Park, Mountain Pine Ridge, Rio Bravo Conservation, St. Herman’s Blue Hole National Park)

Gitmeden

Belize’de sarı humma hastalığı çok fazla görüldüğü için aşını, hapını ihmal etme!

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir