Çin’in Yüzen Şehirleri

Arkadaşlarımızdan Shanghai’nin dışına çıkıp, gerçek Çini görme önerisi alıyoruz. Birkaç farklı su şehirlerinden birini seçmek zorundayız. Bunlar; Zhu Jia Jiao, Tong Li, Zhou Zhuang, Wu Zhen, Xi Tang.
Biz kuzenimin Wuzhen’in Venedikten daha güzel olduğu önerisi ile oraya gitmeye karar veriyoruz. Metro 1.hatta geçip; South SH railway stationdaki otobüs durağına gidiyoruz. Bilet kişi başı 50 yuan. Yolculuk 2 saat sürüyor.  350k otobüsüne biniyoruz şehre ulaşmak için. Giriş biraz pahalı. Sadece batı yakası 120 yuan iken, 2 yaka 150 yuan. East yani doğu tarafını hiç önermiyorum. Hele bizim gibi kısıtlı zamanınız varsa vaktinizi batı yakasına ayırın. Çünkü batı tarafındaki huzurun 1/10 u bile doğu tarafında yoktu. Gitmeye değer mi; evet. Ama bana sorarsanız Venedik kadar özel değil.

yuzen-2

Buraya koca bir gününüzü ayırmanızı öneririm. Fotoğraflanacak çok şey var. Biz yarım günümüzü ayırdığımız için tüm ara sokakları neredeyse koştur koştur gördük. En çok da su kıyısına kurulmuş huzurlu restoranlarda amaçsızca oturup rahatlayamadığıma üzüldüm.

Yüzen şehirler için kısa bilgiler;

 Zhu Jia Jiao

Giriş ücretsizdir. Metro 8 deki Da Shi Jie nin 3. Çıkışından çıkıp, M.Jinling Yolundan dümdüz gidip, Pu An Yolundan sağa dönünce Hu Zhu Express otobüsüne binip ulaşabilirsiniz.

Tong Li

Giriş ücreti 130 Yuandır. 1. Metro SH Indoor Stadyumda 6. Çıkıştan çıktıktan sonra yolun karşısından sola dönünce SH Tour Bus Center otobüsü ile ulaşabilirsiniz.

Zhou Zhuang

Giriş ücreti 100 Yuandır. 1. Metro SH Railway durağında North Squareden SH Bus otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti ise 29 Yuandır.

Wu Zhen

Giriş ücreti 150 Yuandır. 1. Metro South SH Railway durağında South SH Bus  otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti 49 Yuandır.

Xi Tang

Giriş ücreti 100 Yuandır. 1. Metro South SH Railway durağında South SH Bus otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti 34 Yuandır.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir