Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası  Milli Parkı, Güzelçamlı Köyü’nün ilerisinde bulunan oksijen cenneti milli parkımızdır. İçerdiği benzersiz bitki çeşitliliği nedeniyle Avrupa konseyi tarafından biyosfer rezervi ilan edilmiştir. Karadeniz bitki örtüsünde yetişebilen bir kaç ağaca da ev sahipliği yapar. Genel olarak haftasonları çok kalabalık olsa da Kuşadası’nın her hangi bir yerinden denize girmekten çok daha dinlendiricidir.

İçerisinde akdeniz foku, deniz kaplumbağası gibi soyu tükenmekte olan bir çok canlı, bir çok böcek, kuş türü, sincap ve alageyikler bulunur. Anadolu leoparının en son burada görüldüğüne dair efsane de vardır. Leoparı bilmem ama benim için milli park içerisindeki en tehlikeli hayvan yaban domuzları. Burunları kokuya karşı hassas olduğu için bir çok kişi gibi benim de götürdüğüm yemeklere saldırmışlıkları vardır. Siz siz olun beş dakika bile yemeklerinizi ve içinde yemek olan çantanızı ortada bırakmayın.

 * Bu hangi hayvanın kabuğu bilen var mı?:)

Ulaşım

Kuşadası-Söke karayolu ile ulaşılır. Kuşadası’na 28 km, Söke’ye 34 km uzaklıktadır.

Parka gidiş dolmuşlarla ya da özel araçlarla mümkün. Davutlar’dan, Güzelçamlı’dan ya da Kuşadası merkezden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak Güzelçamlı’dan kalkan tekne turlarıyla da Milli Park’a ulaşabilirsiniz.

Eğer Kuşadası merkezden geliyorsanız işletime yeni açılan halk vapurları ile Güzelçamlıya gelip, oradan dolmuşa da binebilirsiniz.

Giriş

Yaz uygulaması 8:00- 19:00, kış uygulaması 08:00- 17:00 saatleri arasındadır.

Giriş ücretleri; yaya 3tl, motorsiklet 6tl, araba 15tl, minibüs 45tl, otobüs 120tl’dir.

Konaklama

Dilek yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içinde konaklamak mümkün değildir. Ancak, Milli Park çevresindeki Güzelçamlı, Davutlar, Kuşadası, Didim ve Söke’de otel, hostel ve pansiyon bulabilirsiniz.

Park içinde toplam dört adet sahil bulunuyor. Bunun dışında bir kanyon ve askeri alanı içinde barındırır.

Koylar;

1) İçmeler (1 km)

İlk koy olan İçmeler, kumlu olduğu için özellikle ilk kez gelenlerin hışmına uğrar. Her zaman en kalabalık koy burasıdır.

2) Aydınlık (5 km)

İkinci koy olan Aydınlıkta, denizin içi kumludur ama sahil taşlıdır. Sahile çıktığınız yerde hemen bir restoran bulunur.

3) Sarıkaya Kanyonu (6 km)

Buraya sadece karayolu ile ulaşım mümkündür. Buz gibi sularda yüzmek isterseniz burada duraklamalısınız.

4) Kavaklıburun (7 km)

Üçüncü koy olan Kavalıburun, kumlu büyük bir sahile sahiptir. İki girişi bulunur ve ilk girişi kaçırırsanız sahilin diğer, daha az kalabalık ucuna gidebilirsiniz.

5) Karasu (11 km)

Dördüncü koy olan Karasu, çok olağan bir sahile sahiptir. İlk koy kadar olmasa da yine çok kalabalıktır. Burayı kullanım hakkını alan işletme, bu koyu Çeşme’nin sahillerine çevirmiştir. Girişte bulunan restoranda oturup, bütçenizi sarsmadan balık ekmek, köfte ekmek ya da sucuk ekmek yiyebilirsiniz.

Yap;

* Çıkıştaki Zeus mağarasına git. Ya da gitme insanlar, üç metrekarede yüzme rekoru kırmaya çalışıyor gibi.

* Yazın özellikle haftasonları oturacak yer bulamayacak kadar kalabalık oluyor. İmkanın varsa haftaiçi ya da kışın git.

* Eğer kalabalık sevmiyorsan, bizim yaptığımız gibi birinci ve ikinci koyun arasındaki küçücük koyda dur, orada denize gir.

* Denizin içinde yüzerken sahil tarafına doğru arkana bak! Çünkü milli parkı, milli park yapan şeyi sadece o zaman görebilirsin.

Yapma;

* Mangal yakmak, ateş yakmak yasak, riske girme!

Ayrıntılı bilgi;

http://www.dilekyarimadasi.com/

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir