Gold Coast Rehberi

Gold Coast, Avustralya’nın Queensland eyaletinde ve Pasifik sahillerinde bulunur. 40 km’den fazla uzunlukta sahillere sahiptir. Avustralya’ya kadar gidilmişse, sadece Sydney görülüp geçilmemeli diye düşünüyorum. Gold Coast, Sydney’den çok farklı, hele de yazın herkesin akın akın gittiği yazlık bir cennet.

Ulaşım

Havaalanından merkeze giden otobüsler, havaalanının hemen önünde sizi bekliyor. Her gün sabah 7- akşam 7 çalışan 777 numaralı otobüs ile her 15 dakikada bir Surfer Paradise’a (Merkez) gidebilirsiniz. 760 numaralı otobüs ise Varsity Lakes istasyonuna hizmet veriyor.

Şehir içinde maliyeti kısmanın en mantıklı yolu, bisikletle seyahat.

Konaklama

Ben, Surfer Paradise denen en merkezi yerde, ‘Gold Coast Backpackers Hostel’de kaldım. En ucuzu olması yanında en beğenmediğim hosteller arasına giriyor. (4 kişilik dorma 25$ ödedim.) İnternet sadece ortak alanda çekiyor, odalar temiz değil.

Surf N Sun Hostel de ucuz ve popüler olanlardan.

Görülmesi Gerekenler;

1) Sahiller

Gold Coast; ülkenin Miami sahilleri olarak anılıyor. Burada 20’den fazla sörf kumsalı bulunuyor. Dünyanın en güzel sahilleri olan seçilmiş Gold Coast’a kadar gelip, sahillerde keyif yapmadan gitmemelisiniz. Southport, Broadbeach, Nobby’s ve Coolongatta Sahilleri de gidebilecekleriniz arasında.

2)Hinterland (İç Kısımları)

Gold Coast’un sahilden iç kısımları yeşilliklerle, milli parklarla, şelalelerle ve vadilerle dolu. Bir çok da şarap tadım evleri bulunuyor. Çoğunda ücretsiz şarap tadımı yapabilirsiniz.

Dünya Miras listesi arasında olan Lamington Milli Parkı görülebilecek seçenekler arasındadır.

İkinci gün araba kiralayıp Tamborine Dağına çıkıyoruz. Son gün kiraladığımız için, küçük arabaya 75$ vermek zorunda kaldık. Tamborine Dağı; milli parklar, şelaler, yürüme parkurları bulunan doğa içinde biryer. Sorfer Paradise’a Sadece 40 km. Yolda sürekli kuala ve kanguru çıkabilir işaretleri görüyoruz. Ama sadece gündüz çok erken saatler ve gece geç saatler görülebileceğini biliyoruz.

Burada ayrıca kazı alanı da var. Aileler buraya gelip, değerli taş bulmak için kazı çalışması yapıyorlar. Amaç tabiki para kazanmak değil, ailece vakit geçirmek.

3) Moreton Adası

Diğer bir seçenek Moreton Island denen Moreton adasına gitmek. Buraya feribot ile geçmek zorundasınız ama en ucuz seçenek haftaiçi gidiş dönüş 35$. Bazı tur paketlerinde ise herşeyi onlara bırakıyorsunuz, dönüşte balina besleme dahil 90$ veriyorsunuz. Adanın The Wreck adlı bölümünde ise deniz yıldızlarını görebilirsiniz.

4) Eğlence Parkları

Ayrıca Pasifik Otoyolu boyunca Brisbane’den yaklaşık 1 saat güneye yaptığınız yolculuk sonunda eğlence parklarına gidebilirsiniz. Dreamworld, Seaworld, gibi parklar bunların bir kaçıdır. The Currumbin Wildlife Sanctuary (Doğal Yaşamı Koruma Alanı), küçük mesafede bir çok hayvan türünü görmenizi sağlıyor. Ben zaten doğada bu hayvanları gördüğüm için bir daha para verip buraya gitmedim.

http://www.cws.org.au/

Yeme İçme

Avustralyanın heryerinde olduğu gibi burda da yemek sıkıntısı çekmeniz imkansız çünkü her köşe başı dünya mutfakları restoranları ile dolu. Tabi tad olarak gerçekten farklılar. Mesela burada Tayland’dan daha leziz thai yemekleri bulabilirsiniz.

Barefoot Barista, kahvaltı ya da öğle yemeği için harika bir seçenek.

YAP;

* Yüksek bir yere çıkıp, şehrin tadını çıkar.

Q1 adlı gökdelene (Sky Point Observation) çıkıp bütün Gold Coast’u yukarıdan izlemek isterseniz bunun bedeli 60$. Avustralya herşeyde olduğu gibi turistik etkinliklerde de çok pahalı bir ülke.

* Ülkemizdekilerin suyu çıkmış gibi, uçan balona bin. (Ya da binme) Tabi faiş Avustralya fiyatlarını göze alarak.

www.hotair.com.au

* Sörf yapmayı öğren. Surf world museum (sörf dünyası) öğrenebileceğin yerlerden.

* Hayatta bir kere yapılacaklar listesinde olan, The Infinity Maze’e gidip illüzyon oyunlarında eğlen.

http://www.surfersparadise.com/things-to-do/attractions/infinity

Sydney yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Avustralya’da Doğa yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Uzak kıta Avustralya yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir