İstanbul’un Kardeş Şehri; Lizbon

Lizbon’a kışın gittiğimden mi bilmiyorum, ilk günler bir türlü ısınamıyorum bu şehre. Hafif kaoslu ve insanlarını mutsuz buluyorum. Günler geçtikçe aslında ne kadar eğlenceli ve güvenilir bir yer olduğunu anlıyorum.

Lisboa

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

Lizbon, sadece Portekiz’in başkenti ünvanını taşımaz. Lizbon denince akla; tepeler, eski ve yeninin içiçe olması, püfür püfür deniz havası,  grafitiler, genç nüfus, tramvaylar ve eğlenmesini bilen, yardımsever Portekizliler gelir. Tepeler demişken, İstanbul gibi 7 tepesi olduğu söylenir ama iddia ediyorum daha fazlalar. Üstelik keşfederken nefessiz kalmanızdan anlayacaksınız ki, İstanbul’dan çok daha eğimli bir şehir. Peki giden tüm bu insanlar İstanbul ile Lizbon’u neden çok benzetiyor? Bana sorarsanız, yaşanmışlığı ve tabiki tarihi. Portekiz’de bizim gibi monarşiyi, cumhuriyeti, darbe yönetimini, ekonomik krizleri yaşamış bir ülke. Ayrıca bizim gibi futbola ölesiye bağlı. Üstelik Avrupa’nın en ucuz şehri ünvanını elinde bulunduruyor.

Lizbon’u keşfederken öğrendiğiniz bazı şeyler de sizi çok şaşırtıyor. Mesela Brezilyadaki İsa Heykelinin benzerini barındırıyor. 1531 ve 1755 senelerinde yaşanılan depremler sonrası kent neredeyse tamamen yok oluyor ve tekrar inşaa ediliyor. ‘Ay ben bunu yemem.’ dediğiniz yumurta sarısından yapılan tatlıları, sizi kendine hayran bırakıyor. İnsanları orta gelirli olmasına rağmen, asla turist kazıklamaya çalışmıyor.

Şimdiye kadar Lizbon’u hep atladınız, İspanya’nın küçük gereksiz komşusu muamelesi yaptınız ama sizce de artık ona bir şans verme vakti gelmedi mi?

Ulaşım

Gelişiniz havayolu ile olacaksa, ‘The Aeroporto Da Portela’ havaalanı, şehir merkezinden sadece 20 dakika kuzeyde bulunmaktadır. Havaalanından en kolay ulaşım, şehir merkezine 10-13euro tutan taksiler. Önceden ödemeli taksiler (prepaid taxi) sizin için daha güvenli olacaktır. Ancak dikkat; taksi kuyruğunun önüne geçmeniz sorulursa kabul etmemelisiniz. (Tip karşılığı, kuyruğun önüne geçmenize izin veriyorlar.)

Bunun dışında 91 numaralı Aerobus, sabah 7:45 ve akşam 8:45’e kadar çalışır ve her 20 dakikada bir bulabilirsiniz. Bu teleferik, uçuş kartınızı gösterdiğiniz takdirde ücretsizdir ve sizi ‘Praça do Marques de Pombal’, ‘Praça dos Restauradores’, ‘Rossio’, ‘Praça do Comercio’, ‘Cais do Sodre’ metro istasyonlarına kadar götürür.

44 ve 45 numaralı havaalanı otobüsleri, havaalanının dışından kalkar ve sizi ‘Praça dos Restauradores’ ve ‘Cais do Sodre’ istasyonlarına kadar götürür.

‘Estoril’ ve ‘Cascais’e giden direk otobüsler ise havaalanından saat başı kalkmaktadır. En son otobüs ise 10:30’dadır.

Metro, otobüs, aerobus’da geçerli olan fiyat 1,40 euro. 6 euro yüklerseniz, ulaşımı tüm gün sınırsız kullanabilirsiniz.

www.ana-aeroporto.pt

www.scotturb.com

Şehir, yürüyerek gezilebilir ancak ‘Bairro Alto’ ve ‘Avenida da Liberdade’ çevresinde eğimler ve tepeler çok fazla olduğu için asansör görevi için kullanılan tramvayları kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Tramvaylar ve metro gitmek isteyeceğiniz her yere hizmet vermekte. Bana sorarsanız mutlaka 28 numara sarı tramvaya binip şehir turu atmalısınız. Yalnız dikkat; tram28 bazen çok kalabalık oluyor ve okuduğum kadarıyla çok fazla hırsızlık yaşanıyor.

Ne Kadar Kalmalı?

Bana sorarsanız, sadece Lizbon için en az 3 gün, Lizbon’un dışına çıkılmak planlanıyorsa bir hafta idealdir.

Konaklama

Ben günlük 90tl’den ‘Wallis Quest House’da kaldım. Çok tavsiye edemeyeceğim. İlk günden sonra  ‘Yes! Hostel’e geçtim. Gerçekten şimdiye kadar konakladığım en iyi hostellerden. Uygun bir ücrete akşam yemeği de yiyebiliyorsunuz.

‘Equity Point Lisbon Hostel’, ‘Nations Hostel’ ve önerebilirim.

Gezilecek Yerler

1) Bairro Alto

Eski evlerden oluşan, gece hayatının yaşandığı, şehrin tepesinde bulunan bölge. Bir Portekizli gönüllünün, tip karşılığı etrafı gösterirken söylediklerinden etkileniyorum. Portekiz hükümetinin, tıpkı bizimki gibi Allah’a havale bir yönetimi varmış. Başbakanın, ‘mezun olan herkese iş bulma zorunluluğum yok.’ gibi talihsiz açıklamaları bulunuyormuş. Gençler ayaklanmasın diye ise alkol ve uyuşturucu çok ucuzlatılmış. Bairro Alto’ya gece eğlenmeye gelip, çeşitli bar ve fado restoranlarını görünce anlıyorum ki, haftaiçi bile herkes özgürce içiyor, eğleniyor.

Fado’nun doğum yeri Alfama olamsına karşı Bairro Alto’da da bir çok fado restoranı bulabilirsiniz. Hüzünlü kadınların denizci sevgililerini beklerken söyledikleri yanık türkülerdir. Fado dinlemek, Portekiz’in ‘yapmadan geçme’leri arasında olduğu için fiyatlar biraz pahalı. (40-50 euro) Karar nihayetinde size kalmış.

Bairro Alto’da sakin bir gün batımı isterseniz, gidebileceğiniz yerlerden biri ‘Bairro Alto Otel’in terası olabilir.

2) Baixa/Chiado

Bairro Alto’nun aşağısında bulunan dükkan, kafe ve restoranlardan oluşan canlı bölge. Bu bölge çok turistik olduğu için, sokak şarkıcıları, dilenciler de eksik olmuyor.

3) Elevador de Santa Justa

Baixa (downtown) ve Bairro Alto’yu birbirine bağlayan, Paris’in ünlü Eiffel’ini yapan mimar Raoul Mésnier du Ponsard tarafından yapılmış tarihi asansördür. Bu asansör 32 metredir ve yukarı çıktığınızda harika bir manzarayla karşılaşırsınız.

4) Alfama (Eski Lizbon)

Lizbon’un klasik tramvayı olan 28 numaranın güzergahında olan eski kent, mutlaka görülmesi gereken yerlerden.  Şehrin tam ortasında bulunuyor. Müslüman etkilerini, mimariyi, mermerleri, dar sokaklı, sokaklarında yıkanmış çamaşırları göreceğiniz bir semt.

Castelo de São Jorge (Sao Jorge Kalesi), Lizbon’un her yerinden görebileceğiniz ünlü kale. Çıkıp çıkmamak size kalmış.

Lizbon Katedrali de burada bulunuyor. Yolun ortasında ezilmeden harika kareler yakalamaya çalışın.

Yine Alfama’da bulunan Cafe Da Garagem’i şiddetle öneriyorum. Dinlendirici müzikler çalan, loş ışıklı öğrenci kafesi. Burada manzaraya karşı birkaç saat oturduktan sonra Lizbon’u daha çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Igreja do Carmo, Santa Justa asansöründen yürüyerek ulaşabileceğiniz, Lizbon hakkında aklımda en çok yer eden kalıntılardan bir tanesi. Özellikle hava kararınca gitmenizi öneriyorum. İçeride bulunan kalıntılara, mumyalara bayılıcaksınız.

Largo Das Portas Do Sol Meydanı, harika şehir manzarasını yakalayacağınız seyir terası.

5) Graça

Tram28 ile ilerlerken Alfama’dan sonraki mahalledir. Miradouro da Senhora do Monte ve Convento da Graça olarak iki adet harika manzara terası bulunuyor. Kaleye çıkmaktan daha iyi bir alternatif olabilir. Sao Vicente kilisesinin sokağında Salı ve Cuma günleri 2. El pazarı kuruluyor. Tam yaşlı işi. Paşa dededen kalmış hissi veren tabak, çabak almak için ideal.

6) Avenida Liberdade (Özgürlük Yolu)

Burası ünlü markaların dükkanlarının bulunduğu uzun bir yol. Dükkanlara bakmasanız bile rengarenk binalar, ağaçlar, renkli mermerli yolları ile ilginizi çekebilir.

7) Belem

15 numaralı tramvaya binerek Belem durağında inebilirsiniz.

Lizbon’un simgesi haline gelen Belem Kulesi (Belem Tower), burada bulunuyor. Bu kule, Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına 16.yy’da yapılmış ve daha sonra UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınmış. Şuan müze olsa da zamanında hapishane ve gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

Mosteiro dos Jerónimos (Jeronimos Manastırı), yine Unesco Dünya Kültür Miras Listesi içinde olan 16.yy yapımı bir manastırdır. Yapımı 70 yıl sürmüştür. Vasca da Gama’nın mezarı, hemen yandaki Santa Maria Kilisesi’nin içinde bulunur.

Padrão dos Descobrimentos (Kaşifler Anıtı), ünlü 25 Nisan köprüsünü geçince karşınıza çıkacak dünyaca ünlü yapıttır. Bu yapıt, Portekizli kaşiflerin 15 ve 16.yy’daki başarıları için yapılmış bir anıttır. Bu anıtın tepesine çıkabilirsiniz.

Portekiz, coğrafyasından dolayı denizcilikle uğraşmak zorunda kalmış ve denizcilikte çok büyük başarılara imza atmış bir ülkedir. Öyle ki, Portekizceyi dünyada 260 milyon kişi konuşur.

25 Nisan köprüsü, mimarları aynı olduğu için Amerika, San Francisco’daki Golden Gate’e çok benzeyen bir köprüdür.

Buraya gelmişken Belem Pastahanesi’ne gitmeden olmaz. Daha önce Starbucks’ta tattığımız ancak beğenmediğimiz turtayı burada yemeye doyamıyoruz.

Meydanlar

Rossio Meydanı

4. Petro’nun heykelini bulunduran meydandır.

Praça do Comercio (Ticaret Meydanı)

Lizbon’un ünlü meydanıdır.  Meydanın bir tarafında Tejo Nehri, ortasında King Jose 1’in heyvetli anıtı, çevresinde sarı badanalı, kemerli restoranları ve diğer tarafında da Rua Augusta’ya açılan Arco da Rua Augusta(Zafer Anıtı) bulunuyor. Zafer Anıtı, Portekizli mimar Santos de Carvalho eseridir. 1755 depremi sonrası, onarıldıktan sonra 1873’te açılmıştır. King Jose heykelini nehre dönük yapmalarının nedenini Portekizliler, kralın şehre ve halka sırtını dönmesi olarak anlatıyor.

lizbon-8

Müzeler

Museu Calouste Gulbenkian (Gulbenkian Müzesi)

Batı ve doğudan toplanılan değerli eserleri barındıran sanat müzesidir.

Museu Nacional de Arte Antiga (Milli Tarihi Sanat Müzesi)

Museu Do Oriente Museu Nacional Do Azulejo

Museu Coleçao Berardo (Modern Sanat Müzesi)

Yeme İçme

Denizci bir ülke olmanın sonucu olarak, onlar da ‘denizden ne çıksa yeriz’cilerden.

Geleneksel yemekler;

Bacalhau (Morina balığı), cozido à portuguesa (Pişmiş et ve sebze karışımı), feijoada à transmontana, tripas à moda do Porto (işkembeli nohut), francesinha (et,sosis, yumurta, ekmek, domates ve üzerinde eritilmiş peynirle sunulan sandiviç), açorda de marisco(kişniş, ekmek, zeytinyağı, sarımsak, yumurta ve sirke ile yapılan ve deniz ürünü ile sunulan yemek), cataplana (geleneksel olarak bakır kapta pişirilen istiridye kabuğu), carne de porco à alentejana (domuz eti ve deniz kabukları ile yapılan yemek).

 * Francesinha

Geleneksel tatlılar; Pasteis de belém (Pastel de nata/Portekiz turtası), pasteis de tentugal, ovos moles (yumuşak yumurta), queijadas de Sintra

Ben gidemedim ama gidenler öneriyor. Baixa’da çok ünlü bir restoran Solar Dos Presuntos’a gidip deniz ürünü yemeli.

Burada ilgimi çeken bir diğer nokta, her küçük parkta bizim büfelere benzer işletmeler var. Ancak bu işletmeler bir şeyler satmaktan çok, kafe gibi içki ve atıştırmalık sunmaya yönelik.

Superbock ve Sagres, biralarının isimleri. Ginjinha ise ünlü vişne rikörleri. Tek shotta kör edecek cinsten.  Alfama’da oturan yerliler bu likörü yapıp satıyorlar. Rehberler ile şehir turu yaparsanız, birkaç tanesinin penceresini tıklatıp, bizim gibi vişne likörü tadabilirsiniz.

Yap

* Fado dinle. Özellikle Alfamo adı verilen bölgeye gidip akşam yemeği ile birlikte dinlenebilir.

* Vaktin varsa git; Cascais. Lizbon merkeze yarım saat uzaklıkta olan ve Tejo nehrinin Atlantik okyanusu ile birleştiği yer, harika bir sahil kenti.

* Vaktin varsa git; Sintra. Sintra’ya gitmek için Rossio meydanından kalkan trene binmek gerekiyor. Ben gitmedim ama rengarenk sarayı görmeye değer.

* Bedava şehir turlarına katıl.

* Pub crawl yapmak için harika bir şehir.

Portekiz’i Daha İyi Tanımak İçin;

İzle; Lizbona gece treni

Pişir; Pastel de nata

Tarifi:

12 adet cupcake kabını yağlayın, ve fırını önceden 250 derecede ısıtın. Hazır aldığınız ya da açtığınız hamuru önce incecik açın sonra rulo yapıp, yuvarlak yuvarlak kesin ve cupcake kaselerinin içine döşeyin. Yarım kilo tam yağlı sütün yarısını limon kabuğu ve tarçınla kaynatın. Sütün diğer yarısını, 60gr/ 2 çorba kaşığı unla çırpın. Süt kaynayınca, diğer karışıma katıp, sürekli karıştırın. Diğer tarafta 500gr şekeri ve 250ml suyu kaynatıp şerbet haline getirin. Yavaş yavaş diğer karışıma ekleyin. Süzün. 7 yumurta sarısı ile karıştırın. Hamurlara doldurup, fırına verin, 17dakika bekletin.

Video için: https://www.youtube.com/watch?v=n529ZWCjYpI (Portekizce bilmeyenler için, beden dili burada devreye girmeli)

Biraz Portekizce:

Sim: Evet

Nâo: Hayır

Olâ: merhaba

Obrigado: Teşekkürler

Adeus: Hoşçakal

Por favor: Lütfen

Onde: Nerede?

Que: Ne?

Quando: Ne zaman?

Porque: Neden?

Quanto: Ne kadar?

Sabe..? Biliyor musun?

Nâo sei: Bilmiyorum

Nâo Compreendo: Anlamıyorum

Tem..? Var mı?

Desculpe: Pardon

Senhoras: Bayan

Homens: Bay

Lavabo: Tuvalet

Aberto: Açık

Fechado: Kapalı

Banco: Banka

Saldo: İndirim

Entrada: Giriş

Saida: Çıkış

Puxe: Çekiniz

Expurre: İtiniz

Perigo: Tehlike

Yazım kaynak; http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/galeri-40401761

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir