Yaşanacak Şehir; Sydney

Bizim yeni yıl gösterileri ile tanıdığımız, herkesçe bilinen Opera binası ve Harbour köprüsüne ev sahipliği yapan, biz karlarla boğuşurken onların yeni yılı yüzerek kutladıkları yer burası!

Sydney, çok kültürlü yapısı, neşeli yardımsever insanları, herşeye ve heryere kolay ulaşım sistemi ile dünyada yaşanılası şehirler arasında ilk sırayı çekiyor. Şehrin içinde gidebileceğiniz turistik mekanlar hemen hemen aynı yerde bulunuyor. Gezip gördükçe, büyük şehir hayatının, dünyanın diğer yerlerinden farklı olarak stressiz de olabileceğini anlıyorsunuz. İşten ya da okuldan çıkışta, çok kısa bir süre içinde büyük parklara, bembeyaz kumlu turkuaz sahillere varabiliyorsunuz. Hiç bir şey yapmasanız da uzanıp sörfçüleri izlemek bile gününüzü renklendiriyor. Bu coğrafik güzelliğin, yaşayanları hipnotize etmesinden midir bilinmez, herkes mutlu, güler yüzlü. Herkes her yerde gözünüzün içine bakarak hal hatır soruyor ya da size gülümsüyor. Her milletten ve kültürden insanlar burayı güzelleştiren başka bir etken. Bu çeşitliliğe kucak açan ve harmanlayan yereller ise kendilerine tekrar hayran bırakıyor.

Cape Town‘u ilk kez gördüğümde Sydney ile benzerliğine inanamamıştım. Sydney’de de Cape Town’da olduğu gibi şarap rotalarına, büyük dağlara ve kamp alanlarına ulaşım çok kolay.

Yılın her anı bir etkinlik söz konusu. Kışın marketler, konserler, müzikaller yerini, yazın ise cıvıl cıvıl parklarda pikniklere, sahillerde sörflere, teras ya da bahçe mangallarına ve açık hava sinemalarına bırakıyor. Her hafta sonu şehrin her yerinde marketler ve sanat gösterileri düzenleniyor.

Dünya mutfağının orijin yerinden daha lezzetli örneklerini Sydney’in her yerinde bulmak çok kolay. Sabah hipster kafelerinde başlayabileceğiniz güne, Viktoryan tarzı mimarisine aşık olacağınız şehir turu sonrası, okyanus gören bir yerde içki ile devam edebilir, gurme restoranlardan birinde bir akşam yemeği yedikten sonra da en şık kıyafetinizi giyerek sizi kraliyet ailesindenmiş gibi hissettirecek Opera Binasında bir gösteriye giderek tamamlayabilirsiniz.

Aralık 2016 tarihi itibari ile Sydney’de dört aylık bir yerleşiğim. Daha önce turist olarak gelip yazdığım yazıyı güncelleyerek tekrar paylaşıyorum.

Nerede Kalmalı?

Woolloomooloo semtindeki King Cross; ucuzluğu ve gece hayatı nedeniyle backpacker’ların kaldığı popüler semt. Bölgenin adı Darlinghurst. Size önerebileceğim ödül almış bir hostel var ki o da Youth Hostel. Genelde sarhoşların, evsizlerin veya genç turistlerin olduğu bu yerde gece geç saatlerde dikkat etmenizde yarar var. Buarada Avustralya’da, Woolloomooloo gibi değişik isimler görürseniz, bilin ki bunlar aborijin isimleri.

Ben daha önce geldiğimde Sydney’de Bondi Beach’de oda kiraladım. Gerçekten insanı kendine çeken harika bir havası bu semtin. Siz de oda kiralamak isterseniz airbnb, gumtree sitelerine bakabilir, oda paylaşmak isterseniz flatmate finder ya da flatmates sitelerine göz atabilirsiniz. Uzun süre konaklamak isterseniz, bana sorarsanız kalınacak en iyi yer Eastern Suburbs yani Randwick, Paddington, Edgecliff civarları. Buralar hem şehre hem de şehrin ana parkı olan Centennial Parka çok yakın. Ya da sahilsiz yaşamam derseniz Bondi ve Coogee Sahilleri benim favorim. Eşya bulmak için ebay, ya da Bankstone’daki outletler, Target, Kmart, ikea mağazaları, büyük eşya taşımak için araç kiralamada en iyi adres Balmain’deki Balmain Rentals.

Konaklamasanız da mutlaka Paddington tarafına gidip, milyon dolarlık tarihi teras evleri görmelisiniz.

 sidney

Ulaşım

İndirmek isterseniz Apple Store’daki ‘TripView Lite Sydney’, en iyi uygulama. Ya da citymapper ile her türlü tren, otobüs, vapur saatlerini öğrenmek çok kolay.

Öncelikle tren, otobüs, feribot ile heryere ulaşım mümkün Sydney’de. Tren sistemi, 7 farklı hattan oluşuyor ve inanın şehrin çok dışına şelalelere kadar gidiyor. 2016 yılı itibari ile Sydney’de Opal kart uygulaması getirildi. Her türlü ulaşım da bu kartı kullanıyorsunuz. Haftada 25$’ın üstüne çıkarsanız da sonraki her biniş 1 küsür dolar oluyor. Trene/otobüse/vapura hem binişte hem de inişte kartı okutuyorsunuz. Kartı okutmayı unutursanız, en uzun mesafede seyahat ettiğiniz varsayılarak kartınızdan düşülüyor. Pazar günleri aile günü olduğu için nereye giderseniz gidin, metroda, otobüste, vapurda en uzak mesafede bile 2 dolar ödüyorsunuz. Üstüne üstlük her gün 60 dakika içinde bindiğiniz her ulaşım transfere giriyor ve ücret kesilmiyor.

Taksiler de internetten çağırılıyor. Sydney’de taksi biraz pahalı olduğu için de yereller Uber kullanıyor.

https://www.silverservice.com.au/

https://www.uber.com/en-AU/cities/sydney/

 

Havaalanından ulaşım ise gayet rahat. Şehrin tek havaalanı olan Sydney Kingford Smith havaalanından şehre gitmek için otobüse binip Rockdale’den trene ya da tekrar otobüse binebilirsiniz.Havaalanından şehre, taksi 50$ civarı tutuyor. ‘Sydney Airport Train’ olan ‘havaalanı treni’ni kullanarak daha hızlı şehre inebilirken, gideceğiniz yere göre fiyatlar 32,80$-16,40$ arası değişiyor. Otobüs kullanarak daha ekonomik bir tercih yapabilirsiniz.

Sydney Havaalanı treni için;

airportlink.com.au

Sydney’den diğer şehirlere gitmek isterseniz relocation sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemle birinin aracını bir yerden alıp diğer yere bırakmak esas. 100 dolara araç kiralamak yerine, gideceğiniz yere birinin arabasını sürmek ve 1 dolar ödemek kadar güzel bir şey olamaz.

http://www.imoova.com/imoova/relocations

https://www.transfercar.com.au/search

 

Eğer oturma izniniz varsa kullanabileceğiniz diğer bir sistem; ‘Car Next Door’. Bu sistemde komşunuzun aracını çok ucuz bir rakama kiralayabiliyorsunuz.

https://www.carnextdoor.com.au/

 

GEZİLECEK YERLER

1) Circular Quay

Şehrin merkezi sayılan, Sydney Opera House, Harbour Bridge, Darling Harbour gibi gezmek isteyebileceğiniz her yere yürüme mesafesinde olan, The Rocks ile Woolloomooloo arası, körfezin etrafına kurulmuş olan yerleşimdir. Turistik turların çoğu, Circular Quay’dan hareket eder.

güzel sidney

Bugün otele dönüştürülen, Martin Place’de bulunan General Post Office yani postahane binası görülebilir.

George Street; restoranlar ve mağazalarla dolu olan turistik bir cadde. Bu sokağın en önemli binalarından Queen Victoria Building, harika mimariye sahip ve eskiden belediye binası ile ticaret merkezi iken bugün alışveriş merkezi olarak kullanılmakta. 1898’de Kraliçe Victoria’nın 50. Yıldönümü anısına inşaa edilmiş. Bazılarına göre dünyanın en güzel alışveriş merkezi ünvanını taşır. Geleneksel ‘British High Tea’e (İngiliz Kraliyet çayı) katılmak isterseniz Queen Victoria binasındaki The Tea Room’a gidebilirsiniz:) Çay sonrası şampanya içmek nasıl bir kültürdür anlayan?:)

Museum of comtemporary Art yani Çağdaş Sanatlar Müzesi yine buradadır ve kaçırılmamalıdır. Yine 1788 yılından günümüze kadar olan sömürge dönemi ve çağdaş döneme ait objeler ve resimlerin sergilendiği; Museum of Sydney (Sydney müzesi) görülebilir.

2) Sydney Opera House / Opera Binası

Sydney Opera Binası, Danimarkalı mimar Jorn Utzon tarafından tasarlanmış ve eserin yapımına 1957 yılında başlanmış ve 16 yılda tamamlanabilmiş. Hergün 9:00-17:00 arası, her yarım saatte bir rehberli turlar yapılmakta. Kişi başı 37$ ödeyerek burayı 1 saat boyunca gezebilirsiniz. Ben tur almayıp, aynı fiyata Sydney Opera Binası’nda müzikale gitmenizi öneririm.

 sydneyoperahouse.com

Ayrıca Haziran ayında kutlanan, ses ve büyüleyici ışık şovlarının yapıldığı Vivid Sydney Festivali burada gerçekleşiyor. Opera binasının dış cephesinin farklı şekillerle renklendiriliyor. Vivid festivalini ve Sydney’de yeni yıla denk gelirseniz yine Opera Binası çevresinde atılan havai fişekleri kaçırmamalısınız. Sydney’de yeni yıl yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

3) Sydney Harbour Bridge

Milsons Point ile The Rocks bağlayan Sydney’nin meşhur köprüsü. Köprü, enine olarak Dünya’nın en geniş köprüsü olarak kayıtlara geçmiş. İnşaası 1926 yılında başlanmış. 1400 çalışanının 16’sı yapım sırasında öldüğü için köprü üzerinde isimleri bulunmakta. Köprü 8 şerit karayolu, 2 şerit tren yolu, 1 yürüyüş, 1 bisiklet yoluna sahip. Ayrıca Ny’daki köprüler gibi yaya ve bisikletli aynı yoldan değil, daha düzenli olarak köprünün iki farklı yerinden gidiyor.

Köprüye tırmanmak çok maliyetli, yaklaşık 200$. Ayrıntılı bilgiye Bridgeclimbing.com websitesinden ulaşabilirsiniz. Tırmanış için önceden rezarvasyon yaptırmanız gerekiyor. Köprünün sadece bir ayağına tırmanmanın maliyeti 20$. Bridge pylon diye geçiyor.Bana sorarsanız köprüden yürüyerek karşıya geçmek arasında hiçbir fark yok.

Circular Quay’den, Harbour Bridge boyunca karşı tarafa yürüdüğünüzde, Milsons Point ve Kirribilli’ye ulaşırsınız. Burası yine su kenarı olduğu için en pahalı yerleşimlerden. Milsons Point’te bulunan restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Kirribilli ise Avustralya başbakanının da yaşadığı hükümet alanı. Kirribilli ismi de Aborijin ismi olmakta ve ‘güzel balık tutma yeri’ anlamında imiş.

4) Darling Harbour

Şehirden aşağıya dümdüz yürüyünce vardığınız yer liman alanıdır. Harbourside alışveriş merkezinde gezindikten sonra, liman manzarası ile oturup dinlenmek, yakalayabilirseniz gün batımını izlemek harika. Oturmak için en ideal yer; Hard Rock Cafe ya da Port.

 sydney-1

Eğer ilginizi çekerse, burada bulunan National Maritime Museum; yani deniz bilimi müzesi ücretsiz.

Meşhur 3 boyutlu sinemalarıyla ünlü IMAX Sinemaları, spor yarışmaları yapılan Sydney Entertainment centre ve Çin bahçesi de buradadır.

Çok turistik bir etkinlik olsa da buradan kalkan bot turlarını satın alarak iki saatlik Sydney turu yapabilirsiniz. Fiyatlar yemekli ve sınırsız içkili iki kişi 110$, sadece bot tur iki kişi 70$ civarı.

5) Sydney Tower

260 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek noktası olan Sydney Tower’a tırmanarak şehir manzarasını 360 derece açı ile görebilirsiniz. Bugün hala binaların Sydney Tower’dan daha yüksek inşaası yasaklanmıştır. Sydney Tower Eye’a çıkmak normalde 26$ iken online alırsanız 18$’a düşüyor. (Dikkat turist kandırmacası alarmı!)

http://www.sydneytowereye.com.au/tickets/

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

Westfields alışveriş merkezinde bütün tanınmış markaların dükkanları yanında, batıdan doğuya bütün mutfakları ortalama fiyatlara bulabilirsiniz.

6) The Rocks

Sydney şehrinin doğduğu mahalle ve şehrin kurucusu olan mahkumların ilk yerleşim yeridir. Eski yerleşim alanı olduğu için, eski evlerle dolu, Ny’un Brooklyn’ine benzer. Binalar genelde tuğla yapımı. Şehrin en eski iki barı burada bulunuyor. Sydney Opera House Manzarasıyla birşeyler içmek ya da yemek isterseniz; bunun en ucuz ve keyifli yolu bridge yolu girişindeki Glenmore Hotelin çatı katına çıkmak. Bira 6$, kahve 3$, yemek 15$ civarı.

1850 yılında yapılan binanın müze olarak kullanıldığı ve aborijin halkının tarihini anlatan Discovery Museum (Keşif Müzesi) burada yer alır.

The Rocks’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisi Observatory Hill. Burası şehrin en yüksek noktasında bulunan bir park. Şehir manzarasını en iyi görebileceğiniz yerlerden biri. Okadar güzel bir manzarası var ki yerel halkın birçoğu burada ya evleniyor ya da düğün fotoğraflarını çektiriyor. Gitmeden birşeyler alıp piknik yapmanızı öneririm.

Watson Road’da bulunan Sydney Observatory binası 1858 yılında kurulmuş bugün astronomi müzesi olarak kullanılan bir yer.  İlginizi çekerse Observatory Hill’deki gözlem evinde gece turlarına katılabilir, yıldızları izleyebilirsiniz.

Yine Rocks’da bulunan ‘Housos’ binası, Sydney Opera Binasının hemen yanında bulunan, yıllar önce ihtiyacı olanlara, özellikle de aborijinleri yerleştirme politikasıyla aborijinlere tahsis edilmiş bir bina. Hükümet, yıllar sonra bu insanların, aslında Sydney Opera Binası manzaralı evlerde kalmasa da olabileceğine karar vermiş. Ev sahipleri başka yere taşınmaya olumsuz bakınca, hükümet de evlerdeki insanların açık açık ölmesini bekliyormuş.

7) Çin Mahallesi

Çin restoranları, sokak yemekleri, Çin alışveriş merkezleri ve tabiki Çinlilerle dolu olan, made in China ürünler bulabileceğiniz bir yer. Thomas Road ve Ultimo Road arası Çin Mahallesinde bulunan Paddy’s Market’e kesinlikle gelmelisiniz. Avustralya ürünlerini, hediyelik eşyaları, uggları çok ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. Hepsi Çin malı ama genelde çok iyi kalite taklitler bulunuyor. Pazartesi ve salı günleri kapalı. Haftaiçi 4’e, haftasonu 6’ya kadar açık. Kapanma saati gelince dakik Çinliler sizi dükkandan kovabilirler. Bir şey almak isterseniz pazarlık yapmayı unutmayın. Bu arada Paddy’s Market’in tam karşısındaki Kura 1 adlı japon restoranını kesinlikle denemelisiniz.

8) Kore Mahallesi

Çin Mahallesinin hemen yanında bulunan Kore mahallesi, isminden de anlaşılacağı gibi genel olarak Korelilerin yaşadığı ve Kore ürünlerinin bulunabileceği bir yer. Eğer hayatınızda hiç Kore mangalına gitmediyseniz mutlaka denemelisiniz.

Benim kısa videoma buradan ulaşabilirsiniz.

 korea

9) Royal Botanic Gardens

Harika Sydney Opera House ve bridge manzarasıyla oturup saatler geçirebileceğiniz bir yer. Şehrin ortasında, Macquarie Street, Cahil Expressway ve Mrs.Macquarie Road bölgeleri arasındadır. İş merkezlerine yakınlığı nedeniyle öğle zamanı iş arasında spor yapan çalışanlarla dolup taşar.

İlk koloniciler, bölgeye yerleştiklerinde burada sebze yetiştirmeyi denemişlerdir. Ancak, başarılı olamamışlar. Parkın içerisinde Paris Loure Müzesine benzeyen camdan bir piramit bulunur. (Edit: 2016 itibari ile kaldırıldı.) Hergün 10:30’da ücretsiz rehberli turlara katılabilirsiniz. Giderken 2 dilim ekmek götürmeyi unutmayın. Karşılaşacağınız kuş türlerine inanamayacaksınız.

Sydney’e yazın gelirseniz buradaki Dünyanın en güzel sinemasına gitmeyi unutmayın. Fiyatlar biraz tuzlu (36 dolar) ama şehir manzarası ile film izlemek tam anlamıyla bir deneyim.

http://www.stgeorgeopenair.com.au/

 

10) Centennial Park

Paddington- Randwick bölgesinde bulunan Centennial Park kesinlikle benim Sydney’de en beğendiğim yer. 1888 yılında kurulmuş ve benim için şehrin en huzurlu yeri. Çok büyük bir alana kurulu ve içerisinde birçok kuş çeşitini barındıran, bisiklet sürüp, piknik yapabileceğiniz bir yer.

centennial

Yine yazın bu parkta da Moonlight Cinema yani açık hava sineması oluyor. Fiyatlar Royal Botanic Gardens’a kıyasla daha iyi. (2016 yılı fiyatlar 19 dolar.)

https://www.moonlight.com.au

11) Bondi Beach

Şehrin doğusunda, okyanusa kıyısı olan sahil. Yaz kış sörfçülerin, azgın dalgalarla boğuşmasını izleyebilirsiniz. Kesinlikle bir tam günün ayırılması gerekir. Yanındaki diğer sahiller boyunca beach walk denen yürüyüş yolundan yürüyüş yapmanızı öneririm. Bondi sahiline şehirden her 5 dakikada bir kalkan, 380, 382 ve L82 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Burası yürüyüş yapmak için de harika bir yer. Sahilden takip edeceğiniz yürüyüş yolunda; Hunter Park, Marks Park, Tamarama Beach ve Bronte Beach’e ulaşabilirsiniz. Bu yolun tamamı 3,5 km sürüyor yani sadece gitmek yaklaşık 45dk. Merak etmeyin yolun sonundaki Bronte Beach’de tuvaletler ve restoranlar bulunuyor.

Bondi Beach’de bulunan dünyaca ünlü Bondi Icebergs ise denizin ortasında bulunan yüzme havuzuna sahip bir kulüp. 100 yılı aşkın süredir Sydney’liler kış aylarında buraya gelip yüzerler. Havuz 50 metre uzunluğunda olimpik bir havuz. Restoranından herkes yararlanabilse de, havuzu kullanabilmek için üyelik şartı aranıyor.

sydney-4

Bondi Beach’deki ‘The Bucket List’ bar benim favorim.

12) Manly Beach

Koloninin ilk valisi, güneşlenen aborijinlerin erkeksi göründüklerini düşündüğü için bu sahile manly adını vermiş. Bondi Beach kadar güzel olmasa da yaz aylarında Circular Quay’den bindiğiniz feribottan inip The Corso adlı trafiğe kapalı ünlü sokağa kadar yürümek keyif verici. Manly’i es geçmeyen turistler için de bol bol hediyelik eşya dükkanları bulunuyor.

sydney-9

Edit; Yavaş yavaş keşfettikçe Manly favorileimden birine dönüştü. 5,50 dolara yavaş feribotlarla (30 dk) ya da 8,50 dolara hızlı feribotlarla (20 dk) Circular Quay’den geçilebilir.

shelly sahili manly

Şehrin geri kalan sahillerinden farklı olarak Manly, sakin dalgaları ve durgun deniz isteyenler için güzel bir alternatif. Shelly Beach’te mutlaka snorkel yapılmalı. İskelenin hemen çıkışındaki Manly Wharf Hotel öğlen içkisi içmek için ideal. Ya da yanındaki Papi Chulo henüz denemesem de zengin menüsü ile ünlü. Manly, şehirden çok daha hipster barındıran bir yerleşim. Daha çok sörfçü, daha çok çıplak ayakla gezen, daha çok hipster cafe, daha international restoranı bir arada görebilirsiniz. The Corso’nun diğer tarafında favorime dönüşmüş restoran; ‘Manly Wine’. Oturup şarap içmek ve inanılmaz taze deniz ürünü yemek için muhteşem.

 manly sahili

 13) Taronga Zoo

Yerlilerin bile bayıldığı, Avustralyanın en ünlü vahşi hayvanlarını zahmetsizce görebileceğiniz tek yer. (Bir de şehre bir saat uzaklıkta Reptile Park bulunuyor.)Üstelik şehir manzarası eşliğinde. Circular Quay’den feribotla sadece 12 dakikada gidiliyor. Giriş 46$, çocuk 23$. Özellikle görmek istediğiniz bir hayvan varsa websitesinden önceden kontrol edip gidin.

Zoo.nsw.gov.au

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

Ben buraya gitmedim çünkü vahşi hayatı yerinde görme fırsatım oldu. Ayrıca o hayvanları kafesten görmek için 50$ vermek istemedim.

14) Aquarium & Wildlife World & Madame Tussaud

Her üçü de Darling Harbour’da yanyana bulunuyor. Avustralyanın etkinliklerinin çoğuna gitmek istiyorsanız grup bilet indirimleri yer alıyor. Çocukları olanlar için eğlenceli bir etkinlik.

15) New Town

New Town, şehre çok yakın bir yerleşim. Gece hayatının yaşandığı ve uluslararası mutfakların hepsini bulabileceğiniz bir yer. Bol zamanınız varsa mutlaka uğrayın, şehrin her yerinde bulamayacağınız canlı müziklere gidin.

16) Balmain

Şehrin yeni gelişmeye başlamış yüzü Balmain, yeni restoranları ile dikkat çekiyor.

 

17) North Sydney

 

18) Fort Denison

Ford Denison adasını gezilecek yerler arasına koymadım ama meraklısıysanız burası bir zamanlar belalı mahkumların tutulup, sadece su ve ekmekle beslendiği hapishane. Rehberli turlar eşliğinde de gezebilirsiniz.

Gece Hayatı

Sydney’de özellikle Cuma- Cumartesi günleri gece hayatı yoğun olarak yaşanır. Genel olarak çoğu kişi eğlenmeye Surryhills’de başlar. Sonrasında King Cross tüm gençlerin ve sarhoşların uğrak noktası olur. Nereye giderseniz gidin her otelin barı, terası, her hangi boyuttaki her pub’ın tıka basa olduğunu göreceksiniz. Benim önerim şehir merkezindeki Underground barlara, başka bir örneğini bulamayacağınız için mutlaka gitmeniz. (The berber shop, Baxters Inn..)

Avustralya’nın şarapları da biraları da bol çeşitli. Hatta Avustralyalıların çoğu milyon seçenek arasında hangi birayı içtiklerini hatırlamak için bir uygulama kullanıyor. Şarap için Hunter Valley’e gidecek vaktiniz yoksa, Surryhills’deki The Winery’e gidebilirsiniz.

 jakaranta ağaçları* Kışın Sydney’in her yerini cennete döndüren jakaranda ağacı.

Ne Yenir?

Bana sorarsanız marketlerde satılan kanguru ve timsah etlerini tadabilirsiniz. En taze ürünlerin satıldığı market Coles, herşeyin en ucuzunu bulabileceğiniz market, bizim Bim onların Aldi. Genelde her semtin cumartesi marketleri olur. Onlara gidip ucuz sokak yemeği de yiyebilirsiniz. Avustralya’nın ünlü Vegemite denenmeli, İngiliz crumpets’leri (hazır waffle) yenmeli.

Genel olarak Sydney’de kötü yemek bulmak çok zor. Hatta barların bile özel aşçıları olduğunu sonradan öğrendim. Şimdiye kadar hangi barda yersem yiyim herşey çok lezzetliydi.

Thai severseniz benim favorim Chat Thai, Yunan mutfağı için Zeus, Türk mutfağı için Efendy. Donat için Doughnut Time denenmeli.

donat

Dikkat;

Sydney’de yapılacak herşey için indirimli fiyatları listeleyen siteleri taramanızda yarar var.

https://www.groupon.com.au/

https://www.scoopon.com.au/deals/sydney/sydney/2000

Festivaller ve Sydney’deki tüm etkinlikler için;

https://whatson.cityofsydney.nsw.gov.au

 

Avustralya göç rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir