Bahamalar Rehberi

Bahamalar, tam adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayiplerde yer alan takımada ülkesidir. Başkenti Nassau’dur. 350,000 kişilik nüfus,  Avrupalılar ve köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalılarından oluşur. Nüfusun hemen hemen yarısı kıyılarda yaşar. Bahamlarda nüfusun beşte ikisi 10 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Yönetimi meşruti monarşidir. Devlet başkanı İngiliz Kraliçesidir. Paralarının üzerinde kraliçenin ve diğer yöneticilerin resmi bulunur.

Ülkenin bayrağındaki, mavi okyanusu, sarı güneşi, siyah da gücü simgeliyor.

Bahamalar; palmiyeler, beyaz kumsallar ve turkuaz renkli okyanus ile fotoğraflardan bildiğimiz, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği adadır. Bana sorarsanız, herşey o kadar yapma ki, bu sahtelikten denizin kumun bile tadını çıkaramıyorsunuz. Adalar, çok turistik. Haliyle fiyatlar çok yüksek. Amerikan şivesi ile konuşan yerliler, insanları para olarak gören gözler, şezlonglarla dolmuş beyaz kumsallar ve daha fazlası..

Ne Zaman Gitmeli?

Kalabalık istiyorsanız, Aralık ayı ve Nisan ayı arası gitmelisiniz. Ancak sezon olduğu için fiyatların artacağını göze almalısınız.

Vize

Türkiye vatandaşlarından vize istenmiyor.

Ulaşım

Genelde büyük cruise gemileri ile ulaşım sağlanır. Bunun dışında Miami’den yolcu gemileri ile de ulaşım mümkün. Gidiş dönüş bu gemilerin ücreti 99$.

http://www.bahamashuttleboat.com/

Daha uzun kalmayı planlıyorsanız Everglades Limanından, Freeport’a kadar kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım;

http://www.ferryexpress.com/

Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Miami’den uçakla 250$ civarına uçak bileti bulabilirsiniz.

Freeport’da ya da Nassau’da kalırsanız minibüslerle etrafı gezebilirsiniz. Son minibüs saat 18:00’de. Ücret 1,25 BSD.

Nassua’dan Paradise Adası’na watertaxi’ler 6 BSD’ye servis yapmaktadır. Nassua’dan diğer adalara gitmek isterseniz tek yön yaklaşık 45 BSD’yi gözden çıkarmanız gerekir.

Konaklama

Size önerim mutlaka bir gece de olsa konaklamalı. Ancak maksimum 3,4 gün yeter de artar bile.

Oteller genelde inanılmaz pahalı burada. Ben cruise ile geldiğim için adada konaklamadım ama size önerebileceğim en ucuz hostel, Orchad Garden.

Ya da arkadaşlarımın gittiği ve beğendiği Freeport’daki  Flamingo Bay Hotel’i deneyebilirsiniz.

Görülecek Yerler

Nassua biraz kalabalık. Her yer rengarenk, liman ve sahil civarı çok canlı iken 2 sokak ilerisi tehlikeli olarak adlandırılıyor. Ben yine de çekinmeyip ara sokaklarda yürüyorum. Her yerde olduğu gibi burada da Burger King, Mc Donalds, Subway ve Starbucks bulunuyor.

 1) Nassau

 * Pirates of Nassau

Nassau’nun korsan müzesi. Ben gittiğimde kapalıydı giremedim.

* Fort FinCastle/ Kalesi

Nassau’yu yukarıdan görmek için bu kaleye gelmelisiniz.

 2) Marketler

Cruise’dan iner inmez gümrük binası ve alışveriş merkezi olan Festival Place’i görüyorsunuz. Biraz daha ileride ise daha çok yerellerin yaptıklarını sattığı Straw Market yer alıyor.

3) Atlantis Otel, Paradise Island

Minibüslere binerek gelinebilir. Adanın en ünlü oteli Atlantis Otel, dünya çapında lüksü ile ün yapmış bir otel. Gidip, otelin havuzundan yararlanabilirsiniz ama ücret 150$. Ben, hiç değilse otelin önündeki ihtişamlı havuzlarında fotoğraf çekmek istedim.

http://www.atlantisbahamas.com/

* Bu fotoğraf bana ait değildir.

4) Exuma Cays Land and Sea Park (Kara ve Su Parkı)

 5) Eleuthera Adası

1492’de C. Columbus tarafından keşfedilen adalara, 1648’de İngilizler akın etmiş ve Eleuthera adını verdikleri adaya yerleşmişler.

Nassau’dan çok daha sakin bir ada olan Eleuthera’ya genelde turistler dalış yapmak için tercih ediyor. Bunun için en iyi nokta Current Cut denilen yer.

Yeme- İçme

Genelde İngiliz ya da Amerikan tarzı yemekler bulabilirsiniz. Ana yemek (genelde balık) yanında pirinç ile servis edilir.

Yerli içkiler Kalik ve Sands dışında diğer biralar çok pahalı. (50BSD) Onun yerine rum içerseniz bütçenizi zorlamamış olursunuz.

Arawak Cay, Nassau’da balık restoranlarının olduğu alan. Fish Fry, Nassau’un en ünlü restoranlarından biri.

Conch, kabuklu bir deniz canlısı. Koskocaman bir deniz kabuğu demek daha doğru. İçini yiyip, dışını satıyorlar.

YAP;

  • Yaklaşık 20 BSD’ye bir günlük bisiklet kirala. Özellikle Nassau ve Freeport’ta ulaşım maliyetini kısar.

  • Bahamalara Aralık sonu gelirsen, Junkanoo festivalini kaçırma. Bahamalılar, yeni yılı, rengarenk kıyafetler giyerek ve sokaklarda dans ederek kutluyor.

  • Bahamalarda fazla kalacaksan ve gecelere akmak istiyorsan, taksicilerden bulabileceğin 5 BSD’lik gece kulübü giriş kartını al. Senor Frogs ve Club Waterloo gidebileceğin barlardan.

  • Çok param var dersen, yunuslarla yüzebilir, dalış yapabilirsin.

  • Bahamalar’ı Daha İyi Tanıyabilmek İçin; Into the blue filmini izle.

 

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir