Genel Seyahat Güvenliği

* Pasaportunuzu şehir içinde gezerken yanınıza almayın. Pasaport fotokopisi ihtiyacınız olan yerde işinizi görür.

* Mutlaka her çantanız için kilit kullanın.
guvenlik-1

* Gittiğiniz yer Güney Amerika, Asya’nın belirli kısımları ya da Afrika ise yapmanız gereken aşıları mutlaka öğrenip yaptırın. Bazı hastalıkların ise panzehiri olmadığı için orada bulunduğunuz süre boyunca hap kullanmanız gerekiyor.

* Gittiğiniz yer çok tehlikeli bir yer ise profesyonel dslr fotoğraf makineleri yerine compact, kimseye göstermeden kullanabileceğiniz fotoğraf makinelerini tercih edin.

* Size önerebileceğim en iyi compact kameralar, olympos omd 5-10, sony nex-5r, samsung nx1000 ya da gopro.

* Toplu taşıma araçlarında mutlaka çantanızı önünüze takın. Hatta kendinizi çok güvensiz hissederseniz çantanız önde tüm şehri de gezebilirsiniz.

* Sokak etkinliklerinde, bir şeyler sorarak, ilginizi başka yöne çekerek bir çok hırsızlık yaşanmaktadır. Siz siz olun özellikle konuşmaya çalışan kişiler birden fazla ise özür dileyip uzaklaşın.
(Çin’de turistik sokaklarda fotoğraflarını çekmenizi rica eden insanlar bulunuyor. Kendilerinin de sizin gibi turist olduğunu söyleyip, size seyahatiniz ile ilgili sorular soruyor. Daha sonra çok ünlü bir çay bahçesi(ya da cafe, restoran) öğrendiklerini söyleyip, sizi de davet ediyorlar. Götürdükleri çay bahçesinde hesap o kadar fazla geliyorki, parayı bölüşmüş gibi yapıp sizi kazıklıyorlar. Yani illaha çantanızdan bir şeyler çalmalarına gerek yok.)

* Otel odasında özel eşyalarınızı ortalığa saçmayın. Neyiniz var neyiniz yok, otel görevlilerine göstermeyin.

* Otel/ Hostelde bırakamayacağınız değerli eşyalarınız varsa, boyundan askılı çanta taşıyın. Bunların su geçirmez olanlarını alırsanız, denize girerken de kullanabilirsiniz.

* Bazı ülkelerde otobüsle seyahat ederken büyük çantaları aracın üstüne bağlıyorlar. Siz siz olun çantanızı ya ayaklarınızın ortasına koyun, ya da gözünüzü çantanıza dikin ve hiç uyumayın.

* Çok fazla eşya ile yola çıkarsanız, yolda en çok sevdiğiniz birkaç eşyanıza güle güle diyebilirsiniz. Çok fazla eşyanızın olması, bir şeyiniz çalındığında farketmenizi zorlaştırır.

* Fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı düzenli olarak, taşınabilir hard diskinize kaydedin. Telefon ve bilgisayar çaldırmanın en kötü tarafı anılarınızı da kaybetmeniz.

* Eğer telefonunuzu çaldırırsanız; iphone için; ‘find my iphone’, android çin ‘Android Lost’ uygulamasını indirin.

* Sıradan, ucuz bir seyahat sigortası yapıp geçmeyin. Kayıp, çalıntı, hastaneye gidiş durumlarında gerekenleri önceden bilin. Seyahat ve sağlık sigortanızın yurtdışı numaralarını önceden kaydedip, hemen her konuda danışmaktan çekinmeyin.
(Seyahat sağlık sigortam en iyilerden biri olmasına karşı, elimi kestiğim hastanede sigortayı direk arayamadığım için aileme arattım. Fakat söyledikleri her şeyi yapmama, fatura ve doktor raporu almama rağmen, raporda tek tek hangi işlemler uygulandığı yazmadığı için 1500$’ımı sigortadan geri alamadım!)

* Ailenizi ya da arkadaşlarınızı düzenli aralıklarla haberdar edin. Özellikle ülke değiştirdiğinizde, içinize sinmeyen en ufak bir şeyde, kendinizi güvensiz hissettiğinizde mutlaka birilerini arayıp, durumu paylaşın. Polisi aramaktan çekinmeyin.

* Seyahat ederken ucuz telefon kartları alın. Hem interneti kullanabilirsiniz, hem acil durumda wifi aramak zorunda kalmazsınız.

* İçtiğiniz suyun temiz olup olmamasına, bulunduğunuz yerde sivrisineklerin önemine, zehirli hayvanların sizi sokabileceği ihtimallerine karşı aldığınız önlemlere dikkat edin.

* Sağlıklı şeyler yemeye özen gösterin. Vücudunuzun bağışıklığı düştüğünde en az iki hafta hiçbir şey yapamayacağınızı unutmayın.

* Önceden plan yaparak yola çıktıysanız, seyahat öncesi bütün belgelerinizi, uçak biletlerinizi, otel rezervasyonlarınızın çıktısını yanınıza alın.

* İnternet kafeleri kullanmak zorundaysanız, banka hesabınıza sakın girmeyin. Aynı şifreyi birden fazla yerde kullanıyorsanız, hiç birini kullanmayın.

* Gittiğiniz yer çok da güvenilir bir ülke değilse, konaklama için yeni açılmış, kalabalık olmayan hostel ya da otelleri denemeyin.

* Motorsiklet kullanmak, araç kiralamak hoş olabilir. Ama bazı yerlerde bunu yapmak mantık dışı. Tayland’da her gün 38 kişi motorsiklet kazası yüzünden hayatını kaybediyor. Hala ikna olmadıysanız, bari seyahat sigortanızın motorsiklet kazalarını karşılayıp karşılamadığını öğrenin.

* Bayansanız ve Hindistan, Çin gibi erkek yoğunluğu fazla olan ülkelerde rahatsız olmak istemiyorsanız, evlilik yüzüğü takmak bazen işinize gelebilir.

* Çantanız mutlaka su geçirmez olsun. Yoğun yağmur yağışlarında, tüm elektronik aletlerinizi kaybetmek istemezsiniz.

* Trenle seyahat ederken, özellikle uzun saatler sürecek yolculuklarda, kimsenin olmadığı kompartımanlara oturmayın.

* Amerikan Apple Store’unda olan ve offline da çalışabilen ‘google maps’i indirmeden hiçbir yere gitmeyin. Taksiye bindiğinizde dahi doğru yoldan gidip gitmediğinizi kontrol edin.

* Yanınızda tanıdığınız, güvenebileceğiniz birisi yoksa çok fazla içmeyin.

* Bazen de sadece bırakın gitsin. Kaybedeceğiniz şey sizin için çok önemli bir şey olabilir. Ama önünüzü kesip, bıçak ya da silahla sizi korkutarak soymaya çalıştıklarında ısrarcı olmayın.

 

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir