Harcamalarınızı Nasıl Kısarsınız?

Eğer hayalini kurduğunuz bir şey için para biriktirememekten yakınıyorsanız, bu yazı tam size göre.

1) Harcamalarınızı Yazın

Bir ay boyunca tek tek nerelere harcama yaptığınızı ve hangilerinin gereksiz olduğunu yazın. Mesela dışarda yemek, kahve, sigara, abur cubur gibi gereksiz harcamalarınızı çıkarın ya da azaltın.

Bütçenizde çok küçük bir yer kaplayan kahveyi düşünün. Dışarda kahve içmeye ödeyeceğiniz minimum tutar 10tl. Her gün içiyorsanız bu rakam yılda 3360tl ediyor. Bu da 2-3 ay Asya ya da Orta Amerika gezinize yeter de artar bile.

Dışarda yemek yemek ise bir hayli masraflı. Her seferinde en az 15tl ödemek zorunda kalıyorsunuz. Hergün dışarda yerseniz bu rakam 5000tl, üç günde bir yerseniz 2160tl oluyor.

İçki ve alkol kullanıyorsanız ve para biriktirmek istiyorsanız; en azından dışarda alkol tüketmeyi bırakmak ve sigarayı azaltmak zo-run-da-sı-nız!

Yine benim için çok gereksiz bir harcama olan ve herkesin evinde bulunan bir harcama türü; uydu! Bırakın her kanalı izleyemeyin.

2) Arabanızdan Kurtulun

Yıllık bakım, yıkatma, benzin derken, modeli ne olursa olsun arabanızın kapıda durması bile sizi zarara sokmaya yeter. Otobüslerden hoşlanmıyorsanız, vapur, tren ya da bisikleti deneyebilirsiniz.

3) Arabanızdan Para Kazanın

Türkiyede ve Avrupada yaşıyorsanız Blablacar ve sidecar, Amerika’da yaşıyorsanız lyft sitelerini kullanıp, aracınıza yolcu alarak para kazanabilirsiniz.

https://www.side.cr/delivery/pricing

https://www.blablacar.com.tr/

https://www.uber.com/

4) Evinizden Para Kazanın

Bazı sitelere üye olarak, insanların evinizde konaklamasına izin verip, yüksek paralar kazanabilirsiniz.

https://www.airbnb.com.tr/

http://www.homeaway.com/

http://www.vrbo.com/

https://www.roomorama.com/

http://www.wimdu.com/

Eviniz bahçeli ise bahçenizde insanların kamp yapmasına izin vererek de para kazanbilirsiniz;

http://campinmygarden.com/

5) Ev Arkadaşı Bulun

Yaşınız kaç olursa olsun masrafları paylaşmak her zaman güzeldir. Kimseyi bulamazsanız, ailenizin yanına taşınmayı deneyin.

6) Hattınızın Tarifesini Düşürün

Neredeyse çevremdeki herkesin, sınırsız internetli konuşma paketleri bulunuyor. Peki dışarda internet kullanmak bu kadar gerekli mi?

7) Vadeli Hesap Açın

Birazcık birikmiş paranız varsa (Genelde vadeli hesap açma alt limiti Türkiye’de 1000tl) gidip bir vadeli hesap açın. Vadeli hesap açmadan, birkaç bankadan, faiz teklifi alıp, karşılaştırın. Az da olsa gelen faizle birçok şey yapabilirsiniz.

8) Bankanızı Siz Yönetin

Bankanız, sizden hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı alıyor biliyorum. Eski bir bankacı olarak; bankaların hayır kurumu olmadığını ve bu tutarların, sizlere sunulan hizmetin karşılığı olduğunu savunuyorum. Ama şöyle de bir gerçek var ki, kredi kartınızdan düzenli alışveriş yapıyorsanız, bankada ortalama bir mevduatınız varsa, bankaya başvurduğunuz takdirde,  çekilen tutarların iadesini alabiliyorsunuz. Unutmayın, siz başka bir bankayla çalışmaya başlayabilirsiniz, fakat onların oturmuş müşteriler bulması hiç kolay değil.

9) İkinci El Eşya Alın

İhtiyacınız olan en ufak bir eşya için öncelikle ikinci elleri tarayın. Birinci el eşyaya vereceğiniz paranın en azından yarısını kar etmiş olacaksınız.

10) Eşya Değişimi Yapan Sitelere Üye Olun

Para ödemeden, ihtiyacınız olan her hangi bir eşyayı, ödünç alabilir ve kullandıktan sonra iade edebilirsiniz.

http://esyakutuphanesi.com/

http://alseninolsun.net

http://www.bookserf.com/

http://www.esyapaylas.com/

http://kitapagaci.org/

http://www.verrr.com/

11) Eşyalarınızı Satın

Kullanmadığınız, sevmediğiniz, işinize yaramayan eşyalarınızı internet üzerinden satıp, para kazanın.

http://sahibinden.com

12) Tur Düzenleyin

Türkiye’de tam olarak tutmuş olmasa da bazı internet siteleri aracılığı ile turistlere etrafı gezdirip, para kazanabiliyorsunuz.

https://www.vayable.com/

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir