Parasız Seyahat Etme Rehberi

Yeni mezun, parasız, desteksiz, ya da çalışan ancak birikimsiz olabilirsiniz. Hayalleriniz varsa, paranın gezmek için sadece ufak bir araç olduğunu bilmeniz gerekir.

Bana en çok sorulan sorular arasında seyahatlerimi nasıl finanse ettiğim yer alıyor. Evet şanslı doğanlardanım, ancak bütçem sınırsız değil. Üstüne süper lüks tatil hayranı da değilim.

Sizden farklı olarak seyahat ile ilgili daha çok bilgiye, daha kolay erişebiliyorum. Çevremdeki gezginlerden, gezerken tanıştıklarımdan, yazmak için araştırdıklarımdan öğrendiğim tek şey şu ki, insan isterse imkansız görüneni bile gerçekleştirebiliyor. İmkansızdan bahsederken seyahat etmek sadece küçük bir eylem olarak kalıyor.

Şimdi ucuz hatta bedava seyahat etmek ile ilgili bildiğim herşeyi ayrıntıları ile anlatacağım. Siz de bunun karşılığında bahaneler üretmeyi bırakacaksınız! Tekrar söylüyorum; seyahat etmek için zengin olmanız gerekmiyor. Hatta dünyayı dolaşmak için bile!

1) Biriktirin!

Öğrenci bile olsanız, elinize üç beş kuruş da olsa para geçiyor. Peki bu parayı ne için harcıyorsunuz? Şimdi oturun ve sadece bir ay, elinize geçen parayı nerelere harcadığınızı tek tek yazın. Sonra düşünün, bunlara gerçekten ihtiyacınız var mı? Beşinci tshirte, onuncu pantalona, son model telefona, tüm hafta çalıştığınız parayı bıraktığınız restorana, arabanızın üst modeline?

Üniversitede alınan burslarla interraile giden bir çok insan tanıyorum. Önemli olan tek şey önceliklerinizi belirlemek ve hayal kurmak!

Üzerinde hayalinizin yazdığı büyük bir kavanoz, sizi gaza getirmek için yeterli olacaktır.

Bunun için ‘Harcamalarınızı Nasıl Kısarsınız?’ yazımı da okuyabilirsiniz.

2) Gittiğiniz Yerlerde Çalışın!

Yaptığınız işte seyahat etmek için yeterince para biriktiremiyorsanız, o zaman seyahat ederken çalışmayı deneyin. Barlarda barmen, hostellerde temizlik elemanı, resepsiyon, restoranlarda garson, çiftçi, dalış görevlisi, rehber, cruise çalışanı, yat çalışanı yapabileceğiniz işlerden sadece bir kaçı. Hemen gözünüz korkmasın. Bu işleri yapabilmek için, kalifiye ya da deneyimli olmanız gerekmiyor.

Gitmeden önce gideceğiniz yerdeki hostellerin bir kaçına hostelde çalışmak istediğinize dair eposta atın. Mutlaka ama mutlaka bir tanesi geri dönüş yapacaktır.

Cruise görevlisi;

http://www.allcruisejobs.com/

http://www.jobships.com/

Yat görevlisi;

http://www.superyachtjobs.com/jobseekers.html

Gezerken para kazanabileceğiniz alternatifleri kovalayın! Mesela;

Google Street View için, sırtınızda 18 kiloluk kamera ile dünyada istediğiniz bir ülkenin, karış karış tüm sokaklarını yürüyerek, inanılmaz paralar kazanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi; http://www.google.com/maps/about/partners/streetview/trekker/

30 yaşına ulaşmamışsanız, Avrupa Gönüllü Hizmeti için çalışabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi; http://www.ua.gov.tr/programlar/erasmus-program

Size yurtdışında iş bulabilecek aracı kurumları tarayın;

http://www.ciee.org/

http://www.allianceabroad.com/

http://www.bunac.org/

http://www.europelanguagejobs.com/

http://www.americanjobs.com/

http://www.doleta.gov/

Buarada atlamadan geçmeyeyim, hala öğrenciyseniz çalışabileceğiniz en iyi işlerden birisi, part time uçuş hostesi olmak. Hala okurken, gezebilir, aynı anda çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

3) Yabancı Dil Öğretin

Yabancı diliniz herkes gibi ‘orta’ seviyesinden biraz fazlaysa, tüm kapılar size açılacaktır. Yurt dışında para kazanmanın en kolay yollarından birisi de, sahip olduğunuz yabancı dilleri başkalarına öğretmektir.

4) Gönüllü Olun

Gittiğiniz yerde gönüllü olmak, konaklama ve yeme-içmeyi bedavaya getirirken, diğer taraftan yerel kültürü öğrenmek, başkalarına yardım etmek için de harika bir fırsat sunar.

* World Wide Opportunities on Organic Farms (Organik Tarımda Dünya Çapında Fırsatlar)

http://www.wwoof.net/

http://www.tatuta.org/

15£ karşılığında siteye üye olduktan sonra,  45 ülke 208 tarım arazisinde çalışma imkanı sunan site aracılığı ile  organik tarım gönüllüsü olabilirsiniz. Ücret almasanız da çalıştığınız süre boyunca yeme ve konaklamanız, yardım ettiğiniz aile tarafından karşılanıyor. İşin en güzel tarafı gönüllü olduğunuz işte profesyonel olmanıza gerek yok. İşi gittiğiniz yerde de öğrenebilirsiniz.

* Work Away

Benim de kullandığım bu site aracılığı ile 135 ülkede 1000’den fazla iş alanından birini seçerek, gönüllü olabilirsiniz.  Kişi başı iki yıllık üyelik bedeli 29$, çift olarak üye olmak isterseniz 38$. Başvuru için min yaş 18, max yaş sınırlaması yok.

http://www.workaway.info/

Afrika’da gönüllülük yazım için burayı tıklayabilirsiniz.

* HelpX / Help Exchange

20$ karşılığında iki yıllık üyelik satın alabilirsiniz. Yine dünyanın pek çok ülkesinde çalışıp, seyahatinizin maliyetini azaltabilirsiniz.

https://www.helpx.net/

* Volumeteer

30$ karşılığında iki yıllık üyelik satın alabilirsiniz. 18-35 yaş sınırı bulunmakta. Gönüllü olarak gittiğiniz yer, çalışma karşılığı konaklama ve yemek ihtiyaçlarınızı karşılıyor fakat tüm bu sitelerde olduğu gibi kesinlikle ücret almıyorsunuz.

http://volumeteer.org/

5) Başkasının Evine Göz Kulak Olun

http://www.housecarers.com/

http://www.mindmyhouse.com/

http://www.caretaker.org/

6) Kredi Kartınızın Seyahatinizi Finanse Etmesine İzin Verin

Seyahat kartlarına başvururken, bankalar size genelde tek sefer için bedava mil verirler. Ya da seyahat kartınızla alacağınız her uçak, tren, otobüs biletinde ekstra mil kazanırsınız. Bankanızın kart sözleşmelerini çok iyi okuyun ve anlaşmalı kurumlardan alışveriş yaparak daha çok mil biriktirin. Seyahat şirketleri, uçuş firmalarının mail listelerine kaydolun ve her indirimden haberiniz olsun.

Eski bir bankacı olarak söylüyorum bana inanın, bu kartlar Türkiye’de ilk yıl çok iyi puan getiriyor. Sonraki yıllar başka bir banka kartına transfer olabilir ya da mevcut kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

7) Bedava Konaklayın

Couchsurfing Sistemini duydunuz mu bilmem. Tamamen gönüllü ve çok aktif işleyen seyahat sever bir kuruluş. İnsanlar gittikleri yerlerde, gönüllü olup siteye kaydolmuş insanların koltuklarında bedava uyuyabiliyor.

https://www.couchsurfing.com/

Benzer Siteler;

http://www.servas.org/

http://www.hospitalityclub.org/

http://www.bewelcome.org/main

Uzun yolculuklarda, biletinizi akşam seferlerine almak da bedava konaklama sunar.

Çadırda kalmak, güvenliyse ve çadır açtırılmasına izin verilmemişse sadece uyku tulumunda uyumak da çok ucuz veya bedava konaklamalar arasındadır.

Yeni çıkan bir uygulama ile başkalarının evinin bahçesinde de çadır kurup, güvenlik derdinden kurtulabilirsiniz.

http://campinmygarden.com/

Hiç birini istemezseniz, hostellerde birden fazla kişiyle dorm yatakhanelerinde kalmak da seyahatinizin maliyetini büyük ölçüde düşürür.

http://www.hostelworld.com/

8) Bedava Seyahat Edin

Ülkemizde tavsiye etmesem de (Türkiye’de denemedim, tamamen varsayıyorum.), Avrupa da kesinlikle çok güvenilir olan bedava ulaşım seçeneği var ki, o da otostop! Bunun için bir adet baş parmağı, gitmek istediğiniz yeri yazdığınız bir karton parçası ve biraz cesaret işinizi görecektir.

Otostoptan daha güvenli, toplu taşımadan daha ucuz bir yöntem isterseniz adresiniz araç paylaşım siteleri olmalı.

https://www.blablacar.com.tr/

https://www.side.cr/

https://www.uber.com/

9) Ücretsiz Şehir Turlarına Katılın

Gittiğiniz yerlerde ulaşıma para vermemek ve lokallerle buluşmak için yapmanız gereken bir diğer seçenek, ücretsiz şehir turlarına katılmak. Gönüllü bir lokal kişisi, yürüyerek, size ve diğer zekilere şehrin en önemli yerlerini göstererek hizmet vermektedir. Hostelde kalıyorsanız, ücretsiz yürüyüş turları ile, hostel panolarında mutlaka karşılaşırsınız ancak bir yerlerde bedava konaklıyorsanız aşağıdaki linklere göz gezdirmeniz gerekmektedir.

Avrupa; http://www.neweuropetours.eu/

New York; http://www.bigapplegreeter.org/

Atina; http://www.athensfreewalkingtour.com/

Avustralya; http://www.imfree.com.au/

10) Ücretsiz Müzelere Gidin

Nereye giderseniz gidin, çoğu yerde haftada bir gün halk günü kabul edilir ve o gün müzeler bedavadır. Mutlaka şehir şehir araştırma yapın, seyahat günlerinizi ona göre belirleyin.

Londra gibi şehirler ise turizm açısından o kadar pahalı yerler ki, yetkililerin; ‘bari müzelerden para almayalım da fakirler müze görsün’ dedikleri şehirlerdendir.

Yine başka bir örnek, Paris Louvre Müzesi, öğrenci olup olmadığınıza bakmaksızın 26 yaş altına ücretsiz. Tabi bunu bilmezseniz, kapıdaki görevli asla sen küçüksün geç demez.

11) Kendi Yemeğinizi Pişirin

İster hostelde kalın, ister birinin kanepesinde uyuyun, ister kamp yapın; mutfak veya mutfak gereçlerine çok kolay erişebilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde yemeğinizi kendiniz pişirmeniz, masraflarınızı büyük ölçüde kısacaktır.

12) İndirimli Kart Kullanın

Öğrenciyseniz, seyahat için 1-0 öndesiniz. Seyahate çıkmadan önce mutlaka uluslararası bir öğrenci kartı edinin(isic). Bu kartla Türkiye’de dahi bir çok restoran, hostel, cafe ve pubda da indirim hakkına sahip oluyorsunuz. Öğretmenseniz de bu tarz indirimlerden yararlanabiliyorsunuz.

https://www.isic.org

Şehir içi ulaşım için indirimli kart almak, (Mesela Londra için Oyster Card)

Avrupaya gitmişseniz ve ülke değiştirecekseniz toplu tren kartı almak yani interrail yapmak da masraflarınızı kısacaktır.

http://www.interrail.eu/

13) Turist Kartlarına Göz Atın

Genelde internette çok kolay bulunan ve size bir çok yerde indirim sağlayan turist kartlarına bir göz atın. Yine Londra’dan örnek verecek olursam, London Pass ile bir çok yere çok uygun fiyata gidebilirsiniz.

14) Kampanya Oluşturup, İnsanlardan Yardım İsteyin

Kampanya oluşturup, çevrenizden size ve hayallerinize destek vermelerini isteyebilirsiniz. Vermek, paylaşmak harika bir duygu ve üstelik birinin hayallerine yardım etmek, arayıp da bulunamayacak bir fırsat. Bir havuz oluşturun ve çevrenizdeki insanlardan gözlerinden çıkardıkları, onlar için önemli olmayacak bir tutarı size göndermelerini bekleyin. İnanın 2000 kişinin 1tl göndermesi demek, sizin gidiş dönüş uçak biletiniz ya da gezi bütçenizin bir kısmına inanılmaz bir katkı sağlaması demek. İstemekten çekinmeyin.

https://www.indiegogo.com/

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir