Yurtdışında Parasal Sorunlar

İster kısa ister uzun süreliğine seyahat edin, seyahat sürecinde başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi soyulmak. Peki paramızı nereye koysak, neyi nereye saklasak da soyulmasak (yoğurdu sarımsaklasak da saklasak!) diyorsanız bu yazı tam size göre. Şimdi tek tek seyahat öncesi parasal güvenceniz için yapmanız gerekenler;

1) Gittiğiniz Yeri Araştırın

Evet çoğumuz artık internetten her şeyi araştırıp yollara düşüyoruz. Yeni bir ülkeye ister yalnız ister turla gidin, gittiğiniz yerde ne yesek ne içsek diye araştırmadan önce, toplumsal kuralları araştırmalısınız. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika dışına çıkıyorsanız, o şehrin saat kaçtan sonra ıssızlaşacağını, hangi bölgelerin tehlikeli olacağını öğrenin. Mümkünse yerellerle konuşun, tanışın, daha önce gidenlerin bloglarını araştırın.

2) Nakit Taşımayın

Fazla para taşımak her zaman dolandırılma riskini ve zararı artırır. Yanınıza sadece yol, yemek gibi zaruri ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar nakit alın. Kredi kartı geçen güvenebileceğiniz yerlerde kartınızı kullanın.

Çok fazla nakit taşımanın bir tehlikesi de, cüzdanınızdaki parayı görenler için hedef oluşturmanız. Cüzdanınızın içindeki tomarla parayı gören insan, hırsızlık yapmasa bile, eşeğin aklına karpuz kabuğu getirebilirsiniz.

3) Birden Fazla Kredi Kartı ve Debit Kart Taşıyın

Yurtdışına çıkarken her yerde kullanabileceğiniz seyahat kartlarını tercih edin. Yaptığınız her alışverişte bedava mil biriktirmek de artısı olur.

Kredi kartı olarak mümkünse ikiden fazla kart yanınızda taşımayın. Yanınıza tek kart  almanızın tehlikesi ise, her kartın her yerde geçmemesi. Bazen yurt dışında internetten bile alışveriş yapamadığınız zamanlar oluyor. Çünkü özellikle Asya’nın belli ülkelerinde ve Afrika’da, bankanız güvenliğiniz için para transferine bloke koyuyor.

Kart seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, yanınıza aldığınız kartların logolarının farklı olması. Bir tanesi mastercard ise diğeri mutlaka visa logolu olmalı. Çünkü her atm her logolu kartın para çekimine izin vermiyor.

Eğer güvenli bir ülkeye gittiyseniz, her yerde kredi kartı kullanarak, atm’den para çekerken ödeyeceğiniz komisyondan kurtulabilirsiniz. Eğer hiç nakitiniz yoksa ve para çekmek zorundaysanız, en az komisyon ödeyeceğiniz Türkiye İş Bankası öncelliğiniz olsun. (Ne kadar çekerseniz çekin, 4$ gibi bir komisyonu var.) Genelde her bankada bu komisyonlar üst limite kadar sabit. Bu yüzden benim her zaman yaptığım gibi bankanın günlük çekim limitinin hepsini aynı anda çekip, her seferinde komisyon ödemeyin.

4) Sanal Kredi Kartı Kullanın

Sanal kredi kartı, Türkiye’de bankacı değilseniz, genelde çok da bilinen bir şey değil. Online alışverişlerde, bankanızın internet sitesindeki, internet bankacılığı kullanarak, bankadan size aslında olmayan bir kart üretmenizi istiyorsunuz. Bu kartın limitini de o anda internetten almak istediğiniz eşyanın/hizmetin bedeline yakın bir rakam giriyorsunuz. İsterseniz çok tehlikeli bir siteden alışveriş yapın, kartınızı hiç kimse hackliyemiyor.

5) Alternatif Güvenlik Araçları Kullanın

Yurt dışında internetten alışveriş yaparken, online alişveriş tutarını geçerseniz, bankanın telefonunuza gönderdiği mesajın kodunu girererek bu işleme onay vermeniz gerekiyor. Fakat yurt dışında hattınız çalışmadığı için, (hattınızı yurt dışına açtırırsanız sorun yok.) hiçbir şekilde online bankacılığı kullanamayıp, online alışveriş yapamıyorsunuz.

Bunun için gitmeden bankanızdan şifrematik ya da diğer alternatif güvenlik araçlarını temin edebilirsiniz.

6) Kilitsiz Çıkmayın

Her çantanız için ayrı kilit alın. Kilitsiz hiçbir eşyanızı hiçbir yerde bırakmayın. Özellikle sahilde, tekne turunda, dalışlarda kısacası değerli eşyalarınızı bırakıp uzaklaşacağınız her yerde kilit kullanmak çok işinize yarayacaktır. Hiç değilse gözünüz arkada kalmadan doya doya eğlenebilirsiniz.

7) Exchange Ofislerine Dikkat Edin, Kur Karşılaştırın

Para bozdurmak isterseniz, havaalanlarından uzak durun. Mutlaka şehir merkezinde birkaç döviz bürosunu gezerek fiyat alın.

8) Önlem Alın

Her hangi kayıp ve çalıntı durumlarında, kredi kartlarının güvencesi bulunmakta. Yapılan alışverişin size ait olmadığını söylediğinizde, o alışverişi karşılamak durumundalar. Zararı minumuma indirmek için, banka acil telefon numaralarını önceden öğrenin ve kaydedin.

Otel ya da hostelden çıkarken ya kartlarınızdan bir tanesini ya da bir tutam parayı mutlaka bavulunuza koyup kitleyin. Çalınma ihtimaline karşı riski ikiye bölün.

Atm’lerden para çekerken, çok dikkatli olun. Şifrenizi etrafınızdakilere göstermeyecek şekilde tuşlayın.

Kredi kartlarınızı kullanamama durumlarına karşı cüzdanınızda mutlaka ama mutlaka bozuk 100, 200$ bulundurun. Gece yarısı havaalanına inip, exchange ofis bulamamanız durumlarında bile, Amerikan doları her kapıyı açar.

9) Psikopata Bağlayın

Özellikle gittiğiniz yer 100$ için insan öldürülen bir yer ise mutlaka sahte bir kimlik taşıyıp, içine az bir miktar para bulundurun. Gerçek cüzdanınızı ise çantanızın içindeki gizli fermuarda, tshirtün içine takılan, boyuna asılan cüzdanlarda taşıyın. (Hayal gücünüze sağlık.)

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir