Fas’ı Görmek İçin 10 Nedenim Var!

1) Sahra Çöl Turu Yapmak

Merzouga’da çöl turu yapmak, hayatımda yaşadığım en keyifli deneyimlerden biriydi.  Her ne kadar bir saat deve binişi, belli bir yerden sonra canınızı acıtmaya başlasa da, gün doğumunda ve özellikle gün batımında çölün ortasında olmak, güneşin her açısında kumun renginin değiştiğini görmek herşeye değerdi.

Akşam sadece battaniye ile yıldızların altında uyumak çöl deneyinin bir parçasıydı. Uykudan her uyandığımda, yıldızları görüp yüzümde koca bir gülümseme ile ‘vayyyy’ deyip uyuyakalmak, bu çöl olayına ne kadar bayıldığımı anlatır sanırım. 

2) Deve Eti Yemek

Marakeş ve Fez’de şubeleri olan Cafe Clock’da yediğim deve burgeri, hayatımda yediğim etlerin çoğunu solladı! Etin yağlı olmasını beklerken, sulu ve leziz çıktı. Deve burgerı özellikle Cafe Clock’da yemenizi tavsiye ediyorum çünkü, kafe başlı başına backpackerlar ve genç Faslılar için dizayn edilmiş, güler yüzlü çalışanlardan oluşan, her hafta ücretsiz etkinlikler düzenleyen bir yer.

3) Nane Çayına Boğulmak

Fas’a özel olan ve Faslıların sabah akşam içtiği nane çayını ilk kez içtim ve bayıldım. Kimileri ‘Ay çok şekerliydi, şerbet gibi şeyi içemedim!’ dese de, siz  şekersiz istediğinizi garsona söyleyin yeter.:)

4) Medinalarda Kaybolmak

Medina adı verilen eski şehirler, buram buram kültür kokarken, navigasyonun işlemediği labirent sokaklarda kaybolmak çok eğlenceliydi. Her gün farklı bir sokaktan geçip, farklı yerler keşfettim. Her medinada bulunan çarşılarda(souk) dolaştıp, alışveriş yaptım.

5) Marakeş ve Djemaa El Fna Meydanı

Marakeş, kesinlikle benim  Fas’da en beğendiğim şehir. Pespembe duvarları ile çevrili medinasında kayboldum, Djemaa El Fna meydanında bimbir çeşit insanla boğuştum, satıcılarla gözgöze gelmemeye çalıştım, hareketlilikten başım döndü. Akşam yine aynı meydanda sokak yemeklerini deneyimledim. Sonuç olarak  Marakeş; hayatımda gördüğüm en fotojenik şehirlerden biri ve kesinlikle görülmeli.

6) Mavi şehir; Chefchaouen

Marakeş’in kuzeyinde bulunan Chefchaouen’e, eminim mutlaka bir yerlerde fotoğraflarını görüp aşık olmuşsunuzdur. Duvarları mavinin her tonuyla boyalı olan şehir, Fas’ın yeni keşfedilmeye başlanmış şehri. Burada çektiğiniz her fotoğraf başlı başına bir baş yapıt. Özellikle fotoğrafla ilgileniyorsanız mutlaka ama mutlaka görülmeli.

7) Aït Benhaddou Kasbahı

Aït Benhaddou Kasbahı , Fas’da gördüğüm kasbahların içinde en etkileyici bulduğum yer. UNESCO Dünya Miras Kültür listesinde yer alıyor. Bana sorarsanız bizim Mardin’e çok benziyor. Zamanında  Çağrı, Gladyatör, Mumya dahil binlerce film çekilmiş.

8) Rengarenk Stili ve Mimarisi

Fas’ın neresine giderseniz gidin, eski şehirleri yeni şehirlerden ayıran rengarenk büyük duvarları, lambaları, porselenleri ve harika mimarisi başınızı döndürecek. Gördüğünüz her şeyi eve taşımak isteyeceksiniz.

9) Uzaktaki Eviniz Riadlar

Ortasında bulunan büyük avluları, terasları ile riadlarda konaklamak, kesinlikle çok keyifli. Üstelik her bütçeye göre de konaklama bulmak mümkün. Sabah sunulan leziz mi leziz kahvaltı ise riadların en iyi kısmı.

10) Fas Yemek Kültürü

Fas’da her yerde bulamayacağınız ve tatmanız gereken lezzetler bulunuyor. Bunların başında; deve eti, sümüklü böcek, hurmalar, soslu zeytinler geliyor . Nane çayları inanılmaz leziz.  Yemekleri genel olarak tagine (tajin; toprak kapta yaptıkları baharatlı et ve sebze yemeği), brochette (şiş kebap), meatball with egg (yumurtalı sulu köfte), Fas salatası (domates, soğan, salatalık), couscous (bildiğimiz kuskustan çok daha fazla ince), sebze çorbası, Harira (Baharatlı kuzu eti, soğan, sarımsaklı bir tür çorba), pastilla(Baklava hamurundan yapılan börek).

 

Fas yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Marakeş yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Chefchaouen yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Fes yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Merzouga çöl safarisi yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir