Masai Mara Kabilesi

Masai Mara kabilesi Tanzanya ve Kenya’da yaşayan, bir nevi amişleri anımsatan bir topluluk. Sırf Kenya’da toplam 850,000’e yakın masai kişisi bulunuyor.

Tanzanya’da yaşayanlar gördüğüm kadarıyla daha asimile olmuş. Benim gördüklerim arasında adidas ayakkabı giyen, toplu taşıma kullanan, öğlen yemeği için restorana gidenler bulunuyor.

Okula gidenler 5 dile yakın dil öğreniyor. İngilizce, swahili, masai ana dil olmak üzere, ispanyolca ve çince orta düzeyde konuşabiliyorlar.

masai-mara

Masai Mara kabilesi, vahşi hayvanları normalde avlamıyor ancak sadece hayatlarında bir kez erkekliklerini kanıtlamak için aslan öldürüyorlar(mış). Erkekler beş bayanla evlenebiliyor.

Toprak evlerde kalıyorlar. Dışardan küçücük görülen evlerde üç odaya sahipler. Oda dediysem sadece yatak boyu çıkıntılar. Biri çocuklar, biri ebeveyn, diğeri de misafirler için. Bize de evlerinde kalabileceğimizi söylediler. Pek şirinler:) Masai Kabilesinin dahi yataklarında sineklik bulunuyor. Meğerse Kenya hükümeti bu sineklikleri herkese ücretsiz olarak dağıtıyormuş. Amaç da sıtmayı önlemekmiş.

Kulak deldirmeyi, güzellik için yapıyorlar. Yaptırmak çok uzun sürdüğü için sadece okula gitmeyenler yaptırabiliyor.

Kabileye 1000 kenyan (10$) ödüyoruz. Aslında kabileyi gitmeden 2000 fiyat veriyorlar fakat sonradan bizim sırtçantalı turist olduğumuzu anlayınca fiyatı düşürüyorlar. Bu parayla ne mi yapıyorlar? Kabilenin yaşamını idame ettiriyorlar. Turizm dışında bir de kadınların yapıp sattığı el işleri ile para kazanabiliyorlar. Kabile içinde yaşayan 200 kişi, bir aile. Kazandıkları tüm para kabileye gidiyor.

Erkek egemen bir toplum yapısına sahipler. Bütün işleri Masaili kadınlar yapıyor. (Temizlik, yemek, çocuklara bakım, çobanlık, su ve eşya taşıma) Masaili erkekler ise para işleri ile ilgileniyor.

Bu kabilede kadınlar sünnet oluyor. Ne, neden, nasıl onları sormak istemedim!

Genel olarak çok sıcakkanlı, çok içten insanlar. Giden herkese bu kabileye uğramalarını, evlerini ziyaret etmelerini, danslarını izlemeyi ve ufak da olsa bütçelerine katkıda bulunmalarını öneriyorum.

&

Kenya ayrıntılı yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Kenya maliyeti için buraya tıklayabilirsiniz.

Masai Mara’da Safari yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir