Sahra Çölünde Yıldızlar Altında Uyumak

Sahra Çölü, zamanında orman ve sularla dolu iken, şuan Amerika Birleşik Devletleri veya Çin’in yüzölçümü kadar bir alanı kaplayan, büyülü bir yer. Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Moritanya, Mali, Nijer, Sudan, Tunus, Batı Sahra ve Fas’a komşudur.

Fas’a gitmeden çöl turu yapmak olmaz, Sahra çöl deneyimi yaşamadan Fas’ın bir anlamı kalmaz diye üç günümü çöl turuna ayırdım. Gitmeden önce çok araştırma yaptım ve çoğu Türk gezginin sadece Marakeş, Kasablanka ya da Fez’e gittiği, çöl turu yapmadığını anladım. Size önerim; bir yere gitmeden önce ingilizceniz varsa mutlaka ama mutlaka İngilizce kaynaklardan araştırma yapın. Yoksa gittiğiniz yerlere birçok kez daha gitmek zorunda kalırsınız.

Araştırmalarım sonucunda; 3 günün altında yapılan yolculukların çok alalacele yapıldığı için deneyimden çok ,eziyet olduğunu okudum.  4 günlük turların farkı ise sizi, Sahra Çölünün daha düz ve renksiz tarafına götürmeleri.

Bu turlar Marakeşten; Fez’e 3-5 günlük, Erg Chigaga’ya 3 günlük, Zagora Dunes’e 2 günlük, Merzouga Dunes’e 3 – 4 günlük olarak yapılıyor. Aralarda kasbah denilen köylerde durulup fotoğraflar çekiliyor. Eğer çöl safarisini 2 gün alırsanız bu kasbahlarda sadece 10’ar dakika kalıyormuşsunuz. Ve öyle bloglar okudum ki; kimileri yüzlerce Euro verip turdan hiç bir şey anlamamış ve koşturmaktan çok yorgun düşmüşler.

Marakeş’te bir çok tur ofisine gidip bilgi ve fiyat araştırması yapıyoruz. Bir çoğu dürüst davranıp 3 günlük turların en iyisi olduğunu itiraf ediyor. Daha sonra  4 günlük tur satın alan kişilerle karşılaştığımda bunu doğruluyorum. Sizi bir bütün gün dolandırıyorlar, daha önce götürdüklere yerlere bir daha götürüyorlar.

Nereden Tur Satın Almalıyım?

Dünyanın her yerinde hostellerin sunduğu bir tur, şehir içinde her hangi bir yerden alacağınız turdan çok daha ekonomiktir. Biz her ne kadar Kaktüs Hostel’de kalmasak da, oraya gidip hangi turla anlaşmalı olduklarını öğrendik. İsmi ‘Imagine Le Voyage/ Sahara Expedidition’. Kaktüs Hostele çok yakın, Rue Des Banques sokakta  ofisleri var. Hostelin anlaşmalı olduğu tur şirketi ile anlaşmanın bir diğer yararı; aracı paylaşacağınız kişiler hep gençler.

Kesinlikle ama kesinlikle online tur satın almaya kalkmayın çünkü fiyatlar kişi başı 150 eurodan başlıyor.

Şehir olarak sorarsanız Marakeş dışındaki şehirlerin tur fiyatı için daha avantajlı olduğunu okumama karşılık, dikkat etmeme rağmen ne Fez’de ne Chefchaoun’de ne de Casablanca’da hiçbir tur ofisi ile karşılaşmadım.

 sahra-2

Gelelim fiyatlara. Aslında Marakeş’in tamamındaki turlar tek kişi tarafından yönetiliyor. Yani turunuzu nereden satın alırsanız alın, sabah tur başlangıcında her tur şirketi aynı yerde toplanıp, aynı araçları kullanıyor. Fiyat, pazarlık sonucunda tamamen size kalmış. Ben 3 günlük tura, dönüşte Fez’e süper tur otobüs bileti dahil 850 dirhem(280tl) ücret ödedim. Gitmeden günlük 50$’dan fazla verilmemesi gerektiğini okuyorum. Ben 750 dirhem(225tl, 65euro) ödeyerek bu rakamı biraz daha aşağı çekiyorum. Grupta tanıştığım kişilerle konuşunca ortalama rakamın bu olduğunu, kimsenin benden daha ucuza gitmediğini öğrendim.

Ödediğimiz Paraya Ne Dahil?

Benim ödediğim fiyata, araçlarda ulaşım, bir gece otelde, bir gece çadırda konaklama, bir sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, durulan yerlerde ücretsiz rehber hizmeti. Ben bir de pazarlıkla dönüş otobüs biletimi (tekrar Marakeş’e dönmediğim için) dahil ettim.

Çöl Turuna Çıkarken Eşyalarımızı Nerede Bırakıyoruz?

Bir de gitmeden kafamı karıştıran sorular var. Bizim planımız aynı merkeze bir daha geri dönmemek. Yani Marakeşte başlayıp Fez’de bu turu bitirmek. Ancak çantalarımızın ağırlığı develere zarar verecek mi?

Cevap; Hayır! Sahra Çölünün başlangıcı olan Merzouga’ya gelene kadar araç kullanıyorsunuz. Çöl turuna çıkmadan, bedevilere ait küçük bir eve ulaşılıyor. Çöl turuna çıkmadan ise sizden yanınıza sadece bir gecelik eşyalarınızı almanız isteniyor.  Geri kalan eşyalarınızı o evde bırakıyorsunuz! Dikkat; eğer bıraktığınız çantanızı kitleyemiyorsanız değerli eşyalarınızı ne kadar ağır olurlarsa olsunlar yanınıza almanızı öneriyorum.

Gitmeden Önce Yanımıza Ne Almalı?

Çölde sıcaklık farkı çok olduğu için yanınıza mutlaka ama mutlaka şal ve uzun kollu gece sizi uyurken sıcak tutacak bir kıyafet alın. Hele de benim yaptığım gibi gece çadırın dışında, yıldızların altında kalmak istiyorsanız, kalınkazak üstüne cekete ihtiyacınız olabilir. Yanınıza kışlık kıyafet almadıysanız,  Fas’dan almak zorunda kalırsınız ve verdiğiniz paraya hiç hoşnut kalmayabilirsiniz.

Sahra Çölü Ayrıntılı Tur Programı;

Çölde bir çadırda yıldızların altında uyumak, gün doğumu ile uyanmak, harika kareler çekmek,akşam  çölde yerde yemek yemek, şarkılar söylemek, harika bir deneyimdi. Marakeş’ten ayrıldıktan yaklaşık 10 saat yolculuktan sonra ara ara kasbahlarda duraklayarak çölün başladığı Merzouga’ya ulaştık.

1) Aït Benhaddou

 Fas’da gördüğüm kasbahların içinde en etkileyici bulduğum yer. UNESCO Dünya Miras Kültür listesinde yer alıyor. Bizim Mardin’e çok benziyor. Zamanında  Çağrı, Gladyatör, Mumya dahil binlerce film çekilmiş. Not; öğle yemekleri tur ücretine dahil olmadığı için sizi götürdükleri faiş fiyatlı restoranlarda yemek zorunda değilsiniz. Bizim yaptığımız gibi dışarı çıkıp etrafı kontrol edip, daha ucuzunu bulabilirsiniz.

2) Gorge Dades

Uzun koca bir günlük araba yolculuğundan sonra konaklanan yer. Dades Gorge, en yüksek çöl vadisi diye geçiyor. Tüm turlar aynı otelde kalıyor; Vieux Chateau De Dades. Otel için beklentinizi düşük tutmalısınız. Her ne kadar turu satarken size, klimalı araçlar, konforlu lüks otelde konaklama dedilerse de, bunların hiç birini bulamayacağınızı garanti ederim.

3) Gorge Todra

Ertesi gün öğle yemeği için durulan kasbah. İçinden nehir akan, devasal vadilerin arasına kurulmuş bir yer. Zigzag yolları ile ünlü. Öğle yemeği için tek bir yer var ve çok lezzetli ve ucuz bir restoran.

4) Merzouga

Sahra Çölüne en yakın olan kent. Erg Chebbi ise Merzouga içinde çölün başladığı ana semt.

5) Rissani

 Merzouga’ya en yakın olan diğer büyük yerleşim. Çöl turu bitiminde başka bir şehire gitmek isterseniz, otobüs terminali için buraya gelmek zorundasınız. Eğer aceleniz varsa ve daha kaliteli bir otobüs kullanmak isterseniz Errachidia’da inip, otobüs değiştirmelisiniz.

Grup Turlarının Alternatifi Var Mı?

Çok param var, ya da ben insan sevmem diyorsanız özel tur satın alabilir, ya da kendinize güveniyorsanız araç kiralayabilirsiniz. Buarada not; petrol inanılmaz ucuz.

Çölün Ortasında Ne Yer Ne İçerim?

Tur programına ve ödediğin ücrete dahil olan bir şey var ki o da akşam yemeği ve sabah kahvaltısı. Geneldebüyük bir  tajin ortaya sunuluyor. Herkese yetecek kadar bulunuyor tabiki. Peki bu tajini çölün ortasında mı pişiriyorlar? Hayır! Aslında pişmiş olan yemek, büyük tencerelerde çöle taşınıyor. Nereden mi biliyorum? Çünkü beni taşıyan zavallı deve, aynı zamanda iki koca tencere yemeği de taşıyordu. Yemek kokusunu duyan arkamdaki deve ise sürekli totomu ısırmaya kalkmıştı. 🙂

Nereye İşesem?

Bu en çok sorulan sorular arasında. Cevap; çölün ortasında tuvalet yok. Öylece gidip bir çukurluğa eğiliyorsunuz. Aslında bu da bir deneyim:)

Yap;

* Çöl ortasında çöl turu yaptıran berberilere karşı dikkatli ol. Yanında eşi olan bayanlara bile açıkça asılmaktan çekinmediler. Gruptaki her bayana bir şekilde yakınlık teklif ettiler. Ellerini tutma, gece özel deve turu yapmayı teklif etme, evli olmalarına rağmen kendilerini bekar olarak tanıtma vs..

* Gün doğumunda ya da gün batımında, deve binişlerinde toton çok fazla ağrıyacağı için, deveden inmek istediğini söyle ve yola yürüyerek devam et. İnan bana çektiğin fotoğraflardan sonra bana teşekkür edeceksin.

* Sıcaktan korunmak için başınıza bağlayacak renkli fularların renkli olmasına dikkat edin.

* Kasbahlarda dolaşırken yanınıza gelip para isteyen insanlara yüz çevirme! Unutma senin verdiğin bir liraya bile ihtiyaçları var. Ben fotoğraflarını çekmek istediğimde benden para istediler. Ben de bir taşla iki kuş vurmuş oldum.

&

Fas yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Fas’a gitmek için 10 neden yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Marakeş yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Chefchaouen yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Fes yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

5 Comments

  1. Harika bir yazı olmuş, yazan elinize, gezen ayağınıza sağlık 🙂 Sormak istediğim sahra turunu ayarlarken istediğiniz gün olarak ayarlayabiliyor musunuz yoksa acentanın belirli tarihleri mi oluyor? Veya kişi sayısına göre mi ayarlama yapıyor? 9-10 günlük bir Fas turu planlıyorum, bu çöl turunu neresine koysam diye bilemediğim için sormak istedim.

    • Sezonun yoğunluğuna göre değişiyor aslında tur tarihini ayarlayabilmeniz. Yüksek sezonda, istediğiniz tarihte gidebilirken, düşük sezonda az insanla turu paylaşacağınız için fazla para ödemek, ya da büyük bir grubun tur aldığı günü beklemek zorunda kalabilirsiniz. Sevgiler

  2. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Mart sonunda gidecektik fakat planlar değişti Nisan sonunda gidip 10 gün geçirmeyi düşünüyoruz. Yüksek sezon sayılıyordur umarım 😊 Bir de 2 kız gitmeyi düşünüyoruz, öngörmemiz gereken sıkıntılar var mı sizce?
    Bu arada sizin Fas yazılarınızı okudukça gitme isteğim daha da kabarıyor. Iyi ki yazmışsınız 🌸 Gezen ayağınıza yazan elinize sağlık ❤

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir