Afrika’da Gönüllülük

İlk başta göreceğiniz manzara içinizi acıtabilir. Çünkü hemen hemen tüm çocukların giysileri yırtık. Sonra sonra alışıyorsunuz. Anlıyorsunuz ki, okulun üniforması olmadığı için herkes yıllardır aynı kıyafetleri giyiyor.

Fotokopi lüks! Çocuklar her bilgiyi defterlerine yazmak zorunda kalıyor. Eğitime başlamak bazen saatler alabiliyor.

Ders arasında kiminin yanında yemek olduğu kiminin olmadığı dikkat çekiyor. Herkes herşeyi paylaşıyor.

Derste matematik, ingilizce, bilim, swahili ve din gösteriliyor. Çocuklar inatla din dersi ödevlerini bana göstermeye çalışıyor! İsa, sudan yürümüş yeni öğreniyorum.

munise-nilay-kahyaoglu1

Ben nerede, ne mi yapıyorum? Afrika’da daha önce düşünemeyeceğim kadar güzel bir yerde kimsesiz çocuklara bakıyorum. O iplerin koptuğu nokta neydi hatırlamıyorum! Neydi Afrika’ya taşınmamı sağlayacak şey? İşte yine yaptım.. Tüm hayatım yine bir valizin içinde..

 safisha-africa-2

Hayatında hiç bu kadar kavurucu bir güneş görmedim. Aldığım sıtma ilaçları da derimi hassaslaştırmış olabilir.. En büyük düşmanım daha önce hiç önemsemediğim sinekler oldu. Yüz kişi ile aynı bardağı kullanmak çok olağan artık.. Ya da her sabah yulaf, her öğlen pilav ve her gece makarna yemek de.. Fasülyeye şükreder oldum.. Burada herkes şükrediyor; yemeğe başlamadan, ders bitiminde, uyumadan önce, sahip olunan herşey için..

İnsanların doğayı nasıl çirkinleştirdiğini hemen farkediyorsunuz.. Çöp bidonları yok! Çöpler yerlerde, çok birikirse yakılıyor.. Buraya gelmeden gittiğim seyahat sağlığı doktorunun beni korkutuşunu hatırlıyorum.. Nerede ne şekilde yaşadığımı bilse işini bırakabilir:)

Çocuklara bakmak hiç kolay değil.. Bir o kadar da değişik.. Bir kaçını çantama koyup götüresim var.. Hangi koşullarda hayata bağlı olduklarını öğrenseniz..

Evlilik dışı çocuk çok normal. Ya da 3 ila 5 adet çocuğa sahip olmak.. Mesela evinde kaldığım, okulun sahibi olan süper kadın, Alice; kendi çocukları yanında, evsiz kalmış üç erkek kardeşe de bakıyor.. O kadar büyük bir gülüşü var ki, milyarları var sanırsınız..

 kenya

Evlerin duvarlarında büyük tel çitler var. Mağazaların önünde ve hatta akşam otobüse binerken dedektörle üstünüz aranıyor. Yürürken biri sizi uzun süredir takip ediyor mu kontrol etmek zorundasınız. Güven neydi, güvensiz nasıl yaşanırdı öğreniyorum..

Peki gönüllülük işi nasıl yapılıyor? Benim yaptığım gibi, aracı web sitelerine üye oluyorsunuz. İçlerinden bir fotoğraf, bir hikaye, bir iş sizi yakalıyor. Benim gözlerimin dolmasını sağlayan; kimsesiz, engelli ve sokak çocuklarına bakan bu okul gibi.

İnsanlar, genelde böyle sitelere gittikleri yerde bedavaya konaklamak ve seyahat maliyetlerini kısmak için kayıt oluyor. Eline çivi almamış insanlar okul yapımı inşaatında çalışıyor, aşı yapmamış insanlar hemşirecilik oynuyor, inek sağıyor, oyun öğretiyor, yemek pişiriyor. Fakat bu işte bir gariplik olmalı. Ben, dünyanın bir ucuna, belki de bana en çok ihtiyacı olan yere, sadece yardım etmek için geliyorum. Ne yiyip içtiğim, nerede kaldığım hiç ama hiç önemli değil. Bu duygu bir insanın sahip olabileceği en güzel duygulardan biri olmalı.

Gönüllü olduğum okula aralıklarla dünyanın her köşesinden gençler geliyor.. Eskiden bir şeyler öğretmek için öğretmen, birilerine bakmak için doktor olunması gerektiğine inanırdım.. Şimdi bu işi, gönlü büyük herkesin, birşeyleri paylaşması kadar basit görüyorum.. Sanıyorum ben gönülden gönüllüyüm.. Bugün çocuklara, yarın benim tek bir cümleme ihtiyacı olan diğerlerine..

İşte Afrika’da gönüllülük böyle bir şey! Kimilerine göre delilik, kimi ne göre herkesin yaşamak istediği hayat, kimine göre canını hiçe saymak. Bu deneyimi yaşayan bizlere göre ise; hayatın dönüm noktası. Şimdi sıra sende! Yola çık, gönüllü ol.

Çektiğim video için; buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , .

One Comment

  1. Selam. Bende sizin gibi gonullu olmak ordaki insalara, insanlığa yardım etmek istiyorum. Amma nasıl bilmiyorum. Yardımcı ola bilirmisiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir