Bir Aylık Kenya Maliyeti

Tarihler: 17 ekim- 13 kasım (28 gün)

Harcamalar:

Yeme- İçme: 132$ = 284 tl

Ulaşım: 30$ = 64 tl

Konaklama: 32$ = 69tl

Ekstra Harcamalar: 590$ = 1,268tl (360$ Masai Mara safari, 10$ Masai Mara kabilesi ziyaret, 6$ telefon hattı, 32$ Hells Gate, 10$ zürafa koruma merkezi, 5$ fil koruma merkezi, 12$ bisiklet kiralama, 30 $ gezi)

Toplam: 780$ = 1,685 tl

Kenya Günlük Ortalama: 28$ = 60 tl

Dikkat; Hesaplamalarımda kullandığım Avustralya doları o günkü kuru: 2,15

 

kenya-maliyeti

 

Şimdi gelelim, harcama kalemlerimi tek tek anlatmaya. Kenya’da kaldığım 28 gün boyunca, konaklama masrafımın düşük olmasının nedeni, gönüllülük yaptığım okulun sahibinin evinde ücretsiz kalmam oldu. Okula bağış dışında, Nairobi’de konaklama için hiç bir ücret ödemedim. Nairobi dışına çıktığımda ise genelde her yerde kamp alanları olduğu için çok ucuza kamp yaptım.

Kenya, özellikle başkent Nairobi, alışveriş merkezlerinin olduğu, dolayısıyla aradığım herşeyi bulabildiğim bir yerdi. Her ne kadar iki öğün gönüllülük yaparken ücretsiz verilse de ben çoğu zaman pilav ve fasülye yemekten bıkıp kendi yemeğimi pişirdim. Yeme- içme için sık sık alışveriş yaptım. Kaldığım evde aile bireyleri 5 kişi, 3 kimsesiz çocuk, en az 4-5 tane gönüllü de konaklıyordu. Bu yüzden alışverişe gittiğim zamanlar, onlar için de bir şey almak istiyordum.

Ulaşım olarak yine Kenya’da toplu ulaşım dışında ulaşım kullanmadım. Matatu/ dala dala denen otobüsler çok ucuz olduğu için ulaşım masrafım çok az çıktı.

Kenya’da en fazla kalemi kapsayan, ekstra harcamaların 360$’ı yani o günkü kurla 780tl’si zaten üç günlük safari masrafıydı. 50$’ı Kenya vizesi, 320tl’si bağış, 70tl’si Hells Gate Milli Parkı girişi)

Kenya’da gezilecek hemen hemen her yere gitmeme rağmen, Kenya günlük maliyeti 60tl’ye geldi. Ayrıntılı bilgi için Kenya, Nairobi’den kaçış, Nairobi’de doğa, Masai Mara’da Safari ve Masai Mara Kabilesi yazılarımı okuyabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Tagged , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir