İnanılması Güç; Nairobi’de Doğa

Nairobi, insanları ile tarihi ile olağanüstü bir şehir. Şehir merkezi ve çevresi birbirinden o kadar farklı ki görmeden anlayamazsınız. İstanbul trafiğine şükrettirecek trafiği, sokak ortasındaki satıcıları, yerlerdeki çöpleri, hareketliliği ile sizi bıktıran şehir merkezinden, dışarıya doğru yol aldıkça benzersiz doğası, Avrupalı ve Amerikalıların yaşadığı villaları ile tam bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz.

nairobi kenya

Nairobi’de çok zamanı olmayanlar için birkaç alternatif yazdım. Yazdığım bu yerler birbirine çok yakın olduğu için bir günde yapılabilecek bir tur olarak planlanabilir. Araç tutmaya kalkarsanız tüm gün fiyat 5000-7500 shillings arası değişiyor.

David Sheldrick Elephant & Rhino Orphanage/ Fil ve Rino Yetimhanesi

Burası annelerinin dişleri için avlandığı, yetim fillerin bakıldığı bir merkez. Önce bebek fillerin, daha sonra daha büyüklerin şovunu izleyebileceğiniz, çamura bulanabileceğiniz bir yer. Açılış; 11:00 ve kapanış 12:00 ve giriş ücreti 500 shillings.

www.sheldrickwildlifetrust.org

nairobi-doga-3

Giraffe Centre/ Zürafa Merkezi

Web adresleri: giraffecenter.org/

Burası zürafalara en yakın olabileceğiniz, onlara sarılabileceğiniz ya da çoğu turist gibi alt dudaktan öpebileceğiniz bir yer. Zamanında et ya da derileri için öldürülen ve sayıları 120’ye düşen zürafaların neslini korumak için kurulmuş. Zürafalar hakkında değişik bilgiler de vererek halkı bilinçlendirmek amaçlanmış. Benim en çok ilgimi çekenler arasında, günde sadece yarım saat uyumaları, Afrika’nın çeşitli yerlerinde bulunanların değişik lekelere sahip olması, kalplerinin on bir kilo olması bulunuyor.

Gün içinde o kadar kalabalık oluyor ki, tek başınıza fotoğraf çekilebilmek için uzun bir süre bekleyebilirsiniz. Zürafa merkezine giriş biletinizi göstererek, giriş kapısının tam karşısındaki patika yolunda ücretsiz trekking yapabilirsiniz.

124 ve 125 numaralı otobüslerle şehir merkezinden ulaşabilirsiniz. Hergün sabah 9.00’dan, akşam 17.30’a kadar açık. Giriş 1000 shillings.

nairobi-doga-1

Giraffe Manor Hotel

Eğer zürafalarla yakından ilgiliyseniz ve çok param var derseniz bu otel tam size göre. Bana sorarsanız inanılmaz gereksiz ama harika bir deneyim olacağı kesin. Çünkü bu otelde zürafalarla yemek yiyip, zürafalarla uyuyorsunuz. Fiyat tabiki uçuk, gecelik 1000$.

Karen Blixen House

‘Out Of Africa’nın yazarı olan Karen Blixen’in kitabını yazdığı ve hayatını kaybettiği ev. Şuan müze olarak kullanılıyor ve girişi 1200 shillings. Bu yazar, Nairobi’de geçen bir roman yazarı olmaktan çok öte; veba, sıtma ve savaşlar nedeni ile yıkılan başkent Nairobi’yi tekrar popüler yapan ve hayata döndüren kişi olarak anılıyor.

Fiyatı duyunca evin içine girmedim ama inanın bahçesinde oturmak bile bütün günümü huzura erdirmeye yetti.

http://www.museums.or.ke/

Öğle Yemeği Arası

Park Place Hotel ‘de öğle yemeği yedik. Bomas’a çok yakın ana sokak üzerinde. Havuz başında uygun fiyatlara karın doyurmayı çok özlemişim. Kesinlikle öneriyorum.

Turistlerin gittiği Carnivore ise bir nevi barbekü restoranı.  Langata yolunda bulunuyor. Fiyatlar da tabiki turist fiyatları. Açık büfe 3000 shillingsden başlıyor.

http://www.tamarind.co.ke/carnivore/

Bomas of Kenya

Kenya’nın yerel danslarını görebileceğiniz değişik bir deneyim. Bomas, Langata yolu üzerinde bulunan, bir nevi kültür merkezi. Haftaiçi 14:30, Haftasonu  15:30’da gösteri başlıyor. Sadece bir saat sürüyor. Kültürel müziklerden, hala Kenya’nın yerel kısımlarında kabilelerin dansları gösteriliyor.

Ben, arkadaşlarımla araç tutup gittim ama otobüsle gitmek isterseniz şehir merkezinden 125 ve 126 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti Kenyalılara 100 iken, turistlere 600 shillings. Kamera ile çekim yapmak istiyorsanız ise ekstra ücret ödemek zorundasınız.

Nairobi National Park

Masai Mara’da safari yaptığım için Nairobi’deki milli parka gitmedim. Eğer safari yapmak için vaktiniz yoksa şehir manzarası ile çeşitli hayvanları görebileceğiniz bu park alternatif olabilir.

 * Bu fotoğraf bana ait değildir.

Convention Center

Şehir merkezinde bulunan, Nairobi’yi kuş bakışı görmenizi sağlayan kongre merkezi.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. “…….. satıcıları, yerlerdeki çöpleri, hareketliliği ………..” demişsiniz ya…
    Ben Nairobi’de sokakta çöp göremedim… Bence dünya’nın en temiz şehirlerinden biri, sokakta çöp yok, sigara izmariti yok, atılmış sakız yok…

    • Önder Bey, siz Nairobi merkezi olan 100 metrekare yerden dışarı çıkmadınız sanırım. Sizin için her iki yazıya da kendi çektiğim ve facebook/farawayfromthehome’da yayınladığım fotoğraflardan ekledim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir