Nairobi’den Kaçış

Kenya’nın başkenti Nairobi, size huzur vermeyecek bir pislik ve tehlike arz ediyor. Nairobide kalacağınız günlerinizde nefes almak istiyorsanız, çevre yerleşimlere kaçmak zorundasınız. Kenya’da kaldığım bir ay boyunca hemen hemen her haftasonu kaçamak yapıp bir yerlere gittim. Bu yerler arasında Masai Mara, Naivasha Gölü, Nanyuki, Naru Moru bulunuyor.

nairobi kenya

Nairobi içinde çok uzaklaşmadan doğa ile buluşmak isterseniz ise ‘Nairobi’de Doğa’ yazımı okumalısınız.

Naivasha Gölü, Naivasha

Lake Naivasha, yani Naivasha Gölü, Kenya’da gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burayı o kadar beğendim ki, Kenya’da aklımda kalan tek yer diyebilirim. (+Masai Mara tabiki) Haftasonumu geçirdiğim bu alanda, öncelikle Nairobi merkez River Road ve Price Road kesişiminden, Naivasha dolmuşlarına bindim. (Giderken 300, dönerken 400sh ödedim.) Yol yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

nairobi-4

Naivasha merkezde ‘Mother’s Kitchen’ adlı restoranda yemek yedikten sonra, kamp alanlarına giden dolmuşlara bindim. (60 sh) Kaldığım kamp alanı, önceden giden arkadaşlarımın önerdiği Fisherman’s Campıydı. Haftaiçi fiyatlar uygun olmasına rağmen, haftasonu çok pahalıydı. Mecburen gölden karşı yolda ve biraz tepede kurulmuş ikinci kamp alanında kalmak zorunda kaldım. 1000sh ödediğim bungolowun pencerelerinde tel olmadığı için gece boyunca içeride boy boy örümcek görüp, fenalık geçirdim.

nairobi-1

İkinci gün, Fish Eagle Inn Camp’ın göl kenarındaki çadırlarına terfi ettim. 1200sh olan çadırda konaklama fiyatı, Fisherman’de 6000 sh idi. Yemek olarak, Fisherman’s Camp’ın içinde bulunan harika restoranında yedim. Naivasha merkezdeki alışveriş merkezi Narvas’dan da kahvaltılık almıştım. (Bütçeye katkı!)

nairobi-2

Haftasonu boyunca Hell’s Gate National Park ve küçük göle bisiklet sürdüm. Maalesef Kenya’da milli parklara giriş ücreti, ülkeye giriş ücreti ile hemen hemen aynı fiyat. Kişi başı 30$, bisiklet için ise 250 sh ödedikten sonra, içeriye girdim. Bir milli parkın içinde, yanınızdan zebralar geçerken bisiklete binmek harika bir deneyimdi. Hatta arkadaşlarım yolda zürafalarla karşılaşıp, diplerinde fotoğraf çektirdi. Maalesef ben hiç birini göremedim.

 nairobi-3

Gorge denilen kanyon kısma gitmek isterseniz ise, rehber tutmak zorundasınız. Ben gidiş geliş iki saat süren kanyon turu yaptım. Kanyon o kadar karışık ve tehlikeliydi ki rehbersiz dolaşmanın neden yasak olduğunu anladım. (Buarada rehbere 350 sh verdim.)

Bisikleti, kaldığınız yerden temin edemezseniz, milli parkın dışından da kiralayabilirsiniz. Ama dikkat; yol yapılı olmadığı için, iki gün taşlı yolda bisiklete binmek canımı yakmadı değil.

Diğer gün ise Lake Naivasha’nın yanındaki küçük göle bisikletle gittim. Yaklaşık 5 km ilerideki Ranch House’da bir şeyler içtim. Aslında başka seçeneğim de yoktu. Kafe o kadar lükstü ki, yanımda oturan İngilizler, Kenya’nın borsasından alınabilecek hisse senetlerinden bahsediyorlardı. .

Nanyuki

Nanyuki, Mt. Kenya’ya tırmanmak istiyorsanız geleceğiniz yerleşim. Her bütçeye göre konaklama bulmak mümkün. Riverside Camel Camp’da kalmayı planlarken, gece geç saate kaldığım için merkezde, Equator Chalet otelde kalmak zorunda kaldım. Oda başı 2000sh ödedim. Burası kesinlikle Nanyuki merkezde kalınabilecek en adam akıllı yer. Merkezde birçok bar, kafe ve alışveriş alternatifi bulunuyor. Hatta alışveriş merkezleri bile var.

Naru Moru

Nanyukiden dolmuşa sh 80 verdim. Youth hostel’de kamp yaptım. Hostelin sahibi bizi Naru Moru merkezden ücretsiz aldı. Hostelin sahibi dünyanın en iyi insanlarından biri olabilir ama bu hostelde kalmanızı kesinlikle önermiyorum. Hostel ormanlık alanın hemen yanında olduğu için haftasonu için yapabildiğim tek aktivite ormanlık alanda piknik yapmak oldu.

Nairobi’den temelli kaçarken, planınız benim yaptığım gibi Tanzanyaya geçmek ise, en ucuz yol, kara yolu ile Namanga sınır kapısına gitmek olmalı. Namanga sınır kapısı, Nairobi’den 180km iken, sınırı geçtikten sonra Arusha’ya 120km sonra ulaşıyorsunuz. Nairobi’den bindiğim matatuya 500sh (200sh çanta için) verdim, yani yaklaşık 3,5$. Namanga sınır kapısından sonra ise dala dalaya (Tanzanyada matatuya dala dala deniyor!) 7000 tanzanian sh. Toplam olarak 10$’a sınırı geçmiş ve çok da yorulmamış oldum. Kullandığım bu minibuslar (mamatu) yerel halkın tercih ettiği bir ulaşım çünkü diğer turist otobüslerinden çok daha hızlı. Bu sınır kapısının en yoğun saatleri, 9:30-11:00, 15:30-16:30 arası. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kendini görevli gibi göstermeye çalışıp sizden para istemeye kalkacak kişiler olmalı. Üniforması ya da görevli kartı olmayan kimseye ne pasaportunuzu gösterin ne de para isteklerine karşılık verin.

Nakuru Milli Parkı

Nakuru Milli Parkı, Kenya’nın flamingolarla ünlü parkı. Fakat Nakuru Gölü’nün mevsimsel yükseliş ve azalışı flamingoları da etkiliyor. Yine Ekim- Kasım aylarında flamingoların çoğu göçmüş oluyor. 2016 yılı itibari ile giriş ücreti 60$. Yani gitmeden önce blogları okuyup, flamingoların orda olup olmadığını araştırmakta yarar var.

http://www.kws.go.ke/lake-nakuru-national-park

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , .

2 Comments

  1. ” Kenya’nın başkenti Nairobi, size huzur vermeyecek bir pislik ve tehlike arz ediyor. …. ”
    Böyle bir durum yok, her büyük şehir gibi kalabalık…

    • Önder Bey, siz Nairobi merkezi olan 100 metrekare yerden dışarı çıkmadınız sanırım. Sizin için her iki yazıya da kendi çektiğim ve facebook/farawayfromthehome’da yayınladığım fotoğraflardan ekledim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir