Couchsurfing Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

‘Hiç tanımadığınız birinin evinde konaklamak mı? Tam bir delilik!’ diyorsanız bu yazıyı okumanızın zamanı gelmiş demektir.  Bu site, benim için seyahat ile ilgili bulunmuş dahice sitelerden sadece biri.  Bu sistemi, Afrika’da bile defalarca kullandım ve sonunda tavsiye etme zamanım geldi.

 couchsurf-1

Couchsurfing Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu sistem, üye olup, kalmak istediğiniz yerdeki kişilere istek göndererek, başkalarının kanepesinde uyuyabildiğiniz ve dolayısıyla seyahat ederken konaklamanızı ücretsiz hale getirebildiğiniz bir sistem. Tabii bu hizmeti sadece bedava konaklama olarak görmek büyük bir yanılgı olur.

Bu sistemi kullanmadan,  evraklarınızı kaydetmeniz ve doğrulamanız gerekiyor. Profilinizi ne kadar doldursanız, hostların güveninini o kadar kazanırsınız.

Ayrıca bu sistem ile, rehberlik isteyebilir ya da sizin şehrinize gelen kişilere rehberlik hizmeti verebilirsiniz.

Gruplara dahil olabilir, gittiğiniz ya da konakladığınız yer hakkında açılmış forumlarda aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sık sık düzenlenen buluşmalara katılabilir, yine yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Couchsurfing Sisteminin Yararı Nedir?

Evlerinde kalacağınız insanlara güvenebilirseniz bu sistem  ile  seyahatinizi çok düşük bir bütçeyle tamamlarken, kaldığınız ülkenin kültürünü bizzat evlerinin içine girerek yaşamış, yeni insanlar tanımış olursunuz. İnsanlar genelde bunu, gezginlere yardım etmek ve yeni insanlarla tanışmak için yapıyor. Şanslıysanız kanepesini kullandığınız kişi size yemek verip, şehri de gezdirebiliyor.

Neden Bu Sistemi Deneyimlemeliyim?

* Hayatta hiçbir ortak noktanız olmayan (seyahat sevgisi dışında tabi) insanlarla hayatınızın kesişmesi için!

* Başkasının evi en mahrem yeri olduğu için ve kültür farkını dibine kadar deneyimlemek için!

* Dünyadaki tüm insanların misafirperverlik yarışını izlemek için!

* Başka yemekler tatmak, makarnayı bile farklı pişirmeyi öğrenmek için!

* İnsanlara güven duymayı öğrenebilmek için!

* Yeni hikayeler dinlemek, mucizelere tanık olmak için! (Emin olun herkes kendi hayatının kahramanı!)

* Ee bedava konaklama!

Couchsurfing Sistemi Güvenilir Mi?

Her kalış sonrası, evinde konakladığınız kişiler, diğer evini kullandırmak isteyenler için sizin hakkınızda referans bırakıyor. (Hiç referansı olmayan insanlara da kucak açan, iyi niyetli insanlar bulmak da mümkün.)

Sonuçta evinde konaklayacağınız hostu siz seçiyorsunuz. Bana sorarsanız evinde konaklamayı düşündüğünüz kişinin profilini google amcadan iyice araştırın, kendi kendinizin dedektifi olun.

Bu sistemin güvenilirliği konusunda hala mı tereddütlüsünüz? O zaman bu sistemi kullanmak için en tehlikeli bulduğunuz yeri düşünün. Afrika mı? Ben Afrika kıtasında bu sistemi düzenli olarak kullandım ve inanın çok ama çok eğlendim.

Yap;

* Gideceğin yer için birden fazla hosta mesaj gönderip, konaklamayı garantiye al. Gönderdiğin mesajlar açık ve kişisel olsun. Konaklamak istediğin tarihi, gün sayısını, isteklerini, evin nerede olduğunu detaylıca yazıp öğren. Birden fazla olumlu cevap gelince, hostunu seçip, diğerlerine olumsuz yanıt gönder. Eğer bir türlü host bulamıyorsan, ‘public note’ denilen kamuya açık not bırakıp, birinin sana mesaj yollamasını bekle. Mesaj yollarken, yollağın hostun aktif kullanıcı olmasına ve ‘Misafir kabul ediyor’ diye belirtmesine dikkat et.

* Çok düşük bir ihtimal olsa da, hostunun son anda vazgeçmesi durumuna karşı, mutlaka bir b planı yap. Hostunla buluşmadan önce mutlaka arayıp, buluşmayı kişiselleştir.

* Konakladığın evlerde misafir olduğunu unutma! Mümkünse gittiğin eve hediye götür, Türk yemekleri pişir, alışverişe katkıda bulun, ev kurallarına uy!

* Bu sistem tabiki güvenilir ama Afrika gibi paranın değerli olduğu yerlerde bu sistem bile para kazanmak için kullanılıyor. Host gibi görünen tur sahiplerine, rehberlerine karşı uyanık ol. Bedava konaklayacaksın diye, her gün tur muhabbeti dinlemeye değmez.

* Bu sistemi kullanmak için illaha seyahat etmek gerekmiyor. Binlerce turist veya gezgin, gelmez dediğin senin şehrine geliyor ve ücretsiz konaklayabileceği ve Türk kültürünü yakından tanıyabileceği birilerini arıyor. Neden bir Amerikalıyla rakı tokuşturup, İtalyanın makarnasını yemeyelim? (‘Ama benim ingilizcem çok akıcı değil kiiiiii!’ mi dedin? Kimse senin ingilizcen için bu fırsatı kaçırmaz. Hem pratik, öğrenmenin temelidir. )

Yapma;

* Profiline asla yalan yanlış bilgilerle doldurma!

* Üç günden fazla konaklamak pek de hoş karşılanmıyor. Misafirliğini bıkkınlığa çevirme. (İnsanları couchsurfing’den soğutma!)

* Yazıştığın hostu, son anda değişen planlardan haberdar et. Birine konaklamak için yazıp son anda gelemiyorum diye mesaj göndermek kabalıktan çok insanların zamanını çalmak demek. İnsanların sen geliyorsun diye yaptığı temizliği, yemeği ve emeği harcama!

http://www.couchsurfing.org

http://www.hospitalityclub.org/

http://www.globalfreeloaders

Benim Bazı Couchsurfing Deneyimlerim;

Tagged , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir