Red Monkey Lodge, Zanzibar

Okyanus kenarında bembeyaz bir otel düşünün. Kapısı, kilidi ya da önünde bekleyen güvenlik olmayan, tamamen lokallerle bir arada olmayı tercih eden bir yer. Bir kaç adımda kendinizi turkuaz sulara atabilirsiniz. Sahil, koşturan çocuklar, kitesurfing yapanlar, ya da futbol oynayan gençlerle dolu. Devamlı bir hareket söz konusu.

Otelin içi sahil kumlarıyla dolu. Yani terasta içkinizi yudumlarken, ayaklarınızı kumlara gömebiliyorsunuz. Zaten buranın gurur duyduğu felsefesi; yalın ayak tatil anlayışı.

Odanızın kapısının önünde ayaklarınızı yıkayabileceğimiz küçük bir havuz bulunuyor. (Yalın ayak heryeri gezdin anladık, bari odaya kum bulaştırma demek istiyorlar.)

Servis muhteşem. Sabah sizden hemen sonra odanız pırıl pırıl yapılıyor, çiçeklerle süsleniyor, akşam uyku öncesi sinek ilacı sıkılıyor. Red monkey, misafirlerine tamamen bir anne sevgisi gibi  özenle davranıyor.

Burada ayılmak için kahveye ihtiyacınız yok. Masmavi huzurlu suları ve kahvaltıyı görünce direk ayılıyorsunuz. İddia ediyorum bu Tanzanya’nın en iyi kahvaltısı.

Burası tam bana göre. Ne televizyon ne de sizi rahatsız edebilecek eğlence programları var. Tüm gün kendinizle başbaşasınız!

Günün farklı saatlerinde kırmızı maymunlar oteli ziyaret ediyor. O kadar uysallar ki, onlara dokunabilir, kameranızı burunlarına kadar sokarak fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Otelde akşam yemeği için hergün ayrı menü çıkıyor. Fiyat yaklaşık 17$. Herşey günlük ve taze. Sabah saatlerinde okyanustan ne gelirse o pişiyor ve sunuluyor.

Haftanın bir günü mutlaka bir etkinlik oluyor. Neredeyse herkes bu eğlenceli pazartesiyi biliyor. (Crazy Monday!). Benim konakladığım hafta dünyaca ünlü Moussa Diallo çalıyordu, bayıldım.

Yine bisiklet sevdalıysanız, Red Monkey Lodge’un işletmecisi olan Mark’ın kurucusu olduğu sitelerden birisi olan ‘bike zanzibar’ ile Zanzibar’ı bisikletle keşfedebilirsiniz.

Nasıl Ulaşabiliriz?

Red Monkey Lodge, Zanzibar’ın güney doğusunda olan Jambiani sahilinde bulunuyor. Stone Town’dan dala dala ile bir saat, taksi ile yaklaşık yarım saat sürüyor.

Yunus turuna katılmak isteyenler için, Jambiani sahili, yunus turlarının yapıldığı Kizimkazi’ya çok yakın. Aynı zamanda bu turları en ucuz bulabileceğiniz yer; yine Jambiani.

Neden Red Monkey?

  • Sakin bir tatil! (Jambiani Beach’de olması nedeni ile diğer sahillerden daha elit ve boş bir sahile sahip. Bana sorarsanız balayı için en iyi adres. Neredeyse sadece size ait olan koca bir sahilden bahsediyorum!

  • İyi hizmet! (Daha önce de bahsettiğim gibi bu otelin en iyi özelliği verdiği eksiksiz hizmeti.)

  • Wifi (Afrika’da düzenli çeken internet bulmak neredeyse imkansız. Zanzibarda da durum pek farklı sayılmaz. Okyanus kıyısı bazı kafelerde internet olsa da ya çok zayıf bağlantıları var ya da bilgisayarınızı şarj edeceğiniz pirizleri yok. Red Monkey Lodge’da internetin tadını çıkarabilir, tatilde de çalışanlardansanız işlerinizi aksatmazsınız.)

  • Harika kahvaltısı (Biz Türk milleti olarak kahvaltıya takıntılıyız mağlum. Hamur işleri, meyveler, yumurtalar, meyve suları, çaylar, kahveler ile sizi tıka basa dolduracak kahvaltıları var. İddia ediyorum Tanzanya’nın en iyilerinden!)

  • Kırmızı maymunları (Sizi Jozani Forest turuna gitmekten kurtaracak bir otel. Çünkü günün her saati masanıza misafir olacak kırmızı maymunlar, size harika vakit geçirtecek. (Bu maymunlar kesinlikle Asya’dakiler gibi saldırgan değil!)

  • Organize ettikleri turlar.

Bu turlar içinde en beğendiğim tur; ‘Jambiani Eko Tur- Yerel Kültür Turu’ydu. Normalde tur insanı olmamama rağmen, yerel halka bu kadar yakın olabileceğim başka bir ihtimal olamazdı. Yaklaşık iki saat süren bu tur sayesinde, coconut hakkında herşeyi, yerel halkın ilaç niyetine kullandığı bitkileri, yetiştirdikleri ağaçları öğrenmiş oldum. Yerel halkı, evlerinin içine girerek ziyaret etmek muhteşem bir deneyimdi. Bu tur ücretinin %100’ünün yerel halka gittiğini bilmek de mutluluk vericiydi.

  • Kite surfing yapabileceğiniz en iyi yer, Red Monkey Lodge’ın kapı komşusu. Kite Worldwide, her düzeye ders verebilen, deneyimli kite surfer öğretmenlerinin kurduğu bir merkez.

Not: Red Monkey Lodge’da bir hafta ücretsiz konakladım. Tüm yorumlar ve fotoğraflar bana aittir.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir