Tropikal Cennet; Zanzibar

Kitaplarda yazan, yaşam biçimimizin büyük ödülü neydi? Çocukluğumuzdan beri bahsedilen cennet böyle bir yer olmalı. Zanzibar, turkuaz suları, bembeyaz kumsalları, sakin ve huzurlu yapısıyla şimdiye kadar gördüğüm en güzel yer! Ciddi ciddi taşınmayı düşünüyorum. Adayı her terkediş planları ertesi haftaya erteleniyor, ayaklarım geri geri gidiyor.

mnk14

Zanzibar, Tanzanya’nın en çok turist çeken yerlerinden birisi. Hatta çoğu turist Tanzanya’nın ana karasına uğramadan Zanzibar’a uçuyor. Dolayısıyla fiyatlar Afrika’nın geri kalan yerlerinden çok daha pahalı. Tabi ödediğiniz paranın karşılığını çoğu zaman alıyorsunuz. Afrika’da patates kızartması, tavuk, kuru fasulye, pilav ve birkaç klasik Afrika yemeği yemekten bıkan ben Zanzibar’daki yemekleri görünce zevkten dört köşe oluyorum. Buraya yerleşen ve yerel halka turizmi öğreten bir çok yabancı bulunuyor.

Zanzibar’ın en güzel yanlarından bir tanesi her otelde birkaç bir şey yiyip içtikten sonra o otelin imkanlarından faydalanıyor olmanız. Yani en ucuz yerde de konaklasanız lüks bir tatil yapabiliyorsunuz.

Adanın doğu kısmı sakin ve harika sahillere sahip. Fakat burası gelgitin en çok yaşandığı yer. Sular her gün günde iki kere yüzlerce metre çekiliyor. Bu çekilme gündüz vakitlerine denk geldiğinde bir çok kişi resiflere kadar yürüyüp snorkelle dalış yapıyor. Yürüyüş sırasında da şanslıysanız minik su birikintilerinde bir çok deniz yıldızı ve balık görüyorsunuz. Adanın kuzey kısmı daha çok gelişmiş, en çok bar ve restoranın bulunduğu kısım. Ama maalesef okyanus, doğu kısım kadar güzel değil.

Zanzibar sahilleri boylu boyunca ineklerle ve çakma Masai Maralarla dolu. Hepsinin ayna camlı parlak raybanleri var ve nereden geldiklerini bile söyleyemeyecek kadar çakmalar.

Zanzibar kite surfing, tüple dalış, snorkel için harika bir yer. Kitesurfing dersini 30-50$’a alabilirken, bir yıldan kısa sürede dalış yapmadıysanız, refreshment dahil dalış ücreti 130$ civarı. Bunlar dışında civar adalara günlük turlar düzenlenebilir.

zanzibar-haritasi-nilay-kahyaoglu

Vize

Zanzibar her ne kadar iç işlerinde bağımsız olsa da dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı. Yani giriş için Tanzanya vizesi almanız gerekiyor. (Bir sonraki seçimlerde Tanzanya’dan ayrılma söz konusu olabilir. Elektriği bile Tanzanyadan alırken, tekrar bağımsız olmaya karar verirlerse turizmin halini düşünemiyorum bile.) Zanzibar’a girişte pasaportunuza tekrar damga yapıştırılıyor ve aşı kartınız soruluyor.

Ulaşım

Darüsselam’dan Zanzibar’a yavaş feribotlar (azize); 20$, Azam Marinadaki Kilimanjaro hızlı tekneler ise, 35-40$ arası. (Ekonomi ve Business 35, first class 40$) Feribotların önü onlarca tur komisyoncusu ile dolu. Azam’ın önünde bekleyip, turistleri ucuz tekneye yönlendirmeye çalışıyorlar. Üstelik ‘bu kapı kapalı’, ‘giriş öbür taraftan’ gibi yalanlarla. Siz onlara kanmayın, tekne yolculuğundan en az 3,4 saat önce Azam’a gidip business class biletinizi alıp, güvenli ve konforlu yolculuğunuzu yapın. Bu feribot yolculuğunu yapmadan önce, bloglarda Tanzanyalı ve yabancı bilet farklarının uçurum olduğunu okumuştum ama doğru çıkmadı. Üstelik turistleri, Tanzanyalılardan ayırmak ve güvenliklerini sağlamak için ise ekonomik ve business class biletlerini aynı fiyata çekmişler.

Her ne kadar feribot konforlu olsa da, bana sorarsanız Dar Es Salaam’a uçup, havaalanından taksi ile feribota geçip bir de en az 35$ ödemektense, Zanzibara aktarmalı uçmak çok daha ucuza geliyor.

Ada içinde heryere taksi veya dala dala denilen halk otobüsleri ile gitmek mümkün. Mzungu (beyaz turist, söğüşlenecek adam) olduğunuz için, fiyatlar heryerde herkes için değişiyor. Pazarlık yapmak asli göreviniz olmaya devam ediyor!

munisenilaykahyapoglu_ulasim

Zanzibar’dan dönüşte Pangani’ye geçecekseniz balıkçı tekneleri sizi 5$’a götürmeyi teklif ediyor. Yolculuk öğleden sonra 14:00’de başlıyor ve 5-6 saat sürüyor. Bu balıkçı tekneleri yerellerin kullandığı ve tıklım tıklım insanla dolu olan tekneler. Biz Pangani’ye geçseydik macera olsun diye bu tekneleri kullanacaktık ama vize almak için Dar Es Salaam’a geri dönmek zorunda kaldık.

Yeme İçme

Zanzibar’da yemenizi en çok önerdiğim şey deniz ürünleri. Zaten istemeseniz bile her gün her yerde karşılaşıcaksınız. King fish, jack fish, sarımsaklı tuna, karides, istakoz, ahtapot ve daha nicesi bol bol yiyin. Bana sorarsanız mutlaka balıkçıların sahibi olduğu küçük restoranların organize ettiği ‘beach bbq’ yani sahilde yapılan barbekülere katılın. Bu barbeküler, ne yersen ye sabit fiyat olup, 25000-40000sh yani 12$-20$ arası değişiyor.

mnk13

Fiyatlar faiş olsa da, uluslararası dünya mutfağından istediğinizi burada bulabiliyorsunuz. Japonundan, İtalyanına kadar bir çok yerleşik yabancı bulunuyor.

Benim gibi sırtçantalı gezginseniz ve Zanzibar’ın yüksek fiyatlarına alternatif arıyorsanız, her kasabada bulunan lokal restoranlarda yemelisiniz. Her kasabada her sabah hamur işleri (tanesi 100-500sh), öğlen pilav ve et(1500-2000sh), akşamları da barbekü ya da patates kızartması(2000sh) yapılıyor. Bunun dışında Afrika’da Mama ile başlayan her yer, 2000-3000sh’e yemek yiyebileceğiniz lokal restoranları temsil ediyor.

zanz

Nereye Gitmeli?

1) Stone Town

Zanzibar’ın kalbi olan Stone Town, ada hayatından farklı, daha çok sahillere giden minibüslerin birleşme noktası, atm ve market kaynağı olarak kullanılıyor. (İnanılır gibi değil! Koca adadaki tek atm Stone Town’da olduğu için her 3-4 günde bir mutlaka Stone Town’a gelmek zorunda kalıyorsunuz.) Fas’taki gibi eski şehir, labirent sokaklardan oluşuyor. (Tabi Fas’ın güzelliği ile kıyaslanmayacak şekilde.) Çok ilginç bir şekilde adadaki  tek bir trafik lambası burada bulunuyor.

Mutlaka bir ya da iki gün konaklanılmalı. Stone Town’da konaklama için en ucuz adreslerden biri Annex2. Oda başı günlük…. Ben memnun kaldım. Siz de benim gibi en az 6 ay sürecek uzun bir Afrika turundaysanız, bu otel standartları yeterli olacaktır.

Stone Town’da gitmeniz gereken ilk yer, dala dala duraklarının karşısında bulunan balık pazarı. Yine bu balık pazarının çevresinde kurulu yiyecek pazarı görülmeli. (Hurmalar inanılmaz ucuz.)

2

Fas’a gitmediyseniz ya da Türkiye’nin baharatları size yeterli gelmediyse Stone Town’daki baharat pazarı görülmeli. Eğer çok zamanım var, sıkıntıdan patladım derseniz, baharat turuna çıkılabilir!

Şuan neredeyse otopark olarak kullanılan ve girişine 5$ alınan eski köle pazarı ziyaret edilebilir.

Freddy Mercury hayranıysanız, Allahın unuttuğu yerde bulunan eski evi ziyaret edilebilir. (En azından ücretsiz.)

Stone Town’dan mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında Prison Adası bulunuyor. Prison adası (Changuu Adası), 1893’te Zanzibar’ın ilk İngiliz başbakanı Lloyd Mathews tarafından satın alınmış ve hapishane olarak dizayn edilmiş. Fakat hapishane oalrak kullanmaya fırsat kalmadan sarı humma salgını için karantina adası olarak kullanılmış. Ada, Şeyseller’den hediye olarak gelen dev kaplumbağalar sonrası, turizm cenneti olmuş. Dünya üzerinde yaşayan en yaşlı memeli canlı burada bulunuyor. Dev kaplumbağaları görmek bile inanılmaz keyifliydi. Bu adaya en ekonomik geçiş için Stone Town’daki Mercury Otelin hemen yanından balıkçı tekneleri ile anlaşmalısınız. Ben tekneye, snorkel ve kamlumbağaların girişi dahil 14$ ödedim.

mnk9

Stone Town’da Nerede Yiyelim?

Gündüz neredeyse tüm turistler tarafından bilinen ‘Lokmaan Restoran’ mutlaka denenmeli. (Akşam saatlerine çok çeşit kalmıyor.) Körili deniz ürünleri başta olmak üzere canınızın çektiği şeyler denenmeli. Fiyatlar da çok uygun. Dolu dolu iki çeşit yemek ve içecek kişi başı yaklaşık 8000sh (4$)’a geliyor. (Afrika standartlarında 4$ çok pahalı olabilir ama unutmayın burası Zanzibar!)

Freddy Mercury restoran denebilir. (Bir blokta çok lezzetli olduğunu okumuştum ama denemedim. Fiyatlar biraz pahalı.)

Akşam kesinlikle Foradhani Gardens denilen parkta kurulan sokak yemekleri yenmeli. Hem ucuz hem çok leziz.

Oturup keyif yapmak, bir şeyler içmek için en iyi adres sahilde bulunan Jazz Bar.

new-image

Uzun süreli seyahat etmiyorsanız ve para harcarken eliniz titremiyorsa, gün batımı için Tea House Restoran kesinlikle denenmeli. Bu restoran Emerson Otelin çatı katında bulunuyor. (İki tane Emerson Otel var ama yanlış otelde bile olsanız size eşlik edip, diğer otele götürüyorlar.) Akşam yemeği fix menü uygulamaları var ve fiyat kişi başı 50.000sh (25$)

2) Kizimkazi

Kizimkazi’ya en yakın Stone Town ya da Paje, Jambiani sahillerinden gidebilirsiniz. Adanın güney ucunda bulunan Kizimkazi, yunus turu yapmak için en iyi yer. Yunus turu için turist kandırmacalarından biridir diye gitmemek için uzun süre direndim. Sonra giden bir arkadaşımın ne kadar heyecanla bahsettiğini duyunca gitmeye karar verdim. Fiyatlar 100$’dan başlıyor. (Gerçi sorduğunuz otel, tur şirketi de çok değiştiriyor.) Ben konakladığım yerde beraber kaldığımız on diğer arkadaşımla gidince fiyat 14$’a düştü. Bir tane büyük taksi kiraladık. Bu turu kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü hayatımda yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. Yunuslarla neredeyse yan yana yüzdük. Suyun içinde çıkardıkları sesler, birbirleri ile oynayışları muhteşemdi. Gerçi teknelerle yunusları takip ettiğimiz ve onları görmek için onlarca insan hep beraber suya atladığımız için onlar için çok üzüldüm. (En azından su parkında değiller ve doğada özgürler ama değil mi?)

3) Paje

Zanzibar’ın en beğendiğim yer, dönüp tekrar kendimi bulduğum sahili. Stone Town’a 50 km uzaklıkta bulunuyor. Stone Town’dan dala dalaya 2000sh ödeyerek ulaşabilirsiniz. Paje sahilinden civardaki Michamwi ya daBweju sahillerine ise 500sh vererek ulaşabilirsiniz.

Kesinlikle küçük yerleşimlerde bulunan sıkı ilişilerin en çok bulunduğu yer Paje. İstediğiniz otele gidip, havuzunu kullanıp, güneşlenip, yemek yiyip, fotoğraf çekip, eğlenebiliyorsunuz ve kimse bir şey demiyor. Herkes herkesi tanıyor.

mnk11

En lezzetli ve en ucuz yemekler bu kasabada satılıyor. Sabah saatlerinde belki yaklaşık 15 adet inanılmaz hamur işi satılıyor. Kasabada restoranlar ve dükkanlar yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Konaklama için en iyi adres eski adı ile Zanzivibe, yeni adıyla ‘The House’ hostel. Kesinlikle şimdiye kadar kaldığım en güzel yerlerden. Üstelik Paje’nin en ucuz konaklaması. Sahipleri şuan çok yakın arkadaşlarım olan, inanılmaz sıcak kanlı Perulu ve Hollandalı bir çift.

Paje By Night, italyan arkadaşım Marco’nun işlettiği Zanzibar’ı aşan bir otel/restoran. Herşey özel dizayn. Burada mutlaka otel sahibinin yaptığı leziz İtalyan pizzalarını denemelisiniz. Akşam saatlerinde havuzun tadını çıkarmalısınız.

Havuz demişken Paje sahilinin en iyi havuzu Cristal Resort’ta bulunuyor, sakın kaçırmayın!

munisenilaykahyaoglu_cristalresort

Paje By Night’ın hemen yanında bulunan Bausinga Restoranda Zanzibarın en ucuz ve en lezzetli hamburgerini yemelisiniz.

Özellikle Cuma akşamları gitmeniz gereken, ama her akşam işleyen Canbo Inn’e gidip bir şeyler içmelisiniz.

Gündüzleri, Dhow Inn otelde bir şey yiyip içmenize gerek olmadan güneşlenebilirsiniz. Oturup interneti kullanmak isteyeceğiniz bi yer isterseniz Ndame, Ocean, Mr. Kawaha’yı denemelisiniz. Mr. Kawaha kahveleri ile ünlü süper dizayn bir kafe. Üstünde Kitete Restoranın terası bulunuyor. (bilardo severler buraya.)

Dalış yapmak istiyorsanız Zanzibar adasının en güvenilir(Tripadvisor’a göre) dalış merkezi, Buccaneer burada bulunuyor.

İçki satan dükkan arıyorsanız ise, Paje’nin girişindeki yuvarlaktan kasabaya doğru dönmeyip doğruca devam ettiğinizde beş dakika sonra kırmızı boyalı binada bulabilirsiniz.

4) Jambiani

Jambiani Beach, diğer sahillerden daha elit ve boş bir sahil. Bana sorarsanız balayı için en iyi adres. Neredeyse sadece size ait olan koca bir sahilden bahsediyorum!

munisenilaykahyaoglu_jambiani

Jozani Ormanı burda bulunuyor. Burada yaşayan red colobus maymunlarını görmek için orman turu yapılabilir. Ya da benim gibi Red Monkey Lodge’da konaklayıp, Jozani orman turundan kurtulabilirsiniz. Çünkü bu kırmızı maymunlar günün her saatinde otele gelip, size harika vakit geçirtecek.

munisenilaykahyaoglu_jambiani2

Bir türlü gidemesem de duyduğum kadarıyla Okala restaurant, buranın en iyi restoranı olarak geçiyor.

Coral Rock Otelin havuzu Jambiani’deki en iyi havuz.

Jambiani kasabası, Paje kadar ucuz ve bol çeşitli olmadığı için bulduğum en ucuz seçenek, Mawimbi restoranıydı. Hem leziz hem 10000sh’in altına öğle yemeği yiyebileceğiniz bir yer.

5) Nungwi

Adanın kuzey ucunda bulunan Nungwi, istediğiniz herşeyi bulabileceğiz ancak diğer sahiller kadar huzurlu olmayan bir yer. Adanın çoğunun sadece ‘full moon party’ yani dolunay partileri için geldiği yerleşim. Stone Town’a 60km uzaklıkta bulunuyor. Dala dala ile 1-2 saat sürüyor.

İnternetten bulabileceğiniz en ucuz konaklama ‘Nungwi Guesthouse’, günlük, kişi başı 15$. İnternetten aldığım için üç gün konaklamak zorunda kaldım ama çok fazla önermiyorum. Onun yerine yerellerden öğrendiğimiz ‘Mama Fatima Guesthouse’ dormda kişi başı konaklama 15000sh (7$). Kendi çadırında konaklama da aynı fiyat.(Her ne kadar Zanzibar’da çadır kurmak yasak olsa da..) Fiyatlar kişiden kişiye ve sahiplerinin moduna göre değişiyor. Ama arkadaşım dormda 7$’a kalmış derseniz hemen ikna oluyorlar.

Mama Fatima’nın hemen yanı daha az bütçesi olanlar için. Kişi başı değil, oda fiyatı 15000sh(7$). Fakat kesinlikle önermiyorum. Burası daha çok Afrikalıların eğlenceden sonra konakladıkları yerler tadında.

Nungwi’de Coco Cabana’nın kokteylleri happy hours’da denenmeli. (6000sh)

Yemek için en ucuz ve en leziz alternatif, Nungwi Guesthouse’ın yanındaki ‘Chef’s Baking Shop’.

Bunun dışında sahilde Baraka ve Waves restoranlar interneti olan restoranlar.

Mnemba adası turu yapılmalı. Sabah 9:00’da sahile gidilip hali hazırda giden teknelere yancı olursanız benim gibi 12$’a anlaşabilirsiniz. Bu turu da şiddetle öneriyorum. Kesinlikle snorkel yapabileceğiniz en iyi yerlerden.

zanzi

Nungwi’nin sahili iyi sayılmaz, doğu kesim gibi uçsuz bucaksız turkuaz suları yok. Tek artısı güneş denize batıyor ve sahile bir çok masa atıp, mum ışığında romantik yemekler düzenleniyor. Nungwi yerine güzel bir sahil isterseniz yarım saat yürüme mesafesindeki sahil olan Kendwa’ya geçebilirsiniz. Kendwa’da sırtçantalılar daha fazla, kumsalı Nungwi’den daha güzel.

6) Michamvi

Zanzibar’ın ünlü ‘The Rock’ yani kayası bulunan yerleşim. The Rock, okyanusun ortasında bulunan bir restoran. Tam karşısındaki ‘Upendo Beach Club’, Zanzibar’da en beğendiğim yerlerden. Kaldığım bir ay boyunca her Pazar etkinliklerine gittim, harika havuzunu kullandım. Fiyatlar faiş ama gizli gizli kendi getirdiğiniz içkiyi içebiliyorsunuz, kimse bir şey demiyor.

zanzii

Eğlence

Zanzibar, eğlenceyi ve partileri seviyorsanız sizi çok mutlu edecek bir yer. Adanın çoğu yerinde haftanın her günü bir etkinlik oluyor. Hemen hemen her otel ya da bar bir günü bir eğlence yapıyor ve diğer mekanlar o gün başka bir etkinlik düzenlemiyor. Böylece hem turizmi hem birbirlerini kayırmış oluyorlar. Zaten adada, iki mekanı dolduracak kadar çok turist yok. Bütün turistler her gün bir yerde karşılaşıyor.

Pazartesi, ‘çılgın Pazartesi’ olarak Jambiani’deki Red Monkey Lodge’un gecesi.

Salı, Çarşamba, Perşembe; dinlenmece:)

Cuma, Paje sahilindeki Canbo Inn’de beach parti düzenleniyor.

Cumartesi, yine Jambiani’deki Coral Rock’ta parti düzenleniyor.

Pazar, Upendo Bar’ın gündüz brunchı oluyor ve mutlaka bir dj getirtiliyor.

Dikkat;

Hürriyet Seyahat’te yayınlanan Zanzibar yazım okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir