17 Yaş İçin Afrika/ Africa At Age 17

Lianne, 17 yaşında Hollandalı güler yüzlü, pırıl pırıl bir genç kız. O kadar masum ki, Afrika’da tek başına seyahat ederken onun yerine ben tedirgin oluyorum. Zanzibar’da yaklaşık 10 gün beraber vakit geçirdik. O eve giden uçağı için Dar Es Salaam’a dönünce hemen diğer arkadaşlarımın başına gelen bir olay hakkında mesaj attım; ‘Lianne lütfen dikkatli ol, hosteldeki Alman grubun başına Dar’da çok kötü bir olay gelmiş. Bindikleri taksiye doluşan Afrikalılar, onları zorla atm’ye götürüp paralarını almış, üstelik kızlardan birinin yüzüne de yumruk atmış!’ Lianne cevap verdi; ‘Kafede tanıştığım biri beni taksiyle havaalanına bırakmak istiyor, sence ne yapmalıyım?’. Ben de onun seyahat için yeterince deneyimleştiğini, sadece hislerine güvenmesi gerektiğini yazdım. İçimden taksinin plakasını fotoğrafını çekip atsa bari diye geçiriyorum ama yok böyle şeyler anca Türk filmlerinde olur, güldürme kızı. Israrla havaalanına sağsalim gidince yazmasını istiyorum, 2 gün hiç bir şekilde yanıt alamıyorum. 2 gün sonra gelen yanıt; ‘Nilay beni uyardığın için teşekkür ederim ama o insanlar beni atm’ye götürüp ailemin banka hesabından 3500 euro çekti! Üstelik telefonumu ve çantamdaki değerli herşeyi de aldı!’

(Not; korkup orada polise gidip durumu bildirmediği için de seyahat sigortasından hiç bir şekilde bu parayı geri alamayacağını öğrendi!)

&

Lianne is a beautiful 17 years old Dutch girl. She is such a pure and sweet girl that I was worried about her whilst traveling through Africa. We spent around 10 days together in Zanzibar. She went to Dar Es Salaam to catch her flight back home. I texted her that I heard about German group I met at the hostel. ‘Lianne be careful! We just met with the group here and they got robbed at the taxi in Dar es Salaam. Some Africans forced them to go to the atm and took out some money, plus they punched one of the girls’ face!’ She answered; ‘I just met with a guy at the cafe and he offers me to give lift to the airport. What should I do?’ I answered that she has a great travel experince and just needs to trust her instincts. I insisted her to text me when she arrives to airport. Next 2 days, there was no reply at all. 2 days later, she finally sent me some messages; ‘Hey Nilay, thank you to warn me. Those guys forced me to go to the atm and took out 3500€ from my parents’ bank account!’

(Note; Just because she was scared and did not go to the police and inform them, she could not take that money back from her insurance company!)

Bize kendinden bahseder misin?

Selamlar. Ben seyahat etmeyi (özellikle seyahat etmeyi!), yeni şeyler görmeyi, yeni kültürler deneyimlemeyi, şiir yazmayı çok seven ve 17 yaşında bir kızın genel olarak yaptığı (sosyal medyada takılmak gibi) şeyleri yapan biriyim.

İlk seyahatin nereye ne zamandı? (Ve ilk yalnız seyahatin?)

Tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım kayak yapmaya gitmiştik. Henüz 3 aylıkken gittiğimiz ilk yurtdışı gezimde, ailem evde oturup bana bakmayı görev olarak görmüştü. Kesinlikle çok sevmiştim. İlk yalnız seyahatim ise bu yaz (2015) Lizbon’a yaptığım gezi idi. Babam da aynı şehirde idi ama yine de ilk kez bir şehri günlerce tek başıma gezdim ve çok beğendim. Bu gezi dışında tek başıma sadece Afrika’da bulundum ve Afrika sonrası Hollandaya yakın bazı ülkelere arkadaşlarımla gitmeyi planlıyorum.

Neden yalnız seyahat için Afrika’yı tercih ettin?

Komik bir hikaye.. Aslında hiç aklımda yoktu. Benim yaşımda biri Amerika’da kendi başına otel ve uçak rezervasyonu yaptıramıyor. (Çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde reşit yaş; 21) Ben de bu yüzden Afrika’ya gelmeyi tercih ettim. Biliyorum böyle bakınca çok anlamsız geliyor. Yine de işlerin bu yönde gelişmesinden çok memnunum. Afrika bana Amerika’nın katacağı deneyimden çok fazlasını kattı ve Afrika’da seyahat etmek başlı başına gerçek bir deneyim. Afrika’da insanlar çok iyi ve yardımsever. Afrika’nın sadece tozlu bir kıta olmadığını görmek, gözlerimi açtı.

17 yaş için Afrika’da seni zorlayan şeyler oldu mu?

Afrika’da seyahat ederken hiç zorlanmadığımı söyleyebilirim. (En azından yaşla ilgili bir zorlanma söz konusu değildi.) Sınırda vize kontrollerinde yaşadığım az biraz stresi saymazsak. Genç olduğum için herkes yardım etmeye çalışıyordu ve sınırdan geçmek de çok kolaylaşmıştı. Bazen öğrenci indirimlerinden yararlandım, bazen de insanlar ‘orada bekleyen genç yalnız kız’ profiline üzülüp yardım etmeye çalıştı. Yaşça büyüklerden ve deneyimli yalnız gezginlerden daha fazla evi özlüyordum ama geri kalan herşey 17 yaş hiç problem olmadı. (Tabii bir de 20 kadar erkek bana evlenme ya da arkadaşlık teklif etti.)

Seyahatlerini nasıl finanse ediyorsun?

Okuldaki son sınıfımda, şeker ve waffle satarak para kazandım. Aslında gerçekten severek yaptım. Okul zorlamaya başlayınca, işten ayrılmak zorunda kaldım. Seyahatim için ayrılma tarihim önce Temmuz sonra Ağustos oldu ve yeni bir işe başlamak mantıklı gelmedi. Sonunda seyahatim için harcadığım parayı; mezuniyet hediyesi biraz para ve ailemden aldığım borç ile karşıladım. (Keşke hepsini ben karşıladım diyebilseydim ama sonuçta hala aileme o parayı ödemek zorundayım.)

Peki İngilizce? Biliyorum ki bir Hollandalı olarak, ingilizce ana dilin değil. Tek başına seyahat edebilcek kadar ingilizceyi nasıl öğrendin?

Ben her zaman ingilizceyi çok havalı bir dil olarak gördüm. Beş yaşımdam beri, izlediğim programlar ingilizce ve altyazılıydı. Bu bana gerçekten çok yardım etti. Ayrıca 14 yaşımda ingilizce ağırlıklı bir okula geçtim ve harika bir ingilizce öğretmenim vardı. Sosyal medyada geçirdiğim saatleri de unutmamak lazım! İngilizcenin tüm dünyadan insanları birleştirmesi gerçekten çok güzel.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Please, tell us about yourself? 

Well hi! I love traveling. A lot. I enjoy seeing new things, experiencing cultures, writing poetry and some more basic stuff most 17-years olds would do, like being on social media too much.

When is your first trip? (And when is your first alone trip?)

My very first trip I don’t quite remember but I think we went skiing. I feel like I should mention I was about 3 months old and my parents would see it as a task to stay back at the apartment with me. I obviously loved it. My first alone trip was when I went to Lisbon only this past summer. Alright, my dad was in the city as well, but still. I walked around the city for some really long days and I loved it (and I’m going back there in 3 weeks!). After this trip I haven’t really traveled by myself except for Africa, but made some fun trips with my friends to some countries close to ours (which is the Netherlands btw).

Why did you prefer to come to Africa? 

Funny story… I never really thought I’d be going to Africa. It was just that with my age I wouldn’t be able to sleep or book any hostels in America so I kinda just went to Africa instead and I still feel like a lot is wrong with this logic. To be completely honest: I am actaully glad things ended up being the way they are. Africa has taught me a lot more than the States would have and it’s just been a completely different experience. The people in Africa are so nice and friendly and to see that Africa was not just some dust continent opened my eyes.

Have you ever struggle about sth in Africa for 17 age?

I actually didn’t really struggle at all. Or at least age related… Except for some extra stress as a minor when it came to border controles it sometimes actually came in handy. I sometimes managed to get the student discount and sometimes people would feel sorry for the ‘lonely little girl just standing there’ and would try to help me. I do think I was more homesick than older, more experienced solo travelers, but for the rest my age has not really been a problem (oh except for the just about 20 guys asking me to date or marry them on a daily basis).

How do you fund your travels?

I worked on the fruitmarket in town selling candy and waffles during my senior year and I loved doing it so much! Because school got too much I had to quit which left me jobless obviously and since at first the plan was for me to leave July, then it became August and everytime there was a reason why it wouldn’t be practical to get a new job. I ended up funding this trip with money I got for my graduation and lending from my parents. I wish I could say I paid for it myself, but I still have to pay my parents back…

What about english? I know english is not your native language! How could you learn this much english to travel alone?

I have always found english such a cool language… Ever since I was about 5 the programmes I would watch on tv would mostly be in english with subtitles and that’s really helped me. Also I switched schools when I was 14, but before I did I had an amazing english teacher! Let’s not forget about all of those hours spend on social media though… It’s so cool how english connects people from all over the world.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir