Gönüllülük Nedir, Nasıl Yapılır?

Gönüllülük; dünyanın her yerinde yapabileceğiniz, gittiğiniz yerde konaklama ve yeme-içmeyi bedavaya getirirken, diğer taraftan yerel kültürü öğrenmek, başkalarına yardım etmek için de harika bir fırsat sunar. Peki nasıl gönüllü olunur, hangi siteler tercih edilebilir?

Aracı Siteler

1) World Wide Opportunities on Organic Farms (Organik Tarımda Dünya Çapında Fırsatlar)

15£ karşılığında siteye üye olduktan sonra,  45 ülke 208 tarım arazisinde çalışma imkanı sunan site aracılığı ile  organik tarım gönüllüsü olabilirsiniz. Ücret almasanız da çalıştığınız süre boyunca yeme ve konaklamanız, yardım ettiğiniz aile tarafından karşılanıyor. İşin en güzel tarafı gönüllü olduğunuz işte profesyonel olmanıza gerek yok. İşi gittiğiniz yerde de öğrenebilirsiniz.

http://www.wwoof.net/

http://www.tatuta.org/

2) Work Away

Bu site aracılığı ile 135 ülkede 1000’den fazla iş alanından birini seçerek, gönüllü olabilirsiniz.  Kişi başı iki yıllık üyelik bedeli 29$, çift olarak üye olmak isterseniz 38$. Başvuru için min yaş 18, max yaş sınırlaması yok.

http://www.workaway.info/

3) HelpX / Help Exchange

20$ karşılığında iki yıllık üyelik satın alabilirsiniz. Yine dünyanın pek çok ülkesinde çalışıp, seyahatinizin maliyetini azaltabilirsiniz.

http://www.helpx.net/index.asp

4) Volumeteer

30$ karşılığında iki yıllık üyelik satın alabilirsiniz. 18-35 yaş sınırı bulunmakta. Gönüllü olarak gittiğiniz yer, çalışma karşılığı konaklama ve yemek ihtiyaçlarınızı karşılıyor fakat tüm bu sitelerde olduğu gibi kesinlikle ücret almıyorsunuz.

http://volumeteer.org/

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bu sitelere kaydolup, bu siteler aracılığı ile gönüllülük yapmak için belli kurallar ve püf noktalar bulunmakta.

İlk önce, aracı sitelere üye olmanız ve ardından gitmek istediğiniz yer ve yapmak istediğiniz iş ile ilgili arama yapmanız gerekmekte. Gitmek istediğiniz ve çalışmak istediğiniz host(ev sahibi)’u bulduğunuzda, önce istek gönderip, sonra mutlaka mesaj gönderin.

Gitmek istediğiniz host ile yazışırken, onu bütün gelişmelerden haberdar edin. Mümkünse bilet ayrıntılarını gönderin ve gideceğiniz yerin tam adresini iyice öğrenin.

Bu siteler aksi belirtilmedikçe parasız yapılan işler vaad etmekte. Fakat özellikle Afrika’da ekonomisi çok kötü olan belli ülkelerde mutlaka bu iş için belli bir ücret istenmekte. Günlük 5$ gibi bir ücret iki tarafı da üzmeyecek düşük bir meblağa. Fakat aylık 300, 400$ gibi yüksek rakamlara sakın ama sakın anlaşmayın. Verdiğiniz emeğin, harcadığınız zamanın değerini bilin. Dahası gitmeden sadece 300$ gibi gözüken rakamlar, oraya gittiğinizde kesinlikle yükselecektir. Harcamalarınız karşılayamacağınız rakamlara çıktığında, geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Parasız ya da çok düşük bir ücret vererek yaptığınız gönüllülük işine genelde konaklama ve iki çeşit öğün dahil oluyor. Siz yine de gitmeden mutlaka ama mutlaka bu durumu yazışarak kesinleştirin.

Gittiğiniz yerde ücretsiz konaklarken, sadece yeme ve konaklamanın ücretsiz olduğunu ve hala o evde misafir olduğunuzu unutmayın. Bulaşıklara ve temizliğe yardım edin.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, bu siteler her ne kadar yardım etmek için kurulmuş ve iki tarafı birleştiren siteler olsa da, adı duyulmamış sitelere itibar etmeyin.

Kötü niyetli insanların her yerde olabileceğini düşünürsek bu sitede de sadece paranızı umursayan ve size çok da aktif olamayacağınız işler verecek hostlar olacaktır. Özellikle gönüllülük için ücret isteyen hostların, bu ücretleri yükselttikleri ile çok karşılaştım.

Gittiğinizde para ödemek zorunda bırakıldığınız ya da samimiyetine inanmadığınız hostları direk bırakın. Site sözleşmelerinde her hangi bir bağlayıcılık bulunmamakta. Hatta kötü niyeti mutlaka site yöneticileri ile paylaşın.

Benim Gönüllülük Deneyimlerim

Ben workaway.info sitesini kullanarak Afrika’daki üç ayımda iki farklı ülkede çalıştım. Kenya’da kimsesiz çocukların olduğu bir okulda öğretmenlik yaptım, Malawi’de ise bir otelde fotoğrafçı olarak çalıştım.

Özellikle Kenya’da yaptığım gönüllülük bana çok şey kattı. Bunda Kenya gibi yoksul bir ülkede ilk defa bulunuyor olmamın katkısı büyüktü. Yerellerle yaşamak, onların kültürünü öğrenmemi sağladı ve ülkeye daha kolay adapte olmama yaradı. Ayrıca bir ay gibi uzun süre kaldığım için de daha iyi vakit geçirdim ve hostumla aile gibi oldum.

Umarım siz de bir yerlerden başlarsınız ve birilerinin hayatlarına dokunmaya gidip, hayatınız değişmiş bir şekilde dönersiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir