Viktorya Şelaleleri’nin Tepesinde

Zambiya ve Zimbabwe arasında bulunan Viktorya Şelaleleri, Unesco Dünya Kültür Miras Listesinde bulunan bir doğa harikası. İlk kez İskoçyalı kaşif olan David Livingstone keşfetmiş. Viktorya Şelaleleri, yerel halk dilinde ‘Mosi Oa Tunya’ olarak bilinmekte. Anlamı ise Gök gürültüsünün dumanı. Şelaleler, her gün; 06:00- 18:00, müzeye giriş ise 09:00- 17:00 arası ziyaretçilere açık.

 

Öncelikle şelale alanı baştan sona gezilmeli. Zambiya tarafında giriş 20$ iken, Zimbabwe tarafında giriş; 30$. (Bir de ülke vizeleri var tabi. Zambiya vizesi tek giriş 50$, multi giriş 80$ iken Zimbabwe vizesi 100$.) Şelalenin iki tarafını da gezmek isterseniz, vize ücretleri, şelaleye giriş ücreti yanında dikkat etmeniz gereken nokta; multi vizeye sahip olup olmamanız. Çünkü tek giriş vizeye sahipken, diğer tarafı da görüp geleyim derseniz, ülkeye tekrar girişte tekrar vize ödemek durumunda kalıyorsunuz. Fakat sadece tek tarafı gezmek isterseniz, ücretsiz olarak köprüden geçip, diğer tarafın sularını da uzaktan görebilirsiniz.

 

Viktorya Şelaleleri Aktiviteleri

1) Devil’s Pool & Angel’s Pool

Viktorya Şelalelerine kadar gidip şelalelerin üstündeki havuzda yarı belime kadar sarkıp poz vermeden dönmek olmazdı. Hatta Zambiya’ya gelmeden sırf bu havuzun hayalini kuruyordum. Yağışlı dönemde, şelaledeki su seviyesi yükseldiği için maalesef Devil’s Pool kapalı oluyor. Hatta gitmeden son yıllarda birkaç turistin buradan düşüp öldüğü haberlerini öğreniyorum.

Resmi sitelerinde Devil’s Pool’un Ocak sonu kapalı olacağı yazıyordu fakat ben yine de bir umutla yaşıyordum. Hostele vardığımızda yeni tanıştığım arkadaşlarımdan birinden, Devil’s Pool’un gerçekten kapalı olduğunu öğrendim. İçimden bir sesin ‘Aman Allahımmmm!’ diye bağırdığına yemin edebilirim. Fakat sonra ekledi; ‘Merak etme, Angel’s pool açık ve hemen hemen aynı havuz.’

Devil’s pool; şelalenin ‘Livingstone adası’ olarak geçen yerinde iken, Angel’s Pool hemen iki yanındaki ‘Armchair’ kısmında.

 Nasıl Gidilir?

Bunun için iki seçenek var. Biri ada turu alarak, 90$ bayılarak. (Aynı hostelde konaklamamıza rağmen, bu fiyatı ödeyip giden insanlar da vardı!) İkincisi şelalenin Upstream kısmında bulunan yasal olmayan tur rehberleri ile. Üstelik bir iki kişi gidişlerde fiyat 25$ iken, biz 6 kişi gittiğimiz için 18$ ödedik. Ama şunu söyleyebilirim ki, çok şiddetli akan nehirde birbirimize tutunarak geçmek tam bir riskti. Birinin eli kaysa ve suya düşse, şiddetli su alıp şelalenin en altına kadar götürebilirdi.

2) Gorge Swing

Zambiya tarafında yapılan 64 metreden serbest atlayış. Bir nevi salıncakla sallanma. Fiyatlar; tek kişi 95$, iki kişi atlarsanız 140$. Bir de tüm gün istediğin kadar atlama, öğle yemeği gibi paketler bulunuyor. Ben bu atlayışı çok yapmak istememe rağmen son anda Güney Afrika’da çok daha ucuz bir şirket buldum ve orada yapmaya karar verdim.

3) Bridge Swing

Sadece biraz daha manzara göreyim deyip, şelale manzarası ile salllanmak için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekiyor.

4) Bungee Jumping

Zambiya ve Zimbabwe arasındaki köprüde, free fall yani serbest düşüş yapabilirsiniz. Turla anlaşmanıza gerek kalmaksızın gidip, paranızı ödeyip direk atlayabiliyorsunuz. Tek atlayış 150$ iken, 210$’a zipline, bungee jumping ve bridge swing yapabiliyorsunuz.

Daha önce hiç rafting yapmamıştım. Zambezi nehrinde rafting öncesi o kadar heyecanlıydım ki, bottan düşeceğim de kafamı kayalara vuracağım diye korkuyordum. Bir de gitmeden nehirde bir çok timsahın olduğunu okumuştum. (Sadece bebek olanlar) Sonra rafting, hayatımın en eğlenceli anlarından birine dönüştü. Üstelik Angel’s pool için 90$ isterlerken benim 18$ vermem gibi, raftinge de 150$ isterlerken 80$ vermem noktayı koydu. Yolda karşılaştığım bir yerel bana kendisinin tur şirketinde çalıştığını ve indirim yapabileceğini söyledi. Sonra ben de hostelde tanıştığım arkadaşlarıma söyleyince bir de grup indirimi aldık. (Tanıştığım kişi aslında her tur şirketi için sokaktan müşteri topluyormuş. Yasal olarak çalışmıyormuş. Yine de yolunuz buraya düşerse arayın, indirimi kapın. (Jeremiah telefon 0967883973) Viktorya şelalelerine birgün yolunuz düşerse, rafting yapmadan dönmemelisiniz.

6) Flying Fox/ Ziplining/ Whoopie Slide

Yüksekten korkup köprüden atlama gibi aktiviteleri yapamayanlar için ideal bir aktivite. Kısacası bağlı bir ipin ucuna asılı olarak bir yerden bir yere gitme olarak tanımlanabilir. Ben zipline’nın her çeşidini Honduras’da yaptığım için Viktorya Şelalelerinde bir daha yapmak ilgimi çekmedi.

(Edit: Flying Fox da nedir diyenler için sizi Avustralya‘nın vahşi hayatına alabiliriz!!)

7) Zambezi River Cruise

Bana kalırsa çok gereksiz. Çünkü fiyatlar kişi başı 35$’dan başlayıp, 220$’a kadar çıkıyor. Yine de bütçeniz varsa nehir üzerinde 2 saat süren bir turla güneşi batırmak ya da doğurmak üstüne bir de romantik bir yemek yemek güzel olabilir.

8) Helikopter Turu ya da Microlighting

Tabiki şelaleyi en iyi görebileceğiniz yer havadan uçarak. Ancak fiyatlar inanılmaz. 160$ gibi bir rakamı gözden çıkarırsanız iyi uçuşlar. Ben gitmedim, aşağıdaki de benim fotoğrafım değil.

Zambiya Tarafı Mı Zimbabwe Tarafı Mı Ziyaret Edilmeli?

Kısacası şelalenin iki tarafını da görmek bayaa masraflı! (En az 100$) Bir de mutlaka yapmak isteyeceğiniz aktiviteler var ki, onlar da hiç ucuz sayılmaz. Neyseki aktiviteler her iki tarafta da bulunuyor. Fiyatlar hemen hemen aynı.

Zimbabwe tarafında şelale ve Viktorya Şelale kasabası iki km uzaklıkta bulunuyor. Yani Zimbabwe tarafından geliyorsanız yürüyerek şelalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca duyduğum kadarı ile Zimbabwe tarafındaki şelale, Zambiya kısmına göre daha uzun gözüküyormuş ve Zimbabwe tarafında konaklama seçeneği çok sınırlıymış.

zammmm

Zambiya tarafında ise en yakın yerleşim Livingstone ve şelale arası 8km. Mutlaka taksiye ya da bir ulaşıma ihtiyaç duyuyorsunuz. Güzel tarafı Zambiya tarafında harika hostellerin olması ve bu hostellerin genellikle hergün şelale girişine ücretsiz servis sağlaması.

Zambiya tarafında bir bonusunuz daha var; o da Angel’s ve Devil’s pool.

Ne Zaman Ziyaret Etmeli?

Aralık- Nisan; Yağış mevsimi. Devil’s Pool kapanıyor ama üzülmeyin yine de Angel’s Pool’a gidebiliyorsunuz. Bu mevsimde su seviyesi çok yükseldiği için, şelalenin görülebilecek en güzel halini görebiliyorsunuz.

(Bakınız fotoğrafta normal insanlar nem oranından dolayı yağmurluk giymek zorunda kalmış.)

Mayıs-Kasım; Genelde soğuk ve kuru bir hava hakim oluyor. Devil’s pool açık. En iyi rafting yapılacak zamanı.

zam2

Ulaşım

Uçakla: Livingstone havaalanına Lusaka havaalanından aktarma yaparak ulaşılabilir. Maalesef Türkiye’den en az iki aktarma yapılarak ulaşılabiliyor.

Otobüsle; Lusaka- Livingstone arası 6-8 saat süren yolculuk sonrası ulaşılabilir. En iyi firma Mazhandu family bus.

Trenle; Tanzanya’dan Zambiya’ya 2 gün süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

http://www tazarasite.com

Zambiya’da ne kadar harcadığımı merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Zambiya yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir