43 Günlük Güney Afrika- Swaziland- Lesotho Maliyeti

12 şubat- 26 mart (43 gün)

Yeme- İçme: 398$ = 855 tl

Konaklama: 379$ = 815tl

Ulaşım: 307$ = 660 tl

Ekstra Harcamalar: 262$ = 563 tl (20$ Soweto turu, 15$ Addo Milli Parkı safari, 38$ Lesotho turu, 18$ Kruger Milli Parkı safari, 75$ köpekbalığı dalışı, 45$ telefon hattı yükleme..vs )

Toplam: 1346$ = 2893 tl

Güney Afrika Günlük Ortalama: 31$ = 67 tl

Dikkat; Hesaplamalarımda kullandığım Avustralya doları o günkü kuru: 2,15

 

guney-afrika-maliyeti

 

Güney Afrika’da ulaşım maliyetinin bir anda artmasının nedeni 10$’a dört haftalık araba kiralamam oldu. Böylece boydan boya kıyı boyunca Güney Afrika’yı keşfettim. Günü birlik Swaziland ve Lesotha’ya gittim.

Sadece 5 gün couchsurfing yaptım, 3 gün Malavi’de tanıştığım arkadaşımın evinde kaldım, onun dışında bir hafta airbnb ile oda kiraladım. Güney Afrika’nın kıyılarını gezdiğim 3 hafta boyunca da ya hostellerin yatakhanelerinde ya da kamp alanlarında konakladım. Kamp alanı diye geçmeyin St. Lucia gibi yerlerde çadırda konaklamaya 35$ ödedim.

Yeme- içme kaleminin yüksek olmasının tek sorumlusu tüm Afrika seyahatim sonrası ilk kez Güney Afrika’daki harika restoranları görünce gözümün dönmesi oldu. Bir de Stellenbosch gibi şarap bağlarının fazlalığı yüzünden koca bir hafta hem tadım yaptım, hem şarap satın aldım.

Ekstra harcamalar içinde 43tl Soweto turuna verdim, 160tl’ye köpek balıklarıyla dalışa, 40tl Kruger Milli Parkı’nda safariye, 32tl Addo Milli Parkı safariye, sörf tahtası kiralamaya, penguenlere, 96tl internet için telefon hattı yüklemeye, müzelere, 65tl big swing atlayışına ödedim. Normalde Lesotho vize istemesine rağmen ben tamamen kazara vizesiz girdim. Güney Afrika maliyetlerini hesaplarken bunu da göz önünde tutun.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaptığım şey kaldı mı bilmiyorum ama maliyetimin günlük 67tl olması benim için büyük bir başarı. Çünkü para harcama konusunda hiç tutarlı değildim. İstediğim her yerde yemek yedim, istediğim her etkinliği yaptım.

Güney Afrika ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Evden Uzakta’yı Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

Tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir